1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yapı denetimi sempozyumu başlıyor
Yapı denetimi sempozyumu başlıyor

Yapı denetimi sempozyumu başlıyor

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan, 5-6 Ekim'de 3. Yapı Denetimi Sempozyumu'nu Diyarbakır'da düzenleyeceklerini belirterek, “Yapı denetimi hizmeti kesinlikle kamusal bir hizmettir ve bağımsız olmalıdır” dedi.

A+A-

İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan, yaptığı açıklamada, Yapı Denetimi Sempozyumu'nun bir ve ikincisinin İMO İstanbul Şube tarafından düzenlendiğini hatırlatarak, sempozyumun üçüncüsünün de İMO Diyarbakır ve Ankara şubeleri tarafından 5-6 Ekim 2013'te Diyarbakır'da düzenleneceğini söyledi.

İki gün sürecek sempozyumun bir panel, dört oturum ve bir forumdan oluştuğunu ifade eden Kapan, sempozyumdaki oturumlarda bilimsel bildirilerin sunumlarının yapılacağı kaydetti. Kapan, forum kısmında meslektaşlarının birikim ve deneyimlerini aktaracağını, panelde ise, işin taraflarının bir araya gelerek sorunları doğru ortaya koyup çözüm konusunda yol alacağını ifade etti. Her kurumun sempozyumda çıkacak sonuçları değerlendireceğine inandığını belirten Kapan, sempozyumun Diyarbakır'da yapılması yönünde karar alan İMO merkez yönetim kuruluna teşekkür etti.

Kalıcı çözüm için adımlar atılmamıştır

Ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunun bilindiğini kaydeden Kapan, bunu bilmelerine rağmen depremin hangi gün ve hangi saate olabileceğini kestirmenin çok zor olduğunu söyledi. Kapan, “Her şeyden öncen deprem zararlarını ve risklerini azaltacak inşaat mühendisliği bilgisi ve teknolojisine sahibiz. En azında buna yönelik önlemleri alabiliriz. Son Van ve Marmara depremi gösterdi ki yapı üretim süreci proje aşamasında başlayarak sorunlu ve sıkıntılıdır. Mühendislik ve mimarlık hizmeti almayan, malzemelerin denetim dışı olduğu bu depremlerde bir kez daha ortaya çıkmıştır. Ama bugüne kadar meydana gelen depremlerden ders çıkardığımızı söyleyemeyiz. Günü birlik önlemler alınarak sorunun kalıcı çözümü konusunda bugüne kadar ciddi bir adım atılmamıştır” dedi.

Denetleyen ve denetlenen arasında her hangi bir ticari ilişki olmamalıdır

Yapı denetiminin, özellikle Marmara depremiyle birlikte Türkiye'de ikili bir sistem olarak uygulandığını hatırlatan Kapan, “Bir tarafta 19 pilot il seçildi, diğer tarafta eski İmar Kanunu'na göre denetim hizmetleri devam etti. Bu da ayrı bir çelişkiydi. Yapı denetim sistemi 2011 yılı ile birlikte tüm illerde uygulanmaya başlandı. Yapı denetimi hizmeti kesinlikle kamusal bir hizmettir ve bağımsız olmalıdır. Denetleyen ve denetlenen arasında her hangi bir ticari ilişki olmamalıdır. Maalesef mevcut yapı denetim sisteminde bunu görmek mümkün değildir. Bugün yapı denetim hizmeti, işi yapan müteahhit tarafından satın alınmaktadır. Burada denetleyen ve denetlenen arasındaki ticari ilişkiyi ortadan kaldırılmadığı sürece sağlıklı bir yapı denetim hizmeti vermek mümkün değildir” şeklinde konuştu.    
 

HABERE YORUM KAT