1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yasaklı Mahallelere gıda dağıtımı
Yasaklı Mahallelere gıda dağıtımı

Yasaklı Mahallelere gıda dağıtımı

Silvan’da sokağa çıkma yasağının dört gündür devam ettiği Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde belediye tarafından muhtarlar aracılığıyla ekmek, gıda ürünleri ve çocuk ihtiyaçları dağıtılmaya başlandı.

A+A-

Silvanlı yurttaşlar ise, günlerdir süren yasağa tepki gösterdi. “Atılan toplardan kaynaklı evimizin avlusunda dahi duramıyoruz” diyen Silvanlılar, “Tuvaletlere, banyolara sığınıyoruz. Bizim toprağımız, bizim evimiz, bizim köyümüz. Devlet ne istiyor. Ne ağaç kalmış, ne ev ne duvar kalmış. Bu Türk devleti bize neyin davasını yapıyor” dedi.
 
 DİYARBAKIR’ın Silvan ilçesinde sokağa çıkma yasağı dördüncü gününde devam ediyor. Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde temel ihtiyaçlar olan su, ekmek ve gıda, belediyenin desteğiyle halkla birlikte karşılanıyor.


“Dağıtımı zor oluyor”


Mahallelerde ekmek, gıda, çocuk ihtiyaçları ve yaşamsal malzemeler dağıttıklarını ifade eden Silvan Belediye Eşbaşkanvekili Kerem Canpolaten, “İmkânlarımız dahilinde Silvan Belediyesi olarak bu mahallelerde dün itibariyle gıda dağıtımına başladık. Tabi dağıtım da çok zor oluyor” dedi.


“2 mahallede çatışmalar sürüyor”


Canpolaten, “Dün (önceki gün) kaymakamlıkla da görüştük. Sokağa çıkma yasağının devam etmesinden dolayı dağıtım izni verilmedi. Bugün (dün) yine başvuru yaptık ve muhtarlarımız aracılığıyla ekmek ve gıda dağıtımına ancak Konak Mahallesi’nde başladık. Çünkü 2 mahallede çatışmalar devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nden 2 bin aile için yardım paketleri talep ettik. Bunları da önümüzdeki günlerde dağıtacağız. Ancak bizlere dağıtım konusunda engel olunuyor” ifadelerini kullandı.


Salgın hastalık korkusu


Mahallelerde su ve çöp sorununun olduğunu bu yüzden salgın hastalıkların baş göstermesinden endişe duyduklarını ifade eden Canpolaten, “Belediye ve DİSKİ olarak herhangi bir müdahalede bulunamıyoruz” diye konuştu. Yurttaşlar ise,, çatışmalardan korkmadıklarını dile getirerek, “Bu yapılanları daha önce de devlet denedi bir işe yaramadı” şeklinde konuştu. Yurttaşlardan Naime Ölçer (62), “Dört gündür bu halk burada her şeyini paylaşıyor. Tüm saldırılara rağmen direnişimiz devam edecek. Biz haklıyız biz yeneceğiz” dedi.


“Hak, hukuk kalmamış”


Daha öncede Silvan’ın benzer saldırılara maruz kaldığını sileri süren Remziye Sarılı (77), “Devlet 35 yıldır bu halka saldırıyor. Devlette hak, hukuk kalmamış, kimse devlete güvenmiyor. Kürt halkı devlete sığınamıyor artık” diye konuştu. Yaşanan çatışmalarda kurşun, bomba atar, roket ve havan toplarının kullanıldığını ve birçok evin yerle bir edildiğini iddia eden Sarılı, “Atılan toplardan kaynaklı evimizin avlusunda dahi duramıyoruz. Tuvaletlere, banyolara sığınıyoruz. Bizim toprağımız, bizim evimiz, bizim köyümüz. Devlet ne istiyor. Ne ağaç kalmış, ne ev ne duvar kalmış. Bu Türk devleti bize neyin davasını yapıyor. Bir fabrikası, bir iş yeri varsa gelsin aramızdan çıkarsın. Ekmeğimizi devlet veriyorsa gelsin ekmeğimizi dahi alsın. Alsında topraklarımızdan çekilsin gitsin. Biz kendi ayaklarımızın üzerinde durabiliyoruz. Kendi elimiz ve beynimizle çabalıyoruz. Üretiyoruz onu dahi almak istiyorlar” ifadesinde bulundu.


“Benim başıma gelmez”


Savaşın sorumlusunun Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu ileri süren Sarılı, “Böyle devam ederse Erdoğan, Saddam’ı da gördü, Kaddafi’yi de gördü, Esad’ı da gördü aynı şey onun da başına gelir. Sakın ‘benim başıma gelmez’ demesin. İnsan kabul etse de Allah kabul etmez. Allah kabul etse de biz kabul etmeyiz. Buradayız dimdik ayaktayız ve kazanana kadar burada, kendi topraklarımızda olacağız” şeklinde konuştu.


Kürt halkının öldürülerek bitmeyeceğini belirten Mehdi Bozkurt (55), “Kürt halkı tank top ve uçaklardan yapılan bombardımandan korkmuyor ve bu saldırılarla bitmez. Biz ayaklarımız üzerindeyiz. Başımız dik, onları yeneceğiz inşallah. Kürt halkı çoktur. Tanklar toplar ve silahlarla da gelse biz davamızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler