1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Yasaklı ilçeden Türkiye şampiyonluğu’na
Yasaklı ilçeden Türkiye şampiyonluğu’na

Yasaklı ilçeden Türkiye şampiyonluğu’na

Diyarbakır’da toplam 7 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilen Silvan ilçesinde yaşayan, 18 yaşındaki Ruken Fidan, Çankırı’da katıldığı Bay-Bayan Gençler ve Büyükler MMA Amatör (Kafes) Dövüşü kategorisinde Türkiye Şampiyonu oldu.

A+A-

Çankır’da 16 Eylül tarihinde yapılan Bay-Bayan Gençler ve Büyükler MMA Amatör (Kafes) dövüşü Türkiye Şampiyonası’nda Silvanlı Ruken Fidan (18), kategorisinde Türkiye şampiyonu oldu. DHA’nın haberine göre, 300’ün üzerinde sporcunun katıldığı yarışlarda, rakiplerini tek tek ekarte eden Ruken Fidan, kısıtlı imkanlar ve sokağa çıkma yasaklarına rağmen Türkiye Şampiyou olduğu için gurur duyduğunu söyledi.


Yeni hedefi dünya şampiyonluğu


Babası Teyfik Fidan’ın belediyede işçi olarak çalıştığını belirten Ruken Fidan, kendisiyle birlikte 4 kardeş olduklarını ve ailenin en büyük çocuğu olduğunu kaydetti. Geçen yıl liseyi bitiren ve bu sene, Dicle Üniversitesi Beden Eğitim Yüksek Okulu sınavlarını kazanmak için hazırlıklara başlayan Ruken Fidan, kategorisinde dünya şampiyonu olmayı hedeflediğini ifade etti.


Hendeklerden, barikatlardan geçti


Olayların yaşandığı mahallelerden biri olan Bağlar Mahallesi’ndeki bir binada oturan Ruken Fidan, sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde, ara sokaklardan gizlice geçerek, spor salonuna gittiğini ve şampiyonaya hazırlandığını belirterek, “Çok kötü günler geçirdik. Zor ve riskli şartlar altında şampiyonaya hazırlandım. Çatışmalar yaşanırken, ben spor salonuna gidip idman yapıyordum. Bazen hendeklerden, bazen barikatlardan geçmek zorunda kalıyordum. Sokakta yürüdüğüm zamanlarda sık sık silah ve patlama sesleri duydum. Her şeye rağmen çalışmalarımı aksatmadım, mücadele ettim ve Türkiye şampiyonu oldum. Bu beni ve ailemi çok mutlu etti

Şimdi İspanya’da yapılacak şampiyonaya katılarak Dünya şampiyonu olmayı istiyorum. İlçe merkezinde kızların okula gitmelerini ve spora yönelmeleri için çalışıyorum. Girdiğim her ortamda sporun yararlarını ve faydalarını anlatıyorum. Kadınların Silvan’da okula ve spora yönelmesi bence bir devrimdir. Şampiyonluğu, aileme ve Silvan halkına armağan ediyorum. Antrenörüm Yunus Çeliktemel ve Muay Thai antrenörüm Selahattin Omaç’a emek ve katkılarından çok teşekkür ediyorum.” dedi.


‘Spor, derslerde de başarı getirir’


Ruken Fidan’ın antrenörü Yunus Çeliktemel, gençlerin spora yönelmesi için elinden geleni yaptığını belirterek, “Silvan’daki gençlerin sporu sevmesini istiyorum. Gençlerin spora yönelmesi için de Silvan ilçemizde birtakım çalışmalar başlatmış bulunmaktayız. Özellikle okula giden öğrencilerimizin spora yönelmeleri halinde, derslerinde de başarı oranı yakalayacaklarına inanıyorum. Gençlerin sosyal hayatta da öz güvenleri artarak, normal hayatta sosyalleşmeye başlayacaklardır.

Ruken daha önce başka bir spor kulübüne gidiyordu, ordan ayrılarak bize geldi. Biz de ilk çalışmalarına bakarak başarılı bir sporcu olacağına inandığımız için çalışma programlarını değiştirerek, yoğunlaştırdık. Ruken’i 3 aylık bir çalışma sonunda şampiyonaya hazırladık. Silvan’da çatışmalı sürece rağmen çalışmalarımıza aralıksız devam ettik. Çankırı’da yapılan MMA Amatör (Kafes) dövüşü Türkiye Şampiyonası’nda Ruken Fidan Türkiye birinciliği kazanarak şampiyon oldu. Biz de emeklerimizin boşa gitmediği gördüğümüz için mutluyuz.” diye konuştu.


Sponsor arıyor


Türkiye Şampiyonu olan Ruken Fidan, önümüzdeki günlerde İspanya’da yapılacak şampiyonasına davet edildiğini ancak sponsor bulamaması halinde yarışlara katılamayacağını kaydederek, “İspanyada yapılacak olan Dünya şampiyonası için sponsor arıyoruz. Dünya WKA Federasyonu Başkanı Hüseyin Gazi Demir, tarafından İspanya’da yapılacak olan MMA Amatör (Kafes) dövüşü için davet edildim.

Ancak maddi imkanlar nedeniyle Silvan Kaymakamlığı, Silvan Belediyesi ve Silvanlı iş adamları ile Diyarbakır’daki sivil toplum kuruluşlarının desteklerini bekliyor bana sponsor olmalarını dliyorum. Hem kentimizi, hem de kendimizi dünyada kanıtlamak için bu başarıyı yakalayacağıma inanıyorum. Hedefim Dünya şampiyonu olmaktır.” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler