1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yasak ilçelerde YGS telaşı
Yasak ilçelerde YGS telaşı

Yasak ilçelerde YGS telaşı

Lise son sınıf öğrencileri sokağa çıkamadıkları için başvuru yapamıyor.

A+A-

Sokağa çıkma yasaklarının 32 gündür devam ettiği Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde Yükseköğretime Giriş Sınavı endişesi yaşanıyor. Her iki ilçedeki 7 bin kadar lise son sınıf öğrencisi, sokağa çıkamadıkları için başvuru merkezlerine gidip, kayıt yaptıramıyor. Sorunun nasıl çözüleceği belirsiz. Eğitim Sen Cizre Temsilcisi Osman Tetik “Pozitif ayrımcılık yapılsın, ek puan ya da kontenjan ayrılsın” dedi.


Son zamanlarda insanların hayatlarını altüst eden sokağa çıkma yasakları eğitimi de vurdu. 32 gündür aralıksız olarak sokağa çıkma yasağı devam eden Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde özellikle lise son sınıf öğrencilerini YGS’ye başvuramama korkusu sardı. Her iki ilçede yaklaşık 7 bin lise son sınıf öğrencisi, sınava girmek için bizzat başvuru yapmak zorunda olduğundan, yasak nedeniyle evinden çıkamadığı için başvuru yapamıyor. Bu konuda öğrenciler ve eğitimcilerin sayısız başvuru ve isteklerine Ankara’da ne Milli Eğitim Bakanlığı ne de ÖSYM’den tatmin edici bir yanıt verilmiş değil. Başvurular için zaman da tükenmek üzere. Son başvuru tarihinin 20 Ocak olduğu dikkate alındığında, Cizre ve Silopi’deki bu durumdaki mağdur öğrenciler için ne yapılacağının bir an önce açıklanması gerekiyor.


Eğitim, Bilim ve Kültür Emekçileri (Eğitim Sen) Cizre Temsilcisi Osman Tetik, konuyla ilgili olarak hem il düzeyinde hem de Ankara nezdinde birçok kez başvuru yaptıkları halde sonuna bir çözüm bulunamadığını söyledi. Tetik “Bize bakanlığın bir iki gün içinde açıklama yapacağını söylediler. Başvuruların sokağa çıkma yasağı kalktığından sonra yapılabileceği belirtiliyor. Ama ortada halen de resmi bir şey yok” dedi.


YGS başvurularının yapılamamasının üzücü olduğunu ancak o çocukların psikolojik durumlarının bundan daha üzücü bir durum sergilediğini vurgulayan Tetik “Bu çocuklar diyelim ki sınava giriş için başvurularını yaptılar. Peki hangi moralle sınava girecekler. Aylardır bu ilçelerdeki çocuklar bomba sesleri, patlamalar, silah sesleri, çatışmalar arasında, dört duvar arasında kapalı bir halde yaşıyorlar. Birçoğunun psikolojilerinin bozulduğunu biliyoruz. Asıl olan bu çocuklar için pozitif ayrımcılık yapmak olmalı. Bu artık ek kontenjan mı olur ek puan verilerek mi telafi edilir, bunu Ankara’nın dikkate alması lazım” dedi.


Cizre ve Silopi’de yasaklarla birlikte eğitimin de tamamen bittiğini vurgulayan Tetik “Bakanlık ilk başlarda telafi eğitiminden söz ediyordu. Diyelim ki yasaklar kalktı ve telafi eğitimi vermeye hazırlanacaklar. Bu iki ilçede de okullarda ikili eğitim yapılıyor. Yani sabah erkenden açılan okullar, öğleciler için akşam saat 5 ya da 6’da kapanıyor. Hafta sonralı da yetiştirme kursları var okullarda. Hangi arada bu telafi eğitimini verecekler” diye konuştu.


Cizre’de şu anda okulların bir çocuğunun ya yanarak, ya çatışmalar yüzünden ya da güvenlik güçlerinin karargahı olarak kullanıldığı için hizmet veremez durumda olduğuna da dikkat çeken Tetik “2015 ve 2016 eğitim öğretim yılı, Cizre ve Silopi için kayıp yıl oldu. Bu çocukların gelecekleri karardı” dedi. 

HABERE YORUM KAT