1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yardımlar zimmete geçirildi
Yardımlar zimmete geçirildi

Yardımlar zimmete geçirildi

Başvuruda bulunan ihtiyaç sahiplerinin kimlik bilgilerinin çöpte bulunmasıyla gündeme gelen Sur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'yla ilgili çarpıcı iddialar sürüyor.

A+A-

Kendi çalıştığı dönemde de başvuruların çöpe atıldığını ileri süren eski bir vakıf çalışanı, ayrıca vakıf çalışanlarının referansla alındığını ve yardımların zimmete geçirildiği iddialarında bulundu

Sur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuran yoksul yurttaşların kimlik bilgilerinin de içinde bulunduğu çok sayıda resmi evrak, geçtiğimiz günlerde yurttaşlar tarafından Yenişehir Toplu Konutlar'da bir çöp konteynırında bulunmuştu.

Vakfa başvuruda bulunan ihtiyaç sahiplerine ait belgelerin yanı sıra yine Sur Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Yardımlaşmalar Genel Müdürlüğü'ne ait birçok ıslak imzalı belge ve dosya da çöpte bulunan evraklar arasında yer almıştı. Kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde söz konusu başvuru sahiplerinin birçok olumsuzlukla yüz yüze kalabileceği bu skandalla gündeme gelen Sur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile ilgili başka çarpıcı iddialar da geldi. Kendi çalıştığı dönemde de başvuruların çöpe atıldığını ileri süren eski bir vakıf çalışanı, ayrıca vakıf çalışanlarının referansla yani torpille işe alındığını, AK Parti'li yöneticilerin talimatı doğrultusunda yardımların yapıldığını ve yardımların zimmete geçirildiği iddialarında bulundu.

“Evrakların çalınması diye bir şey yok”

Kendi çalıştığı dönemde de belgelerin güvenliğinin yeteri kadar korunmadığını ileri süren eski çalışan, çöpten çıkarılan belgelerin en az on katının bu şekilde geçmişte de çöpe atıldığını söyledi. Güvenlik kameraları ile dolu olan Vakıf'tan istem dışında hiçbir belgenin dışarıya çıkarılmasının söz konusu olamayacağını belirten eski Vakıf çalışanı, “Belgelerin birileri tarafından dışarıya çıkması mümkün değil. Oradaki personel bunu mutlaka görür. Evrak odasından dışarıya çıkana kadar bir sürü kameradan geçiyorsun. Anahtar sadece müdür ve çaycıda var. Belgelerin olduğu odaya hiç kimse giremez. İçerde on tane adamın bile dahi olursa gene de bu belgeleri çalamazsın” bilgilerini verdi.

Başvuru sahiplerine ait söz konusu bilgi ve belgelerin geçmişte de Vakıf müdürünün bilgisi ve talimatı dahilinde torbalar ile dışarıya çıkartılarak çöplere atıldığını ya da yakıldığını aktaran eski çalışan, vakfın diğer çalışanlarının mangal yaparken yakmak üzere bile bu belgeleri kullandığını iddia etti.

Eski vakıf çalışanının iddiaları belgelerin nasıl korunduğu ya da korunmadığıyla da sınırlı değil. Eski çalışan, vakıfta ciddi derece de bir kayırma ve yolsuzluk yapıldığı iddialarında da bulundu.

“Yardım yapılacak isimler maille gelirdi”

Vakıf yönetimi ve bazı çalışanların KPSS başarıları yerine bazı AKP'lilerin referansıyla vakfa yerleştirildiğini ileri süren eski çalışan, vakıf kaynaklarının ve yardımlarının gerçek ihtiyaç sahipleri yerine başka kişilere aktarıldığı iddiasında bulundu. Eski çalışan, “Vakıf Müdürü Esnari Erden'in mail adresine bazı zamanlarda ismi ve adresleri belirtilen kişilere yardım götürülmesi biçiminde talimatlar gelirdi. Bu talimatlar üzerine söz konusu kişilere anında yardım gönderilirdi. Yoksul yurttaşlar yardım almak için inceleme yapmak üzere vakıftan gelecek memurlar beklerken, siyasi çevrelerden gelen bir maille bir hafta içinde o listede ismi yer alan kişilere hemen yardım yapılabiliniyordu” dedi.

Yardımlar belli köylere!

İçerisinde yardım götürülmesinin istendiği söz konusu maillerin ilde yetkin bazı AKP'li siyasilerden geldiğini ifade eden eski çalışan, hatırladığı kadarıyla çalıştığı dönemde gelen böyle bir mail sonrası Sur ilçesine bağlı Tarkan ve Akören köylerinde yaşayan isimleri belirtilen çok sayıda kişiye yardım götürüldüğünü kaydetti.

“Yolsuzluk iddiası”

Yardımların genelde nakit olarak yapıldığını belirten ve bunun 15 milyar gibi yüksek bir meblağa kadar verilebilindiğini paylaşan eski çalışan, bu konuda da büyük yolsuzlukların yapıldığı iddiasında bulundu. “Her ay dağıtılmak üzere projeler haricinde 100 milyar gibi bir para gelir. Sur ilçesinde 10 yıl önce de yurttaşlar 100 milyona muhtaçtı, bugün ise gene 100 milyona muhtaç. Ama personelin durumu gün geçtikçe daha iyiye gidiyor” diyen eski çalışan, yoksul yurttaşlara dağıtılmak üzere vakfa gelen beyaz eşya yardımlarının dahi ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak yerine bazı vakıf çalışanları tarafından zimmete geçirildiğini belirterek, “Beyaz eşyaların en az 3 parçası bugün vakıf çalışanların evinde var” iddiasında bulundu.

Eski çalışan, dile getirdiği bu iddialar konusunda vakfa soruşturma açılmasına rağmen, bu soruşturmanın üzerinin birileri tarafından örtüldüğü iddiasında da bulundu.

Söz konusu iddialara ilişkin defalarca bilgi almak istediğimiz Sur Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan ise, her defasında yetkili olmadığı için iddialara yanıt verilemeyeceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT