1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yasak sürüyor, öfke büyüyor
Yasak sürüyor, öfke büyüyor

Yasak sürüyor, öfke büyüyor

Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı 4. gününde devam ediyor. Operasyonlar, protestolar, ölümler ve gözaltılara yönelik tepki Ankara'da yaşanan katliamla birlikte büyüyor.

A+A-

 Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı 4. gününde devam ederken, yeni ölüm haberleri geldi.

 

Dün başına ve vücuduna isabet eden kurşunlarla katledilen 12 yaşındaki Helin Şen adlı çocuk ile önceki akşam protesto gösterilerinde atılan gazdan etkilenen kalp hastası kalp Abdulaziz Taruk yaşamını yitirdi.

 

Sur'da operasyon devam ederken, şuana kadar 20'nin üzerinde kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor. Yasağa yönelik protesto gösterileri ve gösterilere yönelik müdahaleler ise büyüyor.


Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde alınan sokağa çıkma yasağı 4. gününde devam ediyor. İlçeye girişler yasaklanırken, yasağa yönelik tepkiler de Ankara'da yaşanan katliamla birlikte çığ gibi büyüyor. İlçe'de mahalleye giren polislerin evlere baskın yaptığı ve çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

 

İlçenin etrafı bariyerlerle kapatılırken, çok sayıda polisin zırhlı araçlar eşliğinde ilçeye giriş çıkışları devam ediyor. Edinilen bilgilere göre şu ana kadar gözaltına alınan 26 kişi Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

 

Gözaltına alınanların Şeyhmus Kaya, Müşerref Çetiner, Veli Çetiner, Erkan Kaptan, A. Halim Çelikbilek, Ömer Sürgün, Ahmet Kama, M. Sıddık Açıkgöz, Ferit Açıkgöz, Şahin Kaya, Mehmet Subaşı, Şahin Kaya, Veysel Bektaş, Recep Boran, Sinan Fidan (18), S.E (17)., F.E.(16), R.F. (16), Ferit Acikgöz ve soyadı öğrenilmeyen Veysi isimli yurttaşlar bulunuyor. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Veysi isimli yurttaşın yaralı olduğu, Ferit Acikgöz'ün ise akli dengesinin yerinde olmadığı belirtildi.
 
12 yaşında çocuk katledildi


Dün sabah saatlerinde Hasırlı Mahallesi'nin Bahçe Sokağı'na girmeye çalışan polis ve özel harekat timleri, evleri rastgele taradığı öne sürüldü. Açılan ateş sonucu tandırda ekmek pişirme hazırlığında olan 12 yaşındaki Helin Şen isimli çocuk, evin bahçesinde kurşunların hedefi oldu. Başına ve vücuduna isabet kurşunlar sonucu yaşamını yitiren Şen'in cenazesi, otopsi için Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı. Hastane önünde cenazeyi bekleyen Şen'in amcası ve aynı zamanda olayın görgü tanığı olan Muharrem Şen, polisin küçük Helin'i katlettiği anları anlattı.


'Cenazeye yaklaşılmasına izin verilmedi' Helin'in, amca çocuklarıyla birlikte fırınının açık olup olmadığını öğrenmek ve evin bahçesinde yemek pişirmek için dışarıya çıktığını söyleyen amca Şen, polislerin açtığı ateşle, Helin'in sağ gözü tarafından başına kurşun isabet ettiğini belirtti. Amca çocukları ve komşular ile birlikte yere düşen Helin'i almaya çalıştıklarını anlatan amca Şen, "Ama polisler küfürler ederek, kimsenin yaklaşmaması uyarısında bulundular ve ateş etmeye başladılar. Kimse yaklaşamadı. Ambulansı çağırdık ama bir saat sonra ambulans gelebildi. Polisler sürekli yurttaşlara küfür ve 'çıkarsanız sizi de vururuz' tehditleri savuruyordu" sözleriyle polis vahşetini anlattı. 'Yeğenimi katledenler Saray'ın katilleridir'


Konuşmakta zorluk çeken amca Şen, savaş ve katliamlardan sorumlu tuttuğu AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sert tepki gösterdi.

 

"Ne istediler 12 yaşındaki yeğenimden" diyen amca Şen, "Yeğenimi katledenler Saray'ın katilleridir, 12 yaşındaki yeğenimin hesabını verecekler" sözleriyle tepki gösterdi. Şen'in cenazesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgunda yapılan otopsi işlemlerin ardından Bağlar ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.
 
Çok sayıda eve baskın yapıldı


Operasyonun devam ettiği Fatih Paşa ve Hasırlı mahallerinde dünden bu yana evlerin kapılarını kırarak içeriye giren polisler, yurttaşları yere yatırarak gözaltına alırken, dün sabah saatlerinde ise ilçede bulunan işyerlerinin kepenk ve kapılarını kırarak içeriye girmeye çalıştıkları belirtildi. Sur'daki polis ve özel harekat timlerinin ablukası devam ederken, yer yer patlama ve silah sesleri geliyor.
 
İki günde, iki müdahale


Önceki gün Ankara'da yaşanan katliamı protsto etmek için İstasyon Meydanı'na düzenlenen yürüyüşün ardından, binlerce kişi Sur yasağını protesto etmek için Dağkapı Meydanı'na yürüdü.

 

Meydana gelen ve çoğunluğu genç olan polislere polis tazyikli su, gaz bombaları ve havaya ateş ederek müdahale etti. Yoğun gazın kullanıldığı müdahalede çok sayıda kişi fenalaştı. Ara sokaklara dağılan göstericiler eylemlerine burada devam etti.


Dün de Ofis AZC Plaza önünde DBP, HDP ve sivil toplum örgütleri öncülüğünde toplanan binlerce kişi "Yastayız, isyandayız, yılmadık ayaktayız, hesabını soracağız" pankartı eşliğinde Dağkapı Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

 

Meydanda son bulan yürüyüşün ardından açıklama yapılarak, yasağın kaldırılması istendi. Açıklamanın ardından kitle oturma eylemine geçti. Oturma eyleminin ardından Sur'a girmek isteyen kitleye polis gaz bombası, tazyikli su ve havaya ateş açarak müdahale etti. Ara sokaklara dağılan kitle müdahaleye tepki gösterirken, gazdan etkilenen yurttaşlar iş yerlerine sığındı. Zırhlı araçlarla ara sokaklara giren polis, 4 kişiyi gözaltına aldı.
 
Kalp hastası gazdan etkilenerek yaşamını yitirdi
Yasağın protesto edildiği Melik Ahmet Caddesi'nde kalp hastası olan Abdulaziz Taruk (63) isimli yurttaş yaşamını yitirdi. Taruk'un kalp hastası olduğunu söylemesine rağmen polisin yoğun gaz kullanmaya devam ettiği ve fenalaşan Taruk'u almak için gelen ambulansın da geçişine izin verilmediği belirtildi. Yurttaşların kendi imkanlarıyla hastaneye kaldırdığı Taruk yolda yaşamını yitirdi.
 
DBP'den çağrı


DBP Diyarbakır İl Örgütü, yasak ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu çağrıyı yaptı:

 

"4 gündür sokağa çıkma yasağının devam ettiği Sur ilçemizde dün geceden beri devam eden saldırılar bu sabah itibariyle artarak devam etmektedir. Bu saldırılarda 12 yaşındaki sivil çocuk Helin Şen kafasına isabet eden 3 kuşunla katledildi. Polisin Sur ilçesinde sivil yurttaşlarımıza karşı giriştiği saldırı dalgasının şiddeti her geçen saat artmaktadır. Sur'da her an büyük bir katliam yaşanabilir. Olası bir katliamın önüne geçmek için tüm halkımızı bu kirli saldırı dalgasına karşı acil ve hemen Sur ilçesine gitmeye çağırıyoruz" denildi.
 
Protestolar akşam saatlerinde devam etti


Diyarbakırlılar Ankara'da meydana gelen katliam ve Sur'daki yasağı protesto etmek amacıyla akşam saatlerinde sokaklara çıktı. Diyarbakır'ın Bağlar, Sur ve Kayapınar ilçelerinde yurttaşlar hem sokaklara hem de balkon ve camlarına çıkarak gürültü eylemine başladı. Tüm kentin katıldığı gürültü çıkarma eyleminde yurttaşlar, "Katil Erdoğan", "Kürdistan faşizme mezar olacak" sloganları atıyor. Birçok noktada rastgele evlere gaz bombası atarak ve gerçek mermi sıkan polis ise eylemi bitirmeleri için yurttaşlara hakaret etti.

 

Sento Caddesi Geterler Petrol ve Kuruçeşme mevkiinde bir araya gelen yüzlerce kişi Ankara gerçekleştiren patlamaları ve Sur'daki polis saldırılarını kınamak amacıyla yürüyüşe geçen kitleye polis tazyikli su, gaz bombası ve gerçek mermilerle müdahale etti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler