1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yarım asırlık bisiklet tamircisi
Yarım asırlık bisiklet tamircisi

Yarım asırlık bisiklet tamircisi

Diyarbakır'da bisiklet tamirciliğini yapan 61 yaşındaki Hasan Kaçmaz, yarım asırdır işini severek yapıyor.

A+A-

Diyarbakır'ın Yenişehir İlçesi Ali Emiri 3'üncü Sokağın hemen başında bulunan 3 metre karelik dükkanda bisiklet tamiri yapan Hasan Usta, işine ilkokul yıllarında 1964 yılında Ali Emiri 2'inci sokakta daha önce Diyarbakır Askerlik Şubesinin bulunduğu binanın altında Bisikletçi Kadri Ustanın yanında işe başladı.

Yıllarda Kadri ustanın yanında çıraklık yapan Hasan Usta, okuluyla birlikte bisiklet tamirciliği mesleğini de sürdürdü. Liseyi bitirdikten sonra okumak ile çalışmak arasında tercih yapmak zorunda olan Hasan Usta, bisiklet tamirciliği yapmaya karar verdi.

Askerliğini bitirdikten sonra bir müddet yine Kadri Ustanın yanında çalışan Hasan Usta, kendi iş yerini açmaya karar vererek, şu anda hala aktif olarak tamircilik yaptığı dükkanını 1977 yılında açtı. O yıllarda çok iyi para kazandığını ve kazandığı para ile evlendiğini kendisine ev satın aldığını ifade eden Hasan Kaçmaz, artık yalnızca karın tokluğuna çalıştığını dile getirdi.

"BİSİKLETİN KIYMETİ BİLİNMİYOR"

İnsanların araba merakı yüzünden bir dönem sona eren bisiklet merakının günümüzde Avrupa'da yeniden canlandığını ancak Türkiye'de özellikle bölgede yok denecek kadar az olduğunu ifade eden Hasan Usta, "Eskiden ulaşım vasıtası sadece bisikletleydi. Fakat 80'li yıllardan sonra büyük bir araba sevdası başladı. Avrupalı yeniden bisiklete döndü ancak bizim memlekette bisikletin kıymeti bilinmiyor. Bisiklet hem sağlık için hem de çevre için en iyi ulaşım aracıdır" dedi.

"HİÇ SERVETİM YOK BİR LİRAM BİLE YOK"

Dükkanındaki mesaisinin büyük bölümünü iş olmadığı için Kur-an'ı Kerim okuyarak geçirdiğini dile getiren Hasan Usta, "Allah'a şükür her gün ibadetlerimizi yapıyor. Kimseye yalvarmıyoruz. 4 çocuğun var. İkisi kız ikisi erkek, kızları evlendirdik. Erkekler iş bulamıyor. Günlük inşaat işleri çıkarsa çalışıyorlar. Herkes benim elime bakıyor. Bende günlük bir şey kazanırsam ev masrafı yapıyoruz. Eskiden iyi kazanıyordum. Kazandığım parayla evlendim. Çocukları büyüttüm ama hiç servetim yok bir liram bile yok. Ben özellikle geçmiş yıllarda içtiğim sigaradan dolayı Astım, Bronşit ve KOAH gibi hastalıklarım bulunuyor. Allah'a şükür devletimizin verdiği yeşil kart sayesinde ilaçlarımı alabiliyorum. Allah devletten razı olsun o sahip çıkmasaydı yaşayamazdık" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT