1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Yanı başımızdaki yeryüzü cenneti
Yanı başımızdaki yeryüzü cenneti

Yanı başımızdaki yeryüzü cenneti

Diyarbakır’ın Çınar İlçesi yakınlarındaki Çeméreş, bölgemizdeki en önemli doğa güzelliklerinden biri olarak biliniyor.

A+A-

Özellikle yaz aylarında Diyarbakır kent merkezinin yanı sıra Çınar ve Bismil ile Mardin kent merkezi ile Mazıdağı ilçesinden piknikçilerin göz bebeği konumunda olan Reşan köyündeki Çeméreş (Karasu), aynı zamanda yaban hayatı ile de çok önemli bir yere sahip.
 
Bir doğa harikası


Olta ile balık avlamanın da yapıldığı Çeméreş’te isterseniz her hangi bir balık restaurantından da balık yiyebilirsiniz. Restaurant dediğim genelde doğaya özgü şekilde inşa edilmiş ahşap barakalı balık üretim tesisleridir aslında. Çok sayıda irili ufaklı şelalenin de bulunduğu Çeméreş’te yazın buradaki serin sularda yüzen piknikçileri eğlendirmeye gelen davul ve zurnacılara da 5 veya 10 lira vererek bir süreliğine davul – zurna eşliğinde halay çekebilirsiniz.
 
Huzur dolu bir yer


Özellikle şırıl şırıl akan şelale ve bülbüllerin seslerinin karıştığı yaz aylarında gür ceviz ağaçlarının gölgesinin altında uzanıp hayallere dalmak için de Çeméreş deyim yerindeyse bulunmaz Hint kumaşı konumunda. Zira huzurun hakim olduğu Çeméreş’e gitmek için bin bir sebep var.
 
Şimdi tam zamanı


Mardin ili Mazıdağı ilçesinde bağlı olan Çeméreş konuklarının büyük çoğunluğu Diyarbakır kent merkezi ise Çınar ilçesi sakinlerinden oluşuyor. Ancak Mardin kent merkezi ile Mazıdağı ilçesinin yanı sıra Diyarbakır’ın Bismil ilçesinden de gelenler azımsanmayacak ölçekte akın var. Yazın büyük ve çok gürültülü bir curcunanın yaşandığı Çeméreş’te bu aralar sadece kuş sesleri yükseliyor. Sezonun en sakin dönemini yaşayan Çeméreş’te mevcut mevsimin güzelliklerini görmek ve içerisinde bulunduğunuz stresten bir nebze olsun kurtulmak istiyorsanız, şimdi tam zamanı.
 
Nasıl gidilir?


Diyarbakır kent merkezinden Çınar’a ulaştıktan sonra Mardin yolu güzergahından sağa sola sapmadan direkt devam edilir. Diyarbakır Mardin karayolunun 55. Kilometresinde Mardin İl sınırına girdikten hemen sonra sağ tarafta, üstünde “Çeméreşe hoş geldiğiniz” yazılı büyük bir tabela ile karşılaşacaksınız. Tabelanın yanındaki (Ana yolun sağ tarafında tepeye doğru çıkan yol) asfalt yola sapacak ve yaklaşık 7 kilometre sonra Karasu’ya ulaşacaksınız.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler