1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yasağın kalktığı Sur'da göç devam ediyor
Yasağın kalktığı Sur'da göç devam ediyor

Yasağın kalktığı Sur'da göç devam ediyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Sur ilçesinde PKK'lılara yönelik operasyonların ardından bir mahalle ile 4 sokakta sokağa çıkma yasağının sona ermesi ile bölgeye gelen vatandaşlar, evlerindeki eşyalarını alarak Sur'dan göç etmeye devam ediyor.

A+A-

Merkez Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle belirli aralıklarla evlerinden göç eden vatandaşlara bugün yenileri eklendi.

PKK'lıların açtığı hendek ve kurduğu barikatların 103 gün süren operasyonlarla temizlenmesinin ardından güvenli bölge haline getirilen Cevatpaşa Mahallesi'nin tamamı, Dabanoğlu Mahallesi'nde bulunan Marangoz Sokak, Miras Sokak, Süleyman Nazif Sokak ve Varol Sokak için yasak kaldırılmıştı. Sabah saatlerinden itibaren ilçenin yasaklı olmayan mahallelerine gelen vatandaşlar, evlerinden aldıkları eşyalarla göç etti. Güvenlik nedeniyle araçların içeriye alınmadığı ilçede, vatandaşlar eşyalarını el arabalarıyla taşımak zorunda kaldı.


İlçede ikamet eden 9 yaşındaki Cemile Erkek, yasağın kalkması nedeniyle neşeli ve mutlu olduğunu söyledi. Erkek, “İnşallah hepsi böyle olur. 5 yıllık mahallemizde şimdi bunlar oldu. Halamların evindeyiz, orada artık okula devam edeceğim” dedi.


Şeyhmus Tekçi ise, operasyonların olduğu ve şuan için yasağın kalktığı mahallede oturduğunu, artık bir olumsuzluk olmadığını söyledi. Tekçi, “Sur'dan çıkmayı düşünmüyoruz. Hayatımız burada. Eskisi gibi olursa mahallemiz tekrar geri döneceğiz. Eşyalarımız içeride kaldı. Çıkardık, şimdi yeni evimize götürüyoruz” diye konuştu.

OPERASYONLARDA 7 PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ


Öte yandan dün arama tarama faaliyeti yapan güvenlik güçlerine PKK'lılar tarafından ateş açılmıştı. Bunun üzerine dün Özel Harekat polislerinin yaptığı operasyonda 8 PKK'lı öldürülmüştü. İnsansız Hava Aracı (İHA) ve polis helikopteri tarafından kaydedilen görüntülerde bir binada 5 ile 10 arasında PKK'lı tespit edilmesi üzerine sabah saatlerinde yine operasyon başlatıldı. Tespit edilen PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi için sabahın erken saatlerinde bölgede geniş kapsamlı başlatılan operasyonlarda 6’sı erkek, 1'i kadın olmak üzere 7 PKK'lı ölü olarak ele geçirildi. PKK'lıların bulunduğu alanda operasyonlar sürüyor. 


(BE-AKK-CC-Y)

HABERE YORUM KAT