1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Yargıya 8 bin kadro!
Yargıya 8 bin kadro!

Yargıya 8 bin kadro!

3 bin 500 hakim ve savcı alımı için sınav açılacak, 5 bin zabıt katibi ve adliye personeli alınacak.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Bu yıl içerisinde 3 bin 500 adli ve idari yargı hakim ve savcısı alımı için sınav açacağız" dedi.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde yapılacak yeni adliye sarayının temel atma törenine katılan Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, hükümet olarak Anayasa ve yasaların kendilerine verdiği yetki çerçevesinde Türkiye'nin adalet politikalarını belirlediklerini ve bu politikaların sağlıklı bir biçimde hayata geçirilmesi konusunda yasal, idari ve diğer her türlü adımları kararlılıkla attıklarını belirtti.

Bugüne kadar Türkiye'de adliye binalarının arzu edilen şekilde olmadığını, pek çok yerde merdiven altlarında, bazı yerlerde dükkanlarda ve bodrum katlarda adliye binalarının olduğunu söyleyen Bakan Bozdağ, şöyle devam etti:

3 BİN 500 HAKİM VE SAVCI ALIMI İÇİN SINAV AÇILACAK

''Türkiye'nin büyüklüğüne ve adliyenin büyüklüğüne yakışmayan yapılar içerisinde maalesef adalet hizmeti sunulmaya çalışılıyordu. Bugün geldiğimiz noktada Türkiyemizde 180 tane adliye sarayını faaliyete geçirmiş durumdayız. Son derece önemli bir değişikliği adliye binaları açısından yaptık. Hem mimarı bakımından kişilikli, kimlikli binalar kazandırdık ülkemize, illerimize, ilçelerimize hem de adli hizmetlerin daha rahat mekanlarda daha iyi bir şeklide, daha kaliteli bir biçimde verilmesinin yolunu açtık. Şu andan yapımı devam eden 40 adliye sarayı binamız var, proje halinde olanlar var ama önümüzdeki 5 yıl içeresinde Türkiye'nin adliye sarayı konusundaki ihtiyaçlarını tamamlamayı hükümet olarak hedefliyoruz.''

5 BİN ZABIT KATİBİ VE ADLİYE PERSONELİ ALINACAK

Personel konusunda da çok ciddi adımlar attıklarının, hakim ve savcıların iyi bildikleri gibi daha önce zabıt katibi ve diğer adliye personelinin çok az olduğuna dikkati çeken Bozdağ, bazı mahkemelerin ortak katip kullandığını ifade etti.

Çalışanlara kadro verme imkanının eskiden hükümetlerin ortaya koyduğu ekonomik politikaların başarısızlığı nedeniyle verilemediğini anlatan Bakan Bozdağ, ''Yine bu anlamda da çok büyük değişiklikler sağladık. Personel ihtiyacını karşılama konusunda önemli adımlar attık. Bu sene içerisinde aldıklarımıza ilaveten 5 bin daha zabıt katibi ve diğer adli personel alımını yıl sonuna kadar yapmayı hedefliyoruz. Amacımız bu hizmetleri sunacakların sayısının çok daha iyi bir noktaya gelmesidir. 2002'de 26 bin civarında personel vardı şu anda 52 bin civarında personel var. Biz bunu yıl sonuna kadar 60 bine çıkarmayı hedefliyoruz'' diye konuştu.

HAKİM VE SAVCI ALIMLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILACAK

Hakim ve savcı sayılarında da Türkiye'nin çok ciddi problemleri olduğunu, 2002 yılında 9 bin 349 hakim ve savcının görev yaptığını kaydeden Bakan Bozdağ, şu an itibariyle ise bu sayının 13 bin 969 olduğunu açıkladı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT