1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yasak esareti yaşayanlara yardım kampanyası
Yasak esareti yaşayanlara yardım kampanyası

Yasak esareti yaşayanlara yardım kampanyası

Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği öncülüğünde, Demokratik Toplum Kongresi ve çok sayıda kurumun desteğiyle Cizre, Silopi, Dargeçit, Nusaybin, Derik, Silvan ve Sur'da sokağa çıkma yasakları ve abluka içerisinde yaşam sürdürmeye çalışan insanlar için

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Konferans Salonu’nda Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Eş Başkanları Mustafa Ocaklık, Zerife Özbekli, DTK Eş Başkanı Selma Irmak, DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek ve Göç-Der yöneticileri ortak bir basın toplantısı düzenledi. Burada ortak açıklamayı Rojava Derneği Eş Başkanı Mustafa Ocaklık yaptı.

Ocaklık, yardımlar için bir koordinasyon oluşturulduğunu belirterek, “Bu koordinasyon ilk etapta Sur ilçesinde ihtiyaçların tespiti ve yardımların düzenli dağıtılabilmesi amacı ile kurulmuş olup çalışmalarını sürdürmektedir. Bu koordinasyonun bir benzeri diğer ilçelerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bağlı olduğu illerde de hızla oluşturulacaktır” dedi.

TEMEL İHTİYAÇ MADDELERİ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Yardım kampanyasının önemine vurgu yapan Ocaklık, “Duyarlı insanlara sesleniyoruz; Başlatmış olduğumuz yardımlaşma kampanyasına yurtsever halkımızın, vicdan sahibi insanların, hakların kardeşliği ve dayanışmasını savunanların desteklerini bekliyoruz. Temel İhtiyaç olarak gıda, Kışlık giyim, Betaniye, Çocuk ve bebek ihtiyaç malzemeleri, Temizlik malzemeleri öncellik taşımaktadır. Gıda bağışında bulunmak isteyenler Diyarbakır da bulunan tüm yerel Marketlerden 25 ve 50 Tl lik gıda paketlerini makbuz karşılığı temin edebilirler Gıda bağışını elden teslim etmek isteyenler Sümer parkta bulunan depomuza götürebilirler. İl dışında yardımda bulunmak isteyenler şubelerimiz ve temsilciliklerimizden oluşan koordinasyonlarımıza temsil edebilecekleri gibi kargo ile göndermek isteyenlerde Derneğimizin adresine gönderebilirler. Aynı şekilde il dışında gıda ve giyim bağışında bulunmak isteyenler Diyarbakır Otobüs firmaları aracılığıyla de bize ulaştırabilirler.

Her şeyden önemlisi insanların yaşanmış olduğu bu felaketin bir an önce son bulması için uygulanan sokağa çıkma yasakların kaldırılmalı yaşam hakkı ihlallerine son verilmelidir” diye konuştu. Yardım kampanyası kadar acil olan bir diğer şeyin ise barışın tesisi olduğuna vurgu yapan Ocaklık, “barışın tesisi için gerekli görüşmelere yeniden başlanmalıdır” dedi.  

‘GÖÇ ETTİRME POLİTİKALARINA KARŞI EVLERİMİZİ PAYLAŞALIM’

Söz alan DTK Eş Başkanı Selma Irmak da, Bu kampanyaya tüm vicdanlı insanların destek sunmasını istedi. Şengal, Kobanî döneminde devletin yardımlar konusunda sınıfta kaldığını, hatta yardımları engellediğini belirterek, halkların dayanışmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. Irmak, göç ettirme politikalarına karşı da, ikinci evi olanların geçici olarak yurttaşlarla paylaşmalarını hatta imkanı olanların evlerini bu ailelerle paylaşması gerektiğini söyledi.

YARDIMLAR İÇİN İLETİŞİM

Yardımlar için iletişim ve banka hesap numaraları ise şöyle belirtildi;
Adres: Lise Caddesi Ali Emiri 4. Sokak, Kupik Apt. Kat: 2-Yenişehir-Diyarbakır
email: rojavadernegi@outlook.com
İrtibat telefonları: GSM: 0534 0122160  
TEL.0 412 229 17 86
Banka hesap numaraları:
Halkbank Ofis  / Diyarbakır Şubesi TL IBAN Hesabı: TR67 0001 2009 3250 0016 0001 42
İş Bankası Ofis / Diyarbakır Şubesi TL IBAN Hesabı: TR96 0006 4000 0018 3030 8933 06
Ziraat Bankası Ofis /D.bakır Şubesi TL IBAN Hesabı: TR73 0001 0011 5070 4108 9850 01

(Diyarbakır/EVRENSEL)

HABERE YORUM KAT