1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yardım almadan bırakmak zor
Yardım almadan bırakmak zor

Yardım almadan bırakmak zor

Sigara bağımlılığının beyin hücreleri ve fonksiyonlarında kalıcı değişiklikler yaptığını belirten Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Esra Sağlam, yardım almadan sigarayı bırakmanın zor olduğunu söyledi.

A+A-
 Yardımsız 100 kişiden sadece birinin sigarayı bıraktığını vurgulayan Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Esra Sağlam, sigara bağımlılığının beyinde meydana getirdiği değişiklikleri ve davranışlara yansımasını şu bilgileri veriyor:
 
“Tüm diğer organlar gibi beyinde de yapısal ve fonksiyonel değişikliklere neden olur. Beynimiz fonksiyonel olarak (konuşma merkezi, görme merkezi vb.) çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Bu fonksiyonel bölümlerden bir tanesi de zevk alma merkezidir. Bu bölgede dopamin maddesi artınca kişi zevk alır. Doğal olarak zevk alma merkezinde, dopamin salgılatan davranışlarımız vardır, örneğin yemek yemek, müzik dinlemek, spor yapmak, sevdiklerimizle sohbet etmek gibi. Bir de dopamin salgılatan dışarıdan alınan maddeler vardır, örneğin kokain, amfetamin, nikotin eroin vb. Bu maddelerin hepsi dopamin salgılatarak keyf almamıza neden olurlar, bu maddelerin aralarındaki yegâne fark salgılattığı dopaminin miktarıdır. Amfetamin çok fazla dopamin salgılatırken nikotin daha az salgılatır.
 
İnsan beyni zevk aldığı şeyi tekrarlamak ister
 
İnsan beyni zevk aldığı şeyi tekrar tekrar yapmak ister, bu tekrarlar sırasında da aldığı zevk nedeni ile o maddeye psikolojik olarak bağımlı hale gelir. Psikolojik olarak bağımlı hale geldiği maddeden kişiyi ayıracak olursanız depresyona benzer davranışlar ortaya çıkar, biz bunları hastalarda;
 
• Çökkün duygu durum ve hiçbir şeyden zevk alamama,
• İlgi ve istek azalması,
• Yorgunluk, enerji azalması, bitkinlik,
• Dikkatini toplamada güçlük ve kararsızlık,
• Uyku bozukluğu,
• İştah bozukluğu,
• Hareket ve konuşmalarda yavaşlama ya da ajitasyon,
• Kolay kızma,
• Tahammülsüzlük, olarak izleriz. Çünkü beynin elinden çok sevdiği oyuncağı alınmıştır, ona karşı özlem duyar. Doğal keyif vericiler ise sigara kadar yoğun dopamin salgılatamadığı için, kişi artık onlardan da zevk almamaya başlar. Bu süreçte yaşadığı tahammülsüzlük, sinirlilik, kolay kızma hali etrafını fazlasıyla rahatsız eder ve etrafı kişiye 'sigara içsen daha iyi idi, çekilmez biri oldun' der. Bu tablonun mutlaka tedavi edilmesi gereklidir. Tedavi edilmezse sigara bağımlısı, 'bu mutsuzluk ve isteksizlikle yaşayacağıma mutlu yaşarım, atın ölümü arpadan olsun' gibi düşüncelere kapılır ve tekrar sigaraya başlar.” 
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT