1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yardım skandalı büyüyor
Yardım skandalı büyüyor

Yardım skandalı büyüyor

Kimse Yok Mu Derneği Diyarbakır Şubesi ile ilgili skandallar bitmek bilmiyor.

A+A-

 “Hayali yardım” skandalı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmış gibi gösterilen yardımların ardından bu kez de ev alması için kendisi adına 39 bin TL toplanan F.V., kendisine ev alınmadığı gibi paranın da nereye gittiğini bilmediğini iddia etti

Kimse Yok Mu Derneği Diyarbakır Şubesi'nde ortaya çıkan “hayali yardım” skandalı gündemdeki yerini korurken, dernekle ilgili yeni skandal ortaya çıktı. İhtiyaç sahiplerine verilmiş gibi gösterilerek büyük bir yolsuzluğun yaşandığının belgelerle ortaya çıkmasının ardından bu kez de dernek tarafından mağdur bir aileye ev almak için başlatılan kampanya çerçevesinde toplanan 39 bin TL'nin aileye verilmediği iddia edildi. Eşinin evi terk etmesinin ardından 5 çocuğu ile ortada kalan F.V. yaklaşık 2 yıl önce yardımcı olmaları için skandalların adresi olan Kimse Yok Mu Derneği'ne başvurmasının ardından bir takım yardımlar alır. Bir dönem kendisine yardımların ulaştırıldığı aile daha sonra derneğin “Kardeşlik köprüsü” adı altında yürüttüğü kampanya çevresinde İstanbul'dan gelen yardımseverler tarafından da ziyaret edilir. Hatta bu ziyaret o dönem Cihan Haber Ajansı'nda “Gönüllülerin ziyaretinde gözyaşı sel oldu” başlıklı habere de konu olur. İsminin basında çıkmasının ardından Bağlar ilçesinde kirada kalan F.V.'ye dernek yöneticileri tarafından ev alması için adına 39 bin TL yardım toplandığı iletilir. Aradan geçen bunca zamana rağmen kendisine ev alınmayan F.V. için toplanan bu paranın ise nereye gittiği bilinmiyor. İddialara ilişkin DİHA'ya konuşan F.V.'nin anlattıkları ise, dernekte yaşanan skandalların bitmek bilmediğini gözler önüne seriyor.

'Yardımlar kermeste satılıyordu'

Eşinin kendisini ve çocuklarını terk etmesinin ardından büyük sıkıntılar yaşadığını aktaran F.V., sonrasında derneğe gittiğini ve yardım talebinde bulunmasının ardından kendisine kimi yardımların verildiğini ve bir dönem orada günlük 15 TL karşılığında çalıştığını aktardı. Dernekte çalıştığı dönemde usulsüzlükleri gördüğünü belirten F.V., “Orada çalışırken hoş olmayan şeylerle karşılaştım. Fakir insanların ismine gelen kolilerin üzerindeki isimler sökülüyordu. Koliler boşaltılıyordu. Orada çalışanlar çıkartıyorlardı. Bunların fakir fukaralar için uzak yerlerden geldiğini düşünmüyorlardı. Oraya yardım gönderen kişilerin aileler adına gönderdiği koliler açılıyordu ve yeni olanları kermese götürüp satıyorlardı” şeklindeki iddiası, derneğe yardımseverlerin yaptığı yardımların paraya dönüştürüldüğünü ortaya koyarken, bu paralara ne yapıldığını düşündürtüyor” dedi.

'Ne para ne ev var ortada'

Kendisinin mağdur olmasının ardından isminin de basında çıkmasıyla birlikte kendisi adına ev alınması için 39 bin TL toplandığını iddia eden F.V., “Bana bu miktara uygun bir ev bulmamı söylediler. Hatta buradaki okul müdürüne bile söylediler. Sonra vazgeçip '35 bin TL'ye bir ev bulun' dediler. Geçen yıl Eylül'de yardım toplamaya başladılar. Sonbaharda gelip bana söylediler 'Biz senin adına yardım toplamışız git kendine ev bul' dediler. Derneğin yönetimi değişti, sonrasında da ne ev aldılar ne de başka bir şey. Ben daha sonra derneğe gittim benim adıma yardım var mı? diye sordum. 'Yok' dediler. Beni neden kandırdınız ev alacaktınız dedim. Bana o zaman 'işine git' dediler” diye konuştu. Aynı dönem duruma ilişkin Zaman Gazetesi başta olmak üzere birçok gazete ve Samanyolu TV'de 'Eşi terk etmiş, herhangi bir maddi durumu yok, zor durumdadır lütfen yardım edin' şeklinde haber yapıldığını belirten F.V., “İstanbul'dan bile kaç kardeş aile geldi. Benim evime gelip ağladı. Bir ara iki genç geldi yardım verdiler. 'Bunu Fethullah Gülen göndermiş bana dua etsin' dediler” şeklinde konuştu. Kendisine dernek tarafından “kardeş aile” bulunduğunu ve bu aile tarafından da kendisine 4 ay boyunca ayda 250 TL yardım yapıldığını aktaran F.V., bu yardımların da kendisine değil ev sahibine verildiğini aktardı.

'Ben bunların sahipliğini görmedim'

Derneğin kendisine ev için toplanan parayı ulaştırmadığını, her hangi bir ev yardımında bulunmadığını da dile getiren F.A., derneğe tepki göstererek, “Yardım yapacaklarsa doğru dürüst yardım yapsınlar etmiyorlarsa kapatsınlar. İnsanların duyguları ile oynamasınlar. Her gün birilerini getiriyorlardı evime 'biz bu eve yardımcı olmuşuz, sahip çıktık' diyorlardı. Ben bunların bir sahipliğini görmedim. Sadece ben değil, benim gibi binlerce insanın gururu ile oynuyorlar. Yardım etmiyorsanız deyin ki biz yardım etmiyoruz. Bizi umutlandırmasınlar” şeklinde konuştu. Tüm bu yaşadıklarını Diyarbakır'da Kimse Yok Mu Derneği genel başkanının da katıldığı bir etkinlikte kürsüden paylaşmak istediğini ancak dernek yönetimi tarafından zorla salondan çıkarıldığını dile getirdi.

'Ailelerden biri parayı bankadan çekti'

İddialara ilişkin görüştüğümüz Kimse Yok Mu Derneği Diyarbakır Şubesi Yönetimi Kurulu Başkanı Ahmet Dabanoğlu, ihtiyaç sahibi iki aile için paranın toplandığı, söz konusu ailelerden birinin bu parayı banka hesabından çektiğini ancak diğer aile için de bin 400 TL kadar bir yardımın toplandığını ve bunun da aileye ulaşılamadığından dolayı bankada bekletildiğini ileri sürdü. Öte yandan Dabanoğlu'nun geçtiğimiz haftalarda DİHA'nın dernek kayıtlarına dayanarak ortaya çıkardığı ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmış gibi gösterilen “Hayali yardım” skandalına ilişkin sadece “Çamur at izi kalsın” demekle yetinmesi de dikkat çekti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT