Yasak protestosu

Yasak protestosu

Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı 8'inci gününde devam ederken, ilçede operasyon ve çatışmalar sürüyor.

A+A-

Sur İlçesi'nde sokağa çıkma yasağı 8'incş gününe girdi. Yasak ilan edilen mahallelere yönelik operasyon sürerken, ilçeden sık sık silah ve patlama sesleri geliyor.

 

Sık sık siyah dumanların yükseldiği ilçede tarihi mekanların tahrip edilmesi büyük tepki topladı. HDP ve DBP'nin çağrısı ile Koşuyolu Parkı'ndan Sur'a düzenlenmek istenen yürüyüşe polis müdahale ederken, olaylar kentin en işlek merkezi olan Ofis'e sıçradı. Ofiste çıkan olaylarda iddiaya göre, özel harekat polisinin açtığı ateş sonucu 1 kişi sırtından vurularak ağır yaralandı.


Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde 5'inci kez ilan edilen sokağa çıkma yasağı 8'inci gününe girdi. Yasak ilan edilen mahallelere yönelik başlatılan operasyon devam ederken, ilçeden sık sık silah ve patlama sesleri geliyor. Geçtiğimiz gün tarihi mekanlarda yangın çıkması büyük tepki toplarken, ilçeden sık sık siyah dumanlar yükseliyor. Yasağa yönelik tepkiler de her geçen gün büyüyor.
 
Sur yürüyüşüne müdahale

 

Sur'daki yasağı protesto etmek için HDP ve DBP'nin çağrısıyla Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinde toplanan binlerce kişi Koşuyolu Parkı'nda toplandı.

 

Toplanmanın ardından yürümek isteyen kitleye polis barikat kurarak izin vermedi. İzin verilmemesinin ardından HDP ve DBP'liler polisle görüşürken, kalabalık bir grup barikatı geçerek Ofis'e doğru yürüyüşe geçti. Kısa bir süre sonra polis kitleye tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Kitle müdahaleye taş, havai fişek ve ses bombalarıyla karşılık verdi. Ofis'e ulaşan kalabalık bir grup yolu trafiğe kapattı.

 

Polis yolu trafiğe kapatan kalabalığa da tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Müdahalelere rağmen dağılmayan kalabalık Ekinciler ve Gevran caddeleri üzerinde eylemlerini sürdürdü. Olayların başlaması ile Ofis karışırken, esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı. Evine gitmeye çalışan yurttaşlar da atılan yoğun gazdan zor anlar yaşadı.
 
1 kişi vuruldu


Çıkan olaylarda Gevran Caddesi'nde DTK binasının bulunduğu sokakta 23 yaşındaki Harun Şanlı adlı genç, iddiaya göre özel hareket polislerinin açtığı ateş sonucu sırtından vuruldu. Şanlı'nın Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakıma alındığı, durumunun ağır olduğu öğrenildi. Olayın ardından bir süre sonra tekrar olay yerine gelen özel harekat polisleri olay yerinde incelemelerde bulundu. Yine bir çocuğun ayağına gaz fişeği isabet ederek yaralanırken, kimlik bilgileri ise öğrenilemedi.
 
Koşuyolu duman altı

 

Koşuyolu Parkı civarında toplanan kalabalık bir grup da burada yolu trafiğe kapattı.

 

Kalabalığa tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale edilirken, yer yer sokak aralarından silah sesleri yükseli. Silah seslerinin gelmesinin ardından özel harekat polisleri sesin geldiği mahalleye girdi. Bir süre silah seslerinin devam etmesinin ardından sesler kesildi. Yoğun gaz bombasının atıldığı Koşuyolu'nda göz gözü görmezken, mahalleler gaz altına kaldı.
 
İlçelerde de protesto vardı


Diyarbakır'ın Ergani, Çermik, Çüngüş, Bismil ve Çınar ilçelerinde DBP öncülüğünde bir araya gelen binlerce kişi, Sur için yapılacak yürüyüşe katılmak amacıyla Diyarbakır'a doğru yola çıktı. Çermik ve Çüngüş ilçelerinden çıkan yurttaşlar araçlarla Ergani ilçesine geldi.

 

Burada bir araya gelen yüzlerce kişi Diyarbakır'a doğru yola çıkınca Ergani çıkışında durduruldu. Engeli protesto eden DBP İlçe Örgütü Eşbaşkanı Şehmus Doku, keyfi bir şekilde engellendiklerini dile getirerek, Sur'da yoğun saldırılar yaşandığını ve kimsenin ilçeden sağlıklı bilgi alamadığını söyledi. Kitle Diyarbakır'a gidişlerine izin verilmemesi üzerine "Bijî berxwedana Surê" sloganlarıyla engellemeyi protesto ederek, Ergani'ye geri döndü.

 

Bismil'de yürüyüşe engel Bismil'de ise DBP İlçe Örgütü önünde bir araya gelen yüzlerce kişi araçlarla Diyarbakır'a doğru yola çıktı. Konvoy, ilçe çıkışında bulunan Behram Tesisleri'nde İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polisler tarafından durduruldu. Burada polisler tarafından yurttaşlar araçlardan indirilerek, kimlikleri toplatıldı. Duruma tepki gösteren yurttaşlar, kimliklerini almadan Diyarbakır'a doğru yürüyüş geçti. Batman-Diyarbakır yolunun bir şeridini trafiğe kapatarak yürüyüşünü sürdüren kitle, yol bolunca sık sık, "Biji serok Apo", "Biji berxwedana Surê" sloganları attı. Yoldan geçen araçlar ise kitleye zafer işaretleri ve çaldıkları kornalar ile destek verdi.

 

Ses çıkarma eylemi Yaklaşık 20 kilometre yürüyen kitleye Çınar'dan gelen yurttaşlar da dahil oldu. Güksu Mevkii'nde Batman-Diyarbakır kara yolunun gidiş gelişini oturma eylemiyle trafiğe kapatan kitle 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Ardından açıklama yapan BDP Bismil İlçe Eşbaşkanı A. Semet Biçim, Sur ilçesi başta olmak üzere Kürdistan'ın birçok il ve ilçelerinde uygulanan sokağa çıkma yasaklarını kınadı. Biçim, sokağa çıkma yasağı adı altında bölgede yapılan katliamları her gece ses çıkarma eylemi ile protesto edeceklerini belirtti.

 

Yapılan açıklamanın ardından kitle eylemini sonlandırarak, geldikleri ilçelere döndü.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler