1. HABERLER

  2. ÇÖPLÜK

  3. Yargıçlar sendikası başkanı açıkladı
Yargıçlar sendikası başkanı açıkladı

Yargıçlar sendikası başkanı açıkladı

Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Diyarbakır'da önceki gün Nevruz bahanesiyle toplanan bölücülerin, pkk'nın propagandasını yapmasına sert tepki gösterdi.

A+A-

Eminağaoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Diyarbakır'da halkın bayramı kullanılarak, kendisini besleyip büyüten emperyalizmin hizmetinden uzak durmayan pkk elebaşının sahneye çıkarılması ve halkın temsilcisi olarak sunulması karşısında, barış ve bayram ortamındaki halk, seyirci bırakıldığı bu ortamın destekçisi konumuna sokulmuş, barış ve bayram ortamı da pkk'ya teslimiyet niteliğine büründürülmüştür.

İktidar partisi, anamuhalefet partisi ve muhalefet partileri, devletin hukuk ve kamu düzeninin acz içinde gösterildiği bu sahneye tepkilerini açıkça ortaya koyarak gereğini yapmak durumundadırlar. Aksi durum eşitlik ve kardeşlik temelindeki ulus ve üniter devlete yönelik eylemlerdeki sorumluluklarının varlığı anlamını taşımaktadır."

Eminağaoğlu şöyle devam etti: "2012, 2013, 2014 yıllarındaki Nevruz tablosuna bakıldığında aradaki fark açıkça görülmektedir. 2015'teki tablonun nasıl olacağını beklemek, laik ve demokratik hukuk devletinden sonra, ulus ve üniter devletin de kağıt üzerinde kalmasına seyirci olmak demektir.

Laik ve demokratik hukuk devletinin kağıt üzerinde bırakılması, ulus ve üniter devletin de kağıt üzerinde bırakılacağına cesaret ortamı yaratmıştır. Cumhuriyet, tüm nitelikleriyle, eşitlik ve kardeşlik temelindeki ulus ve üniter devlet yapısıyla, ne yapılırsa yapılsın sonsuza kadar yaşayacaktır."

HABERE YORUM KAT