1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yarım asırlık sağlık malzemelerini topluyorlar
Yarım asırlık sağlık malzemelerini topluyorlar

Yarım asırlık sağlık malzemelerini topluyorlar

Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde atölye müdürlüğü ve sağlık ocaklarından topladığı eski 300 sağlık malzemesini koruyarak sergiliyor.

A+A-

Türkiye'de Cumhuriyet dönemi sonrasında oluşturulan sağlık ocaklarında günümüz teknolojisine yenik düşen ve günümüzde sağlık çalışanlarının bir kısmının hiç görmediği yarım asırlık malzemeler Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü binasında koruma altına alındı.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hüseyin Hakan Karakaş, AA muhabirine, sergilenen eşyalar içerisinde yaklaşık 50 yıl öncesinde kullanılan malzemelerin bulunduğunu, günümüzde birçok hekimin görmediği ve kullanımını dahi bilmediği bu malzemelerin geçmişte yüksek teknolojik malzemelerin yerine kullanıldığını söyledi.

Cumhuriyet dönemi sonrasında sağlık ocaklarında kullanılan ve şu an kullanılmayan yaklaşık 300 sağlık malzemesini toplayarak korumaya aldıklarını belirten Karakaş, şöyle konuştu:

"Geçmişte bu malzemelerin kullanılmış olması, sağlık için çaba gösterilmiş olması bizleri mutlu ediyor. Eski hekim arkadaşlarımızın bu konuda verdiği emekler, geçmişi geleceğe taşımıştır.

İl Sağlık Müdürlüğüne gelen hekimlerin işleri bitinceye kadar geçmişte kullanılan bu malzemeleri görme şansları oluyor. Sergide, daha önce malzemelerin sterilizasyonu kullanıcı tarafından yapılan her boyutta cam enjektörler var. Eskiden kadın doğumda ebelerin kullandığı ölçüm aletleri var. İdrar ölçümünü yapmak için o dönemden kalan malzemeler bulunuyor. Çok eski elle çevirilen manuel santrifürüj cihazı yer alıyor. İçlerinde yaklaşık 50 yıl öncesinde kullanılan malzemeler var."

- "Ellerindeki eski sağlık cihazlarını getirenler oluyor"

Bu cihazları gören hekimlerin, ellerinde bulunan eski ürünlerin sergilenmesi için getirdiğine dikkati çeken Karakaş, malzemelerin çoğunun Diyarbakır'daki sağlık ocaklarından toplandığını, bu malzemeleri gören hekimlerin çok şaşırdığını aktardı.

Karakaş, sağlık müzelerinde daha önce sağlık kuruluşları tarafından hazırlanmış olan verilerin kayıtlarının da bulunduğunu anlatarak, günümüzde bilgisayar ortamında çok basit bir tuşla grafikleri tutulan kayıtların geçmiş yıllarda hekimlerin elleriyle çizip boyadığını kaydetti.

Toplanan verilerin renklendirilerek düzenli olarak kayıt altına alındığını anlatan Karakaş, konuşmasını şöyle sürürdü:
"Doktor ve ebe arkadaşlarımız tüm hasta kayıtlarını o dönemlerde tutarak çok özel veriler oluşturmuşlar. 50 yıl önce pelvimetre vardı, günümüzde onun yerini ultrason almıştır. Günümüzde ultrasonla istenilen sonuçları çok kısa bir sürede görme şansımız oluyor.

Ancak geçmişte öyle bir şansımız bulunmuyordu. Günümüzde kan değerine baktırmak için parmaktan alınan kan örneğiyle gelişmiş tıbbi cihazlarda hemen okunarak 30 dakika içerisinde kan değeri ölçülüyor. Ancak geçmişte elle, tomalama denilen bir yöntemle kan değerleri boyama ile tüplerin renklerine göre damlatılarak ölçme şansı vardı. Burada korumaya alınan tüm sağlık malzemeleri geçmişte elle kullanılan malzemelerden oluşuyor."

- "Elektriksiz köylere at sırtında gaz lambasıyla gidilirdi"

Sağlık cihazları müzesinde bulunan gaz lambasının, sağlık ocaklarında çalışan hekim ve ebelerin elektriklerin olmadığı köylere at sırtında gittiklerinde kullandığını bildiren Karataş, günümüzde ise hava ambulansları ile istenilen her noktaya ulaşma şansının bulunduğunu ifade etti.

Her tarafa ambulansların yetişebileceği alanlar oluşturulduğunu vurgulayan Karakaş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Geçmişte yolun olmadığı yerlerde zor şartlarda at sırtında gaz lambalarıyla hekimler hastaya ulaşarak sağlık hizmetinde bulunuyordu. O dönemlerde burada bulunan mikroskop için gün ışığı çok önemliydi. Müzede önceki dönemlerde kullanılan mikroskop da bulunuyor. Günümüzde ise elektrikli ve yüksek teknolojiyle donatılmış mikroskoplar kullanılıyor.

Bu mikroskopla güneş ışığından faydalanılarak ayna sistemine yansıyan güneş ışığını kullanarak çalışma yapılıyordu. Bu mikroskobun taşıması ve gidilen her yerde kullanma şansı olmuştur. Sağlık çalışanlarımız o dönemlerde bu mikroskobu yanlarında taşıyarak gittikleri yerlerde tanı koymaya çalışmışlar."

HABERE YORUM KAT