1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yargıtay, imam eşinin 'hileli' maaş talebini reddetti
Yargıtay, imam eşinin 'hileli' maaş talebini reddetti

Yargıtay, imam eşinin 'hileli' maaş talebini reddetti

Diyarbakır'da amcasının kızı F.Y. ile 34 yıldır evli olan köy imamı Y.Y., eşinden boşanıp aynı evde kalmayı sürdürdü.

A+A-
SGK, 'muvazaalı (hileli) boşanma var' diyerek, F.Y.'e bağlanan ölen annesinden kalan emekli maaşını mahkeme kararıyla kesti. F.Y., temyiz için başvurduğu Yargıtay'dan red cevabını aldı.
 
Diyarbakır merkez Sur İlçe Müftülüğü'ne bağlı olarak Tarıklı köyünde imamlık yapan 13 çocuk babası Y.Y., 34 yıllık eşi F.Y. ile 5 Temmuz 2005 tarihinde şiddetli geçimsizlik yaşadıklarını beyan ederek boşandı. Eşinden nafaka talebinde bulunmayan F.Y., daha önce eşlerinden ayrılan 2 kız kardeşi ile birlikte SGK emeklisi anneleri Hamse Y.'den kalan aylık 600 TL emekli maaşını paylaşmaya başladı. 3 kız kardeş 3.5 yıl boyunca emekli maaşı aldı. İmam Y.Y.'nin (58) boşandığı halde eşi F.Y. (56) ile aynı evi paylaştığı ihbarı alan SGK ekipleri, yaptıkları incelemelerde çiftin birlikte yaşadığını tespit etti. Çiftin ifadesini alan müfettişler köy muhtar azası ve cami cemaatiyle yaptığı görüşme sonrası muvazaalı (Emekli aylığı için hileli) boşanma olduğu kanısına vardı. F.Y. hakkında dava açıldı. Mahkeme kararıyla sağlık hizmetinin kesilmesine ve emekli aylık maaşının durdurulmasına karar verildi.
 
F.Y. yerel mahkemenin kararını temyiz etmek ve muvazaalı boşanma nedeniyle kesilen emekli aylığının tekrar bağlanması için Yargıtay 21. Hukuk Dairesine başvurdu. Yargıtay, yerel mahkemenin verdiği kararın usul ve kanuna uygun olduğunu belirterek hükmü onaylayıp davacının emekli aylık maaş talebini reddetti.

HABERE YORUM KAT