1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yardımlar da elde kaldı
Yardımlar da elde kaldı

Yardımlar da elde kaldı

3 mahalledeki sokağa çıkma yasağının uygulandığı Silvan’da mahalleler büyük oranda terk edilmiş durumda.

A+A-

Kalanlar ölüm korkusu ve yokluğun yanı sıra yangınlarla boğuşurken, yardım için ailelerin kendilerine başvurduğunu vurgulayan Silvan Belediyesi yetkilileri, çeşitli yerlerden yardım geldiğini ancak dağıtamadıkları için yardımların ellerinde kaldığını belirtti.
 
 
Silvan’da 13 gün önce Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, su ve elektriğin verilmediği 3 mahallede 10 bin kişiden fazla insanın göç ettiği belirtiliyor. Gıda sıkıntısının da yaşandığı ilçede aileler yardım için belediyeye başvuruyor.


Yardım için günde ortalama birçok ailenin kendilerine başvurduğunu söyleyen Silvan Belediyesi yetkilileri, çeşitli yerlerden yardım geldiğini ancak dağıtamadıkları için beklettiklerini belirti.


Her gün onlarca ailenin kendilerine başvurduğunu ifade eden Belediye yetkilileri,“Silvan halkı hastaları şehir dışına nakletti. Her gün onlarca aile yardım için bize başvuruyor. Şu ana kadar şehirden 10 bin kişi göç etti. Gıda ve barınma sorunu var. 3 mahallede altyapı tamamen çökmüş durumda. Altyapı onarımı yapılamadığı için halen bu 3 mahalleye su ve elektrik verilemiyor” dedi
 
Birlikte karşı çıkalım


Şehirde yaşanan çatışmalardan dolayı sivil halkın zarar gördüğünü ve çatışmaların durması gerektiğini söyleyen Silvan halkı ise “Defalarca Silvan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Her seferinde daha çok insan hayatını kaybetti” diyerek tepkilerini dile getiriyor.
 
Mahallede sadece yaşlılar kaldı


Bu bölgelerde bir haftadır elektrik ve su da yok. Çok az sivilin kaldığı mahalleye giriş çıkışlara güvenlik güçleri tarafından izin verilmiyor. 10 gün boyunca çatışma bölgesinde kaldığını söyleyen 65 yaşındaki Mehmet Şerif Coşkun yaşadıklarını, “10 gündür Tekel Mahallesi’nden çıkamıyordum. Evde içecek suyumuz ve yiyecek erzakımız kalmadı. Dün sabah saatlerinde polis mahalleden çıkmamıza izin verdi. Şu anda mahallede sadece yaşlılar kaldı” sözleriyle aktardı.
 
Yangınlara müdahale edilemiyor


Öte yandan Radikal’den İdris Emen’in haberine göre, Silvan’da patlamaların yoğun olarak yaşandığı bir diğer mahalle olan Mescit’te de bu patlamalardan kaynaklanan yangınlar meydana geldi. Giriş çıkışlar yasak olduğu için yangınlara müdahale edemediklerini söyleyen itfaiye çalışanları sokağa çıkma yasağının kalkmasını beklerken, evleri ve işyerleri yananlar ise perişan. 3 gün önce yaşanan bir patlamada işyerinin alev aldığını söyleyen İsmet Yıldız, “Tam 3 gündür evim ve işyerlerim yanıyor. 3 dükkanım ile 4 dairem neredeyse harabeye döndü. Evimin bulunduğu caddenin başında itfaiye ekipleri ile sokağa çıkma yasağının kalkmasını bekliyoruz. Şu ana kadar 300 bin lira zararım oldu” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler