1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Yasadışı kuş öldürmelerine karşı ileri önlemler
Yasadışı kuş öldürmelerine karşı ileri önlemler

Yasadışı kuş öldürmelerine karşı ileri önlemler

Bird Life (Kuş Yaşam) ve ortakları tarafından Akdeniz’ deki yasa dışı kuş öldürmelerine dair hazırladıkları rapordan sonra konu daha da derinleşti.

A+A-

Doğa severler uluslar arası düzeyde yeni uygulamalar başlatıyor. Kaçak avcılığın had safhada bulunduğu bölgemizin ve ilimizin tek kuş cenneti olan Hevsel Bahçeleri ile Dicle Vadisinde bundan böyle her gelen tüfeğini alıp kuş avlamaya gidemeyecek.
 
“Uçuş yolu şampiyonları”


Kuşlara tuzak hazırlama ve öldürme gibi aktiviteler aslında yerel otoriteleri ilgilendirse de Bird Life, yasal enstitülerin yetkilerini artırmak, halk farkındalığını artırmak, ölümleri izlemek ve takip etmek gibi çalışmaları desteklemektedir. SPNI Bird Life 2016 Mart ayında “Champions of the Flyway” (Uçuş yolu şampiyonları) yarışını organize edecektir. Her sene yapılan yarışta toplanan bağışlar, yasa dışı kuş ölümlerine karşı kullanılmaktadır. Dünyanın farklı yerlerinden gelen takımlar 24 saatlik zaman diliminde olabildiğince fazla kuş türü gözlemleyip kaydetmek için yarışacaklardır. Her sene fonlar farklı bir STK’ a aktarılmaktadır, bu sene Yunanistan’ a gönderilecektir.
 
Ülkeler bazında çözüm yolları aranıyor


Bird Life ayrıca av dernekleri, hükümetler ve uluslararası kongreler ile ülkeler bazında çözümler üretmeye çalışmaktadır. Bir AB aksiyon planı kuşların zehirlenmesini engellemek için hayata geçirilmektedir ve 2016 senesinde aktif olacaktır. Devam eden farklı projeler arasında MAVA tarafından sponsor edilen Mediterranean Flyway Project ile Akdeniz bölgesindeki Sivil Toplum Kuruluşlarını bir araya getirerek ortak kampanyalar, atölyeler ve politik lobiler düzenlemektir. Mısır kıyısındaki yasadışı tuzakçılığı azaltmak için de ( Nando Peretti Vakfı sponsorluğunda) bölgedeki yasa dışı avcılık azaltılmaya çalışılıyor. 2016 ayrıca küresel ölçekte yasa dışı ölümleri bitirmek için çabaların artacağı bir sene olacaktır. Bird Life 30 farklı Bird Life ortağı ile çalışarak Avrupa’nın geri kalan bölümünde ve Orta Doğu’ da araştırma ve koruma çalışmalarını artıracaktır.
 
Kuş Cenneti Hevsel’de 25 dolayında kuş türü var


250 dolayında kuş çeşidi ve bir o kadar böcek, çeşitli sürüngenler ve 15 dolayında memeli hayvanın yaşadığı Diyarbakır’ın Dicle Vadisindeki Hevsel Bahçeleri de kaçak avcılar için büyük bir öneme sahip. Eline tüfeği alan her kaçak avcının rahatlıkla Hevsel’e inip burada yaşayan memeli ve kanatlı hayvanları avladığı Hevsel’inde yapılacak uluslar arası çalışmalar sayesinde kurtulması bekleniyor.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler