1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yanlış algıyı silmeyi amaçlıyorlar
Yanlış algıyı silmeyi amaçlıyorlar

Yanlış algıyı silmeyi amaçlıyorlar

Jandarma, Diyarbakır halkının zihinlerinde oluşan yanlış algıyı silmeyi amaçlıyor...

A+A-

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı, SODES kapsamında 'Bilinçli ve Güvenli Yaşam Projesi'ni hayata geçirdi. 1 yıl sürecek proje kapsamında kadın astsubaylar köy köy dolaşıp kız öğrencileri okula kazandıracak, eğitimde başarılı olan öğrenciler ise Çanakkale'ye götürülecek. Jandarma kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar ile sıcak köprüler kurup, zamanla zihinlerde oluşan yanlış algıyı ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Çözüm süreciyle Doğu ve Güneydoğu'da huzurun hakim olması ile birlikte Jandarma Genel Komutanlığı, zihinlerdeki yanlış algıyı değiştirmek için tarihinde ilk kez sosyal proje hayata geçirdi. Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı, kırsal kesimde dezavantajlı vatandaşların yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmak ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla proje hazırladı. Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında 'Bilinçli ve Güvenli Yaşam Projesi'ni hayata geçiren, jandarma 207 bin lira bütçeli projeyle 850'si çocuk ve 85'i yaşlı olmak üzere risk altındaki 935 kişiye ulaşacak. 12 ay sürecek proje kapsamında 17 ilçenin her birinden 50 öğrenci ile Diyarbakır sınırları içerisinde bulunan alanlarda piknik ile askeri konularda bilgilendirme yapılacak, helikopter ile zırhlı muharebe araçları tanıtılacak, jandarma köpeklerinin gösterisi izlettirilecek.

KIZ ÇOCUKLARI OKULA KAZANDIRILACAK
Kadın astsubaylar proje kapsamında kız çocuklarının okullaşması için köylerde tek tek evleri gezerek, okul çağındaki kız çocuklarını eğitime kazandırmak için ailelerini ikna etmeye çalışacak. Ayrıca ziyaretlerin yapıldığı evlerde okula giden çocuklar için kırtasiye ve giyim yardımı sağlanacak. Yıl sonunda eğitimde başarılı olan 150 çocuk ise karne hediyesi olarak Çanakkale'ye götürülecek. Jandarma ekipleri proje kapsamında hasta, yaşlı ve engellilerin mensubu olduğu 85 aileyi ziyaret edip çocuk ve yetişkinlere maddi ve manevi destekte bulunacak. Kadına karşı şiddet ve sağlık gibi alanlarda köylerde konferanslar verilecek.

ALGI DEĞİŞTİRİLECEK
Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı, bu projeyle; güvenlik birimleri ile halk arasında sıcak köprülerin kurulması, zamanla zihinlerde oluşmuş olan birçok yanlış algının da ortadan kalkmasını amaçlıyor. Diyarbakır'daki üst düzey askeri yetkililer, hayata geçirilen sosyal projenin çok olumlu sonuçlar doğuracağını ifade etti.

HABERE YORUM KAT