1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yasağın sonu
Yasağın sonu

Yasağın sonu

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan Valilik ile yaptıkları görüşmeye istinaden, Sur’da süren yasağın 2-3 gün içinde kalkacağını söyledi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, valilik ile yaptıkları görüşmeye dayanarak yaptığı açıklamada, Sur’(da 115 günden bu yana devam eden sokağa çıkma yasağının 2 ya da 3 gün içinde kalkacağını söyledi.

HDP Milletvekili Nursel Aydoğan, beraberindeki İnsan Hakları Derneği (İHD) Şube Başkanı Raci Bilici, Sur'da operasyonlarda hayatını kaybedenlerin aileleriyle birlikte, Sur'da cenazelerin alınamamasıyla ilgili ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP Diyarbakır milletvekili Feleknas Uca, Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği (MEYA-DER) Eşbaşkanları Ayşe Dicle ve Hasan Pençe de katıldı.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, devletin Sur'da çocuklarının cenazelerini alamayan ailelerin taleplerini ciddiye almadığını, hiçbir hak ve özgürlükleri tanımayarak cenazelerin ailelere teslim edilmediğini söyledi. Sur'dan çıkartılan birçok cenazenin ise aileler tarafından teşhis edilmesine rağmen çeşitli bahanelerle verilmediğini belirten Bilici "Sadece ve sadece amaç aileye eziyet etmek, cezalandırmak ve işkence yapmaktır. Bu yargının tüm kademesinde uygulanıyor. Savcılar ve bürokratlar keyfi bir tutum içerisindeler. Aileye eziyet çektirmek amacıyla her türlü yol ve yönteme başvuruyorlar" dedi. Yapılan keyfi uygulamayı kendilerinin hiçbir zaman kabul etmediğini aktaran Bilici, bunun için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını ve hukuk mücadelesini sürdüreceklerini kaydetti.

MEYA-DER: 27 cenaze ailelere verilmiyor

MEYA-DER Eşbaşkanı Ayşe Dicle, Sur'dan çıkan cenazeleri alamadıklarını, ailelerin TEM'e gönderilerek fişlenmek istendiğini söyledi. Şu anda Malatya da 9, Elazığ'da 4, Diyarbakır'ın Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 10 ile Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi'nde 4 cenaze olduğunu belirten Dicle, ailelerin cenazeleri teşhis etmesine rağmen kan örneği alınmaya zorlandığını dile getirdi. DNA eşleşmelerinin de geciktirildiğini vurgulayan Dicle, şöyle konuştu:

"Bir an önce ne gerekiyorsa yapılsın ve cenazeler teslim edilsin. İnsanlık dışı uygulamalarla cenazelere işkence yapılıyor. Cenazelerin olduğu yerlerde molozlar çıkarılıyor ve aileler molozlar arasında cenazelerin olabileceğinden endişe ediyor. Bir an önce bağımsız bir heyet oluşturularak ailelere cenazeler teslim edilmeli. Şu an cenazeleri Sur'da ve morgda olan aileler gelerek MEYA-DER'e başvursunlar birçok cenazenin kimliği belli değil bu anlamda ailelerin başvurmasını istiyoruz. Bir an önce cenazeleri ailelere teslim edilmeli kan eşleştirilmeleri hızlandırılmalı. Aileler zaten evlatlarını kaybetmiş daha fazla işkence edilmesi kabul edilemez"

'Rozerin'in cenazesi 80 gündür Sur'da'

Sur'daki cenazesi hala ailesine verilmeyen Rozerin Çukur'un babası Mustafa Çukur ise, "Bu güne kadar en büyük yardımcımız özgür basın çalışanları oldu. Bunu gerçek basın çalışanları için söylüyorum. En eski cenazelerden biri Rozerin'in cenazesidir. 80 gündür cenazemiz içeride o zaman İsa'nın cenazesi verilince bizim cenazemizde verilecek sandık ve açlık grevini oturma eylemine çevirdik. Şu anda hafriyat taşınıyor biz bu konuda çok endişelendik çünkü benzer örnekleri Cizre'de gördük. Valiliğe başvurduk hala hafriyatlar taşınıyor çocuklarımızı da hafriyatlar içinde taşınabileceğini düşünerek yaptığımız başvurular cevapsız kaldı. Sivil ya da direnişçi fark etmez. Orada politik ve siyasi kimliğinden sıyrılmış cenazeler var" dedi.

'Bir heyetle cenazeleri almak istiyoruz'

Çukur, bir heyet oluşturularak cenazelerini kendilerinin almak istediğini dile getirdi. Çukur, "En azından STK'lerden onların gözetiminde çıkarılsın o cenazeler 3 aydan bu yana doğal olarak çürümüş durumdadır. Orada daha önce veya sonra cenazeleri teslim ettikleri zaman aileler cenazeleri teşhis etmeye gitti ve o resim karşısında aileler perişan oldu. Çünkü cenazelere büyük işkence yapılmıştı. Bizim çocuklarımız burada şehit düştü diyoruz ama Cizre'de ya da başka yerde de olabilir bütün aileler gelip kan örnekleri versin daha sahibi bulunamayan birçok cenaze var" dedi.

Yasak kalkıyor

HDP'li Aydoğan, Sur'da 2 evde gömülü oldukları tespit ettikleri 13 cenazenin alınması için valilikle görüşmelerin devam ettiğini ifade ederek "Çatışmaların devam ettiği dönemlerde valilikle, savcılıkla, emniyetle yaptığımız görüşmelerde cenazelerin, çıkarılmayacağını, çünkü çatışmaların halen devam ettiğini, cenazelerin olduğu bölgede can güvenliği olduğu söylenilmişti. Operasyonlar biteli 15 gün olmasına rağmen, bu konuyla ilgili Diyarbakır Valiliği ile geliştirdiğimiz tüm diyaloglara rağmen halen cenazeler orada çıkarılamamakta.

 

Dün, operasyonlardan sorumlu Diyarbakır Vali Yardımcısı Mehmet Demir ile yaptığımız görüşmede bugün için tespit ettiğimiz 2 noktada, bazı sivil yurttaşlar tarafından 2 evde gömülen 13 cenazenin çıkarılması noktasında bir kararlaşmaya varılmıştı. Ama şu ana kadar vali yardımcısından bir bilgilendirme alamadık. Kendisini aradığımızda telefonlarımıza cevap vermedi. Sıkıntımız sadece bunlarla sınırlı değil. Alınan cenazelerin DNA'larıyla ilgili sıkıntılar var. Açıkçası ailelerimize eziyet çektiriliyor, zulüm yapılıyor. Ailelerimiz bir işkenceyle karşı karşıya. Zaten çocuklarını yitirmiş ve aylardır çocuklarının cenazelerini alabilmek için çok büyük sıkıntılar yaşayan ailelerimize çeşitli bir biçimde sıkıntılar yaşatılıyor" dedi.

Sur'dan 31 cenaze çıkarıldı

Sur İlçesi'nde bugüne kadar 31 cenazenin çıkarıldığının söyleyen Aydoğan, 13'ü de gömülü olmak üzere 44 cenazenin olduğunu tespit ettiklerin söyledi. Diyarbakır Valiliği yetkilileriyle yaptıkları görüşmede, Sur İlçesi'nin sokağa çıkma yasağının devam ettiği 5 mahallede yasağın kalacağını belirten Aydoğan, bunun inandırıcı bulmadıklarını fakat yasağın kaldırılması konusunda umut etmek isteğini söyledi.

 

(Mahmut Oral)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT