1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yangını söndürmek isteyen yurttaşlara: Giderseniz tararız
Yangını söndürmek isteyen yurttaşlara: Giderseniz tararız

Yangını söndürmek isteyen yurttaşlara: Giderseniz tararız

Silvan'da akşam saatlerinde HPG'liler ile askerler arasında çıkan çatışmanın ardından askerlerin ormanlık alana rastgele açtığı yoğun ateş nedeniyle yangın çıktı.

A+A-

Yangına müdahale etmek amacıyla bölgeye gitmek isteyen yurttaşlar ise "Giderseniz sizi tararız" diyen askerler tarafından engellendi.


Diyarbakır'ın Silvan ilçesine bağlı Bayrambaşı (Sêdeqnê), Boyunlu (Boşat) ve Babakaya (Şevlera) köyleri arasındaki bölgede yapımı devam eden Silvan Barajı şantiyesine ve baraj güvenliğini sağlayan kalekola yönelik HPG'lilerin uzun namlulu silah ve roketatarlı saldırısının ardından çatışma çıktı. Çatışmanın ardından askerlerin ormanlık alana açtığı yoğun atış nedeniyle yangın çıktı.


Edinilen bilgilere göre; dün gece gerçekleşen saldırının ardından askerlerin dağlık alana rastgele attığı roket ve atışlar nedeniyle yangın çıktı. Yangına müdahale etmek için çevre köylerden olay yerine giden yaklaşık 200 kişinin ise askerler tarafından engellendiği aktarıldı.


Yangını söndürmek için alana giden ve askerler tarafından engellenen kitle arasında bulunan Bayrambaşı (Sêdeqnê) DBP eski belde başkanı Eşref Azarkan, "Dağlarımızı ateşe vermişler. Hepsini yok ediyorlar. Saatlerdir kalekolun nizamiyesi önünde yaklaşık 200 kişi bekliyoruz. Buradaki askerler yangının olduğu noktada askerlerin olduğunu belirterek gidişimizi engelliyor. Oraya gittiğimiz takdirde bir şey olması durumunda mesuliyet kabul etmeyeceklerini söylüyor. Zorla giderseniz de gerekirse tararız" diyerek askerlerin kendilerini tehdit ettiğini söyledi.


Yangının şuanda Şevlera, Başqê ve Bablas köyleri ile mezralarının dağlık alanlarında devam ettiğini aktaran Azarkan, şöyle devam etti: "Askerler kendilerine yönelik roketatarlı saldırı olduğunu ve kendilerinin de buna roketatarla karşılık verdiklerini bu yüzden yangının çıktığını söyledi. Bunun üzerine kendilerine bölgeyi terk etmelerini ve ateşi söndürmemize izin vermelerini söyledik. Kurşunlar bize gelsin yeter ki ateşi söndürelim. Bunu da kabul etmediler."
Dün gece yangının olduğu bölgeye gidişlerine izin verilmeyen yurttaşlar, bu sabah erken saatlerde tekrar bölgeye giderek yangını söndürdü.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler