1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yangından infaz çıktığı iddiası
Yangından infaz çıktığı iddiası

Yangından infaz çıktığı iddiası

DİYARBAKIR - Önceki gün Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Sento Caddesi'nde bulunan Barış 2 apartmanında 1 kişinin ölümü ve 14 kişinin de yaralanmasına neden olan yangının, mağdurların kan davalı oldukları aile fertleri tarafından çıkarıldığı iddia edildi.

A+A-

Bağlar ilçesinde meydana gelen yangının enkaz görüntüleri ortaya çıktı. Yangının evi tümüyle etkilediği gözlenirken, dairenin kapısından benzin dökülerek ateşe verildiği iddia edildi. Yaralı aile fertlerinin polise verdiği ifadede kan davalılarından şüphelendiklerini belirttiği bildirildi. Olayla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı geniş çaplı soruşturma başlatırken, yangının sabotaj olabileceği ihtimali üzerinde durulduğu belirtildi.

“BİNA SÜREKLİ GÖZETLENİYORDU”

Bina sakinlerinden Remziye İpek, 11 yıldır İpek ve Süer ailelerini tanıdığını ve kan davaları olduğu için uzun zamandır düşmanlarından uzaklaşmak için memleketlerinden göç ettiklerini söyledi. İpek, “İpek ve Süer aileleri bir süre burada kaldıktan sonra kan davalılarından ses çıkmayınca köylerine yerleşmeye karar verip geri döndü. Köyde kendilerine ev yaptılar. Bir süre sonra kan davalılarıyla bir kavga yaşadılar. Olayda 2 kişi öldürülmüştü. Bunun üzerine aile tekrar Diyarbakır'a göç etmek zorunda kaldı. Onlar bu binaya taşındıktan sonra, kan davalıları köydeki evlerini yakmıştı. Kuşların ve köpeklerin kafasını keserek, ağaca asıp mesaj göndermişler. Onlara verdikleri mesajda sizin çoluk ve çocuklarınızın hepsini böyle katledeceğiz. Bu mesajın üzerinden 2 yıl geçti. İddiaya göre, benzini yanan evin kapısının altına dökerek, ateşe verdiler. Evin giriş kapısının karşısındaki odada balkon yok. Gelin ve 6 çocuk tek yatakta yan yana yatıyorlardı. Yangın çıkınca hepsi yandı. Dün gece bir çocuğun da öldüğünü söylüyorlar” dedi.

“KOMŞULARIMIZIN SUÇSUZ OLDUĞUNA İNANIYORUZ”

Kan davasının nedeninin köyde biçilen buğdaydan çıktığını söyleyen komşu Remziye İpek, tarlada çıkan kavgada 2 kişinin öldürüldüğünü söyledi. İpek, "Öldürülenlerin yakınları da evi ateşe vererek intikam almaya çalıştıkları iddia ediliyor. Uzun süredir evin etrafında dolaşan şüpheli kişiler vardı. Bir aracın içerisinde sürekli evi gözetlediklerini görüyorduk.

Aile sürekli takip altındaydı. Bu durumdan sonra aile polise haber vererek, güvenlik istedi. Daha sonra savcılığa da müracaatta bulundu. Polis, aileyi koruyacağını söylemişti. Yetkililer olayı çözsün, tek isteğimiz budur. İpek ve Süer ailesinin erkekleri şu an cezaevinde tutuklu. Bildiğimiz kadarıyla bunları iki taraftan çapraz ataşe almışlar ve kendi kendine vurmuşlar. Komşularımızın suçsuz olduğunu inanıyoruz. Aile perişan bir haldeydi. Geçimleri için sadece özürlü bir maaşları vardı. Tüm aile o maaşla geçiniyordu. Kayınvalidesinin hiçbir geliri yoktu. Bazen yakınları eve gelince kendilerine bir şeyler alıyordu. Oturdukları ev de cezaevinde bulunan kayınbiraderinin evi” şeklinde konuştu.

Mardin'in Mazıdağı ilçesinden kan davası nedeniyle Diyarbakır'a göç etmek zorunda kalan İpek ve Süer ailesinin evinde önceki gün yangın çıkmış ve 5 yaşındaki Ferzende İpek hayatını kaybederken, olayda 14 kişi de yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT