1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yapılması gereken yapılacak
Yapılması gereken yapılacak

Yapılması gereken yapılacak

Vali Mustafa Cahit Kıraç, dünyada çok nadir görülen MNGIE hastalığı nedeniyle günden güne eriyen 32 yaşındaki öğretmen Açmaz'ı evinde ziyaret etti.

A+A-
Vali Kıraç, “Hastamız için yapılması gereken birşey varsa sonuna kadar yaparız” dedi.Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, dünyada çok nadir görülen Mitokondriyal Nörogastrointestinal Ensefalomiyelopati (MNGIE) hastalığı nedeniyle günden güne eriyen 32 yaşındaki öğretmen Ümit Açmaz'ı ziyaret etti.
 
Bir kardeşini de aynı hastalık nedeniyle kaybeden ve 27 kilograma kadar düşen Açmaz'ı evinde ziyaret eden Vali Kıraç, Sağlık Müdürü Sait Avar ve Milli Eğitim Müdürü Hadi Ağırbaş geçmiş olsun dileğinde bulundu.  Lise öğrencisi kardeşiyle dünyada çok nadir görülen MNGIE hastalığı nedeniyle mücadele eden Açmaz, hastalığı sonucu yaşadığı sıkıntıları Vali Kıraç'a anlattı.
 
Vali Kıraç, Açmaz ailesine geçmiş olsun dileklerini ileterek, “Türkiye'de bu konu ile ilgilenen bir üniversite var mı? Daha ileri bir müdahalenin yapıldığı bir yer var mı, yok mu? Bunları araştıralım. Üniversitenin desteğini alalım. Yapılması gereken bir şey varsa destek olalım. Türkiye'deki tıbbı teknoloji ve bilgi birikimi dünya tıbbının ulaştığı noktaya hemen hemen ulaştı. Dünyanın başka yerinde de yapılabilecek bir tedavi varsa bunu da değerlendiririz. Ümit Açmaz'a faydalı ve yardımcı olmak istiyoruz” dedi.
 
Açmaz'a moral tavsiyesinde bulunan Kıraç, “Moralinizi hiç bozmayın. Yapılması gereken bir şey varsa sonuna kadar yaparız. Sağlık Bakanı ile de görüşeceğim, bu konuyu kendisiyle paylaşacağım. Ülke olarak kapasitemizin çok üst seviyelere çıktığını biliyorum” diye konuştu. İl Sağlık Müdürü Avar da Açmaz'a yardımcı olabilmek için Sağlık Bakanlığı'ndan kendisini aradıklarını aktardı.
 
Baba Mustafa Açmaz ise Ümit gibi 17 yaşındaki diğer oğlunun da aynı hastalıkla mücadele ettiğini ifade ederek, kök hücre nakli yapılmasını istediklerini, bu konudaki işlemlerin hızlandırılması gerektiğini belirtti.
Çocuklarının tedavisi için yardım isteyen Açmaz, yaptıkları araştırmada İngiltere'de bu konuda çalışma yürüten bir sağlık merkezinin bulunduğunu duyduklarını kaydetti.
 
Öğretmen Ümit Açmaz'ın hastalığı hakkında Vali Kıraç'a bilgi veren Dr. Feyzullah Uçmak ise hastalığın dünyada nadir görülmesi nedeniyle tedavi yöntemlerinin fazla bilinmediğini anlatarak, özellikle teşhis aşaması çok zor olan bir hastalık olduğunu, bu nedenle hastalığı tanımanın kolay olmadığını aktardı.
 
'Öğrencilerim beni beklesin'
 
Ümit Açmaz da öğrencilerini çok özlediğini belirterek, “Öğrencilerim beni beklesin. İnşallah valimizin desteğiyle okuluma döneceğim. Tüm öğretmen arkadaşlarıma ve öğrencilerime kavuşacağım. Dilerim ben de sağlığıma kavuşurum ve işimi yapabilirim. Okuluma gidip görevimi en iyi şekilde yapmak istiyorum” dedi. 

HABERE YORUM KAT