1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yargıları kırmayı başardı
Yargıları kırmayı başardı

Yargıları kırmayı başardı

Dünyada İslam ve Türkiye kültürüne olan önyargıları kırmak adına Dicle Üniversitesi öğrencileri tarafından atılan adım sayesinde, Ab gençlerine Türkiye kültürü ve İslam tanıtıldı.

A+A-
Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğrencileri tarafından düzenlenen "Gelin Önyargılarımızı Kıralım (Lets Break The Bias)" isimli Avrupa Birliği (Ab) Gençlik projesi çerçevesinde, Dicle Üniversitesi öğrencileri İtalya'ya gitti. Burada bulunan Ab gençleri ile çeşitli etkinlikler düzenleyen öğrenciler, var olan önyargıların kırılmasına öncülük etti.
 
YARGILARI KIRMAYI BAŞARDI
 
İtalya'da Ab öğrencileri ile bir araya gelen Dicle Üniversitesi öğrencileri, burada kına gecesi, tiyatro ve benzeri birçok etkinlik ile Türkiye kültürünü tanıttı. Ülkeler arası kültür alışverişinin sağlandığı proje çerçevesinde Avrupa'da bulunan gençlerin Türkiye kültürü ve inancını tanımaları sağlandı.
Proje bitimi Diyarbakır'a dönen gençler Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Bükün'ü odasında ziyaret etti. Yaptıkları faaliyetleri anlatan gençler, Bükün'e projenin başarılı bir şeklide tamamlandığını söyledi.
 
Kültürler arası etkileşimin her şeyden daha önemli olduğunu ifade eden Bükün, bu projeler sayesinde ülkelerin gençlerinin birbirini yakından tanıma şansını yakaladıklarını kaydetti. Günümüzde yaşanan önyargıların nedenini bilgi kirliliğine bağlayan Bükün, bunu ortadan kaldırmanın en etkili yolunun yakından iletişim ve diyalog olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT