1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yapıcıoğlu’ndan ‘darbe girişimine’ tepki
Yapıcıoğlu’ndan ‘darbe girişimine’ tepki

Yapıcıoğlu’ndan ‘darbe girişimine’ tepki

DİYARBAKIR - Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, darbe girişimine yönelik yaptığı açıklamada, “Bu darbe açıkça halka karşı yapılmış bir darbedir. Darbenin ve darbecilerin karşısında halkımızın ve onun değerlerinin hürriyetinin y

A+A-

Yapıcıoğlu, partisinin Diyarbakır il başkanlığında, basın mensuplarının karşısına geçti. Burada açıklamalarda bulunan Yapıcıoğlu, darbecilerin amaçlarına ulaşamadıklarını söyledi.

Halkın ortaya koyduğu destansı direnişte hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyen Yapıcıoğlu, "Bu darbe teşebbüsünün ‘Türkiye’de darbe dönemleri geride kalmıştır’ sözünün çok sık kullanıldığı bu dönemde vuku bulması manidardır. Bu darbe açıkça halka karşı yapılmış bir darbedir. Darbenin ve darbecilerin karşısında halkımızın ve onun değerlerinin hürriyetinin yanındayız.

Tarihte daha önce defalarca acı tecrübelerle bu örnekleri yaşanmıştır ki darbelerden en büyük zararı halkın kendisi görmüştür. Bize göre hürriyetten adaletten, barıştan ve huzurdan yana olan herkesin bu darbelere karşı durması ve bu darbenin geri püskürtülmesi için elinden gelen bütün çabayı ortaya koyması gerekmektedir. Yazılı, görsel ve sosyal medyanın, püskürtülmüş olmasında oynamış olduğu rol önemlidir. Şunun altını çizmemiz gerekir ki bu yöndeki tehlike henüz tamamen geçmiş değil. Etkin tavrın kararlı bir şekilde sürdürülmesi gerekmektedir" diye konuştu.

Parti tabanına da çağrıda bulunan Yapıcıoğlu, "Bu tehlike tamamen bertaraf oluncaya kadar teyakkuzda olmaya devam etmeliler. Hükümetin elbette bu cuntaya karşı atması gereken çok ciddi adımlar vardır. Olanda hayır vardır. Bu başarısız darbe girişiminden sonra belki benzer nitelikteki insanların da bulundukları kurumdan temizlenme süreci biraz hızlanacaktır" şeklinde konuştu.

(YRT-MP-Y)

HABERE YORUM KAT