1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Yasak gerekli”
“Yasak gerekli”

“Yasak gerekli”

Bölgede devam eden sokağa çıkma yasakları nedeniyle yapılan başvurulu ele alan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye'den istediği savunma için süre önceki gün akşam saatlerinde doldu ve Türkiye de beklenen savunmasını verdi.

A+A-

Türkiye için Adalet Bakanlığı aracılığıyla gönderilen savunmada, sokağa çıkma yasaklarını gerekli olduğu öne sürüldü. Türkiye ayrıca insanların ihtiyaçlarını da karşıladığını savundu.


Bölge kentlerindeki sokağa çıkma yasakları nedeniyle can güvenliklerinin olmadığını öne sürerek AİHM’e başvuran mağdurların dosyasını ele alan mahkemenin, Türkiye’den istediği savunma için süre önceki gün akşam saatlerinde sona erdi. Türkiye bu süre zarfında da beklenen savunmasını mahkemeye sundu.


Türkiye adına Adalet Bakanlığı tarafından AİHM'e gönderilen yazıda, PKK ile yürütülen mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağının yasal dayanakları olduğu savunuldu ve İl Özel İdareler Kanunu'ndan alınan yetkiler ileri sürüldü.


Valiliklerin bu yasaya göre gerekli görmeleri halinde belirli sürelerle sokağa çıkma yasağı ilan etme yetkisinin bulunduğunun ileri sürüldüğü yanıtta, yasağın gerekli olduğunun da savunması yapılarak katliamlara arka çıkıldı.


Türkiye'ye göre yasak ölçülü


Yazıda "PKK ile mücadele" çerçevesinde yürütülen operasyonlarda güvenlik güçleri ile örgüt mensuplarının zaman zaman yoğun çatışmalara girdiği ve sivil halkın bu çatışma ortamından etkilenmemesi için böyle bir tedbir alındığı ileri sürüldü.

 

Uygulanan yasağın zaman zaman kaldırıldığını ve vatandaşlara gerekli gıda dağıtımı ve sağlık hizmetinin sunulduğu ileri sürülürken, onlarca kişinin yaşamını yitirdiği sokağa çıkma yasaklarının bu yönüyle de ölçülü olduğu iddia edildi.


Ne olmuştu?


Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Diyarbakır ve Batman barolarından kimi avukatlar, çoğu katliamların yapıldığı merkezlerde olmak üzere çok sayıda kişi adına AİHM'e başvuruda bulunarak, devletin dayanaksız bir şekilde insanların başta yaşam hakkı, sağlığa ve eğitime erişim hakkı olmak üzere temel haklarına erişiminin engellendiğine işaret edilmişti.

 

Başvuruyu incelemeye alan AİHM yanıtlaması için Türkiye'ye, "Sokağa çıkma yasaklarının dayanakları, yaşam hakkının güvenceye alınıp alınmadığı ve sağlık ile yiyeceğe erişim hakkının sağlanıp sağlanmadığı" yönünde 3 temel sorunun yanıtlanmasını istemişti.


21 Ocak'a kadar esas başvuru


AİHM tarafından Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda, Türkiye'ye soruların yanıtlanması için 8 Ocak'a kadar süre verilmişti. Mahkeme, başvurucunun yasal temsilcilerine de 21 Ocak tarihine kadar esas başvuruyu yapmaları için çağrıda bulundu.

 

Bu arada dava avukatlarından ÖHD'li Oya Aydın ile Özgür Erol, dün itibariyle AİHM'e ek belgeler sunarak, en son Kürt kadın siyasetçilerin katledilmesi, sağlıkçı Aziz Yular'ın hastalara müdahale ederken katledilmesini olayını da dosyaya sundu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler