1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Yanınızdayız, sokaktayız’
‘Yanınızdayız, sokaktayız’

‘Yanınızdayız, sokaktayız’

Türkiye’nin birçok ilinden Diyarbakır’a gelen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar sokağa çıkma yasaklarını protesto etti.

A+A-

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, sokağa çıkma yasaklarının hukuki olmadığını belirterek, her zaman halkla birlikte olacaklarını söylemeye geldiklerini ve yaşananların rutin avukatlık mesleği sınırını aştığını ve bundan sonra sokakta olacaklarını söyledi. Kozağaçlı, “Bu halk kendi kendini yönetebilecek kapasitededir. Halklara istemedikleri çözümü dayatamazlar” dedi.
 
Bölge illerinde sokağa çıkma yasakları, çatışmalar ve can kayıplar devam ederken, yasaklara karşı tepkiler de her geçen gün büyüyor. Sokağa çıkma yasaklarını protesto etmek için Türkiye'nin birçok kentinden Diyarbakır'a gelen Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yaptı. Açıklamada "Kürt halkına karşı işlenen suçların hesabını soracağız" pankartı açılırken, "Susmak ortak olmaktır" yazılı dövizler taşındı. Açıklamaya Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), Diyarbakır Barosu'na bağlı çok sayıda avukat da destek verdi. ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, 10 kentten temsilcilikle Diyarbakır'da olduklarını ve her zaman halkla birlikte olacaklarını söylemeye geldiklerini belirterek, son dönemde yaşananların rutin avukatlık mesleği sınırını aştığını ve bundan sonra sokakta olacaklarını açıkladı.

'Bu halk kendi kendini yönetebilecek kapasitededir’

"Mahalle ve kentlerin boşaltılması tek yol değildir” diyen Kozağaçlı, “Bu halk kendi kendini yönetebilecek kapasitededir. Halklara istemedikleri çözümü dayatamazlar. Akademisyenlerin, sendikacıların, Alevilerin yanındayız" dedi. Türkiye ve bölgenin tüm illerinde mücadele edenlerin avukatlığını yapacaklarını belirten Kozağaçlı, direnenler gibi demokratik, meşru ve yasal tüm haklarını kullanacaklarını söyledi. Daha önce de Türkiye ve bölge halkları olarak askeri darbeler, OHAL dönemleri, sıkıyönetim uygulamaları gördüklerini hatırlatan Kozağaçlı, "Yılmadık, yılmayacağız. Aramızda katledilenler, gözaltına alınanlar, tutuklananlar olabilir. Ama bu bizi korkutamayacak" dedi. 

‘Sokağa çıkma yasakları hukuka aykırıdır’

Sur'da ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının hukuka aykırı olduğunu ve "Sokağa çıkma yasağı" kavramını kabul etmediklerini ifade eden Kozağaçlı, Sur'daki yasağın kentsel dönüşüme yönelik bir abluka olduğunu belirterek, "Biz savaş ortamında gayrimenkul rantı düşünen siyasal iktidarla yaşamak istemiyoruz. Armutlu, Gazi, Okmeydanı mahallelerinde ablukalarla benzer uygulamalarla karşı karşıyayız. İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerde de ablukalar söz konusu olacak, bunlara izin vermeyeceğiz” dedi.

'Mücadele etmeye devam edeceğiz'

Ardından konuşan MHD Eşbaşkanı Serhat Eren de insanların bir arada yaşama umutlarının yok edildiğinin belirterek, "Barış talep eden tüm kesimlerin yanında olacağız bedeli ne olursa olsun mücadele edeceğiz. Daha fazla ölüm olmaması için bir an önce çözüm masasına dönülmesi gerekiyor" dedi. 

Açıklamaların ardından ÇHD avukatları sağlık emekçilerinin 23 gündür Sur için tuttukları nöbet eylemeni ziyaret etti. ÇHD avukatları gün içinde İHD, STK ve DTK'yi ziyaret etti. 

HABERE YORUM KAT