1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yangın yerinde, ezan sustu, turist kaçtı
Yangın yerinde, ezan sustu, turist kaçtı

Yangın yerinde, ezan sustu, turist kaçtı

Bölge aylardır diken üstünde. Hemen her gün bir yerden sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtiliyor.

A+A-

Ölüm haberlerinin arkası kesilmiyor. Sur'da polis aracına dönük saldırıda 2 polis yaşamını yitirdi, 3 polis ise yaralandı.
Bölge artık tam anlamıyla savaş alanı oldu.

Hemen her gün bir yerlerde valiler sokağa çıkma yasağı ilan ediyor ardından da ölüm haberleri geliyor. Diyarbakır'da da öyle oldu. Merkez Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Polis aracına roketatarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 polis yaşamını yitirdi, 3 polis de yaralandı. Yasak bölgeye girmek isteyen HDP'li milletvekilleri ve gazeteciler engellendi. Minibüs ve toplu taşıma araçlarının güzergahları yasak nedeniyle değişti. Sur'a çıkan caddeler, polis kordonu ile kapatıldı. Yasak sonrasında Sur'dan saatlerce çatışma sesleri yükseldi.

İlçede sokağa çıkma yasağı nedeniyle camilerin hemen hiçbirinde ezan okunmadığı görüldü. Çoğu caminin de imam ve müezzinler görev yerlerine ulaşamadıklarından açılamadığı öne sürüldü. Kenti gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin de çıkan olayların korkusuyla otelleri terk edip, Diyarbakır'dan ayrıldıkları bildirildi. Cizre'de de durum aynı. Sokağa çıkma yasağı halen sürüyor. Durumu incelemek için ilçeye giden HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, öldürülmemek için itfaiye aracıyla ilçeyi terk ettiğini söyledi.


Birkaç günden bu yana polisle YDG-H elemanları arasında Hasırlı mahallesindeki hendeklerin kapatılmasıyla başlayan çatışmalar, zaman zaman artan dozda sürüyordu. Önceki gün de polis ekipleri Hasırlı Mahallesi üzerinden Sur'un iç kesimlerine doğru girip, zırhlı iş makinesiyle hendekleri kapatmak istedi. Ancak, polisin bu girişimi, mahallede çatışmalara neden oldu. YDG-H elemanları ile polis arasında sokaklarda çatışmalar başladı. Gece boyunca Sur'un birçok mahallesinden çatışma silah ve patlama sesleri yükseldi. Gece saat 23:00 sularında Çarşı Polis Merkezi önünde bekleyen polis otolarına yönelik roketli saldırı gerçekleştirilmek istendi. Ancak aracı es geçen roket, yakınlardaki iş yerlerine isabet etti ve küçük çaplı yangına neden oldu.
 
2 polis yaşamını yitirdi, 3'ü de yaralandı


Sabah 04:00 sularında YDG-H üyeleri bir kez daha roketatarla saldırı düzenledi. Bu kez saldırı Hasırlı mahallesinden iç kesimlere girmek isteyen polis araçlarına yönelik oldu. İş makinesi eşliğinde hendekleri kapatmak için mahalleye giren zırhlı araç isabet aldı. Patlama sonucunda araçta bulunan polislerden 2'si yaşamını yitinrdi, 3'ü de yaralandı. Saldırıda yaşamını yitiren olan polis memurlarının Diyarbakır Öze Harekat Şube Müdürlüğü'nde görevli Mustafa Turanlı ve Muzaffer Can Ersoy olduğu açıklandı. Bu saldırı sonrasında Sur'daki çatışmalar da yoğunlaştı. İlçe üzerinde sürekli polis helikopteri uçtu. Kaçan saldırgınların yakalanması için operasyonlar hızlandırıldı.
 
Yasak ilan edildi


Diyarbakır Valiliği de bu noktada devreye girerek, Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Valilik tarafından yapılan açıklamada, yasak şöyle ilan edildi: "İlimiz Sur ilçesinde meydana gelen olaylar nedeniyle, halkın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla; 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince, ilimiz Merkez Sur ilçesinde Sur içinde kalan bölgede (Abdaldede, Alipaşa, Cami Kebir, Cami Nebi, Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, İskenderpaşa, Melikahmet Ziya Gökalp, Lalebey, Süleyman Nazif, Savaş, Cemal Yılmaz mahallelerinde) 06.09.2015 Pazar günü 09:30'dan geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir" denildi.
 
Yasak kararı polis araçlarından anons edildi


Diyarbakır Valiliğinin ilan ettiği sokağa çıkma yasağını polis ekipleri zırhlı araçlarla anons ederek vatandaşa duyurdu. Zırhlı araçlardan vatandaşlara sık sık "Değerli halkımız siz bizim için önemlisiniz lütfen buradan uzaklaşın" diye anonslar yaptığı gözlendi.
 
Yasak kararı hayatı olumsuz etkiledi


Valiliğin yasak kararı almasıyla kentin en önemli ekonomik merkezi olan Gazi Caddesi, Balıkçılarbaşı ve Melikahmet mevkileri de giriş çıkışlara yasaklanmış oldu. Buralara bağlanan yollar ve surdaki kapılar, polis kordonu çekilerek ya da zırhlı araçlar konularak kapatıldı. Minibüs ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarının da güzergahları değiştirildi. İlçeye girmek isteyenler ile ilçeden çıkmak isteyenlere izin verilmedi. Dükkanlar açılamadığından büyük bir ekonomik kayıp da yaşanmış oldu.
 
HDP'li vekillere ve gazetecilere de engel


Sur'da çatışmaların yaşandığı mahallere gitmek isteyen HDP'li vekiller Ziya Pir ve Çağlar Demirel ile DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek'in de aralarında bulunduğu heyet ile beraberinde olan gazeteciler de polis tarafından engellendi.

Polis gazetecilere tazyikli su ile müdahale etti. Bu sırada bazı polisler uzun namlulu silahlarla havaya ateş açtı. Polislerden birinin HDP'li Pir'i boynundan tutup itekleyen polis, muhabirlere ve heyete, "İki arkadaşımız şehit oldu sizi buraya sokmayız" dediği de görüldü. Bu arada polis operasyonlarının yoğunlaştığı Sur'da haber takibi yapan JINHA muhabiri Şehriban Aslan ile adı öğrenilemeyen bir kişi daha, özel harekatçıların açtığı ateşte kurşunun sekmesi sonucu yaralandı. Aslan'a ilk müdahaleyi meslektaşları yaparken, her iki yaralının da sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
 
1'i çocuk 2 yaralı


Derlenen bilgiye göre polisin açtığı ateş sonucu Hasırlı Mahallesi'nde Abdullah Erdem (25) isimli genç ağır yaralandı. Polis ve özel harekat timlerinin cadde ve sokakları taradığı ileri sürülen mahallede iki ayağından yaralanan Abdullah Erdem, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'e kaldırıldı.

Aynı mahallede Hasırlı Mahallesi'nde 7 yaşındaki Efe Göngör adlı çocuğun da ağır yaralandığı ve Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldığı bildirildi.
 
Ezan sesi kesildi, turistler kaçıyor


İlçede sokağa çıkma yasağı nedeniyle camilerin hemen hiçbirinde ezan okunmadığı görüldü. Çoğu caminin de imam ve müezzinler görev yerlerine ulaşamadıklarından açılamadığı öne sürüldü. Kenti gezmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin de çıkan olayların korkusuyla otelleri terk edip, Diyarbakır'dan ayrıldıkları bildirildi.
 
Diğer ilçelerde de olaylar


Sur'da çıkan olaylar kentin diğer ilçelerine de sıçradı. Bağlar'da Emek Caddesi üzerinde toplanan göstericiler, yolda barikat kurdu. Uzun süre polisle göstericiler arasında çatışma ve kovalamaca yaşandı. Kayapınar ilçesi Seyrantpe semtinde bulunan sanayi sitesi içerisindeki Kayapınar İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına yaklaşan yüzü maskeli 3 kişi burada bulunan nöbet kulübesine doğru uzun namlulu silahlarla ateş açtı.

Açılan ateşe bölgede bulunan özel harekat polisleri anında karşılık verirken saldırganlar karanlıktan faydalanarak sokak aralarına kaçıp izini kaybettirdi. Can kaybı yada yaralananın olmadığı saldırı sonrası kaçan saldırganların yakalanması için polis ekipleri bölgede operasyon başlattı. İlçe Emniyet Müdürlüğü binası ve çevresinde güvenlik önlemleri ise en üst seviyeye çıkarıldı.

Yenişehir ilçesi Fiskaya semtinde ise Dicle Üniversitesi'ne giden caddeyi trafiğe kapatan göstericiler ile çok sayıda zırhlı araçla olay yerine gelen polisler arasında çatışma çıktı. Polis zırhlı araçlardan gençlere gerçek mermiler ve gaz bombası ile saldırırken göstericilerin karşılık vermesi üzerine bölgede çatışma çıktı. Bismil ilçesinde de olay çıktı. Rojava ve Tekel mahallelerinde yapılan protestolara İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polislerce müdahalede bulundu. Polisin yoğun gaz bombaları, tazyikli su ve gerçek mermiler kullandığı müdahalede göstericiler taş, molotof ve ses bombalarıyla karşılık verdi. Saatlerce süren çatışmaların ardından gençler ara sokaklara dağılmasıyla olaylar sona erdi.
 
Sağlıkçılar yürümek istedi


Bu arada Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde incelemelerde bulunacak olan İstanbul, Ankara ve Adana TTB Merkez Konseyi üyelerinin de aralarında bulunduğu sağlık emekçileri, bu programı iptal edip, Sur ilçesine bir yürüyüş yapmak istedi. Sağlık emekçileri, Azizoğlu Oteli önünde bir araya gelerek Şeyh Sait Meydanı'na kadar yürüdü. "Hekimler barış istiyor" pankartını taşıyan sağlık emekçileri, yürüyüş esnasında sık sık "Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz", "Hekimler barış istiyor" ve "Savaşa hayır barış hemen şimdi" sloganları attı. Meydanda oturma eylemi yapan sağlık emekçileri daha sonra saldırıların yoğun olduğu Sur'un mahallerine yürümek istedi, ancak polis tarafından engllendi. Polisin kesin kararı üzerine sağlıkçılar programları çerçevesinde Silvan'a gitti. Sağlık emekçileri Silvan'da incelemelerde bulunacak.
 
KJA ve BİKG Hasırlı'da açıklama yaptı


Bu arada Diyarbakır'da KJA ve Barış için Kadın Girişimi (BİKG) öncülüğünde, Sur ilçesi Hasırlı Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği önünde bir araya gelen kadınlar, önceki gün henüz olaylar şiddetlenmeden önce, beyaz tülbent takarak eylem yaptı. "Kadına yönelik şiddet ideolojiktir" dövizlerini açan kadınlar son aylarda polis kurşunlarıyla katledilen yurttaşların fotoğrafları taşındı. Zılgıtlar atıp, alkış tutan kadınlar düdükler çalarak, 5 dakikalık oturma eylemi yaptı. Ardından kadınlar adına açıklama yapan KJA aktivisti Leyla Ayaz, Sur halkı ile dayanışmak ilçede olduklarını söyledi. HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ise kadınların her durumda ve her platformda barış talebini dillendirdiğine vurgu yaptı. Konuşmaların ardından kadınlar, zılgıtlar ve alkışlar eşliğinde mahalle içinde yürüyüş düzenledi.
 
DTK de açıklama yaptı


Bu arada Demokratik Toplum Kongresi (DTK) de Şırnak’ın Cizre ve Sur ilçelerinde yaşananlara karşı yaptığı açıklamada “Halkımıza karşı dün geceden itibaren büyük bir operasyon başlatılmıştır. Operasyona müteakip her iki ilçede de sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, milletvekillerimiz ve sivil toplum örgütleri dahil hiç kimsenin Cizre ve Sur ilçelerindeki gelişmeleri ve operasyonların sonuçlarını tespit etmesine izin verilmemektedir. Her iki ilçeden gelen haberlerden de anlaşılacağı üzere çok sayıda yaralının olduğu anlaşılmaktadır. Yaralıların hastanelere götürülmesi için ambulansların ilçelere girişine izin verilmemektedir. Operasyonlar kapsamlı bir biçimde devam etmekte, Cizre ve Sur ilçelerindeki halkımız bir katliamla karşı karşıyadır” denildi.
 
Cizre'de en az 2 kişi yaşamını yitirdi


Üç günden bu yana sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak'ın Cizre ilçesine incelemede bulunmak için giden milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Mehmet Ali Aslan, Ayşe Acar Başaran ve Leyla Güven'in de aralarında bulunduğu HDP heyeti, İpekyolu üzerinde bulunan Düzova Polis Karakolu'ndaki arama noktasındaki özel harekat timleri, polis ve askerler tarafından engellendiği için oturma eylemine başlamıştı. Oturma eylemini sonlandıran heyet, bu kez İdil Yolu üzerinden Cizre'ye doğru yürüyüşe geçti.

Cizre'nin girişindeki Trafo Mevkii denilen yolda tekrardan askerler tarafından yolları kesilen heyetin ilçe merkezine girişine izin verilmedi. Heyetteki vekiller, Şırnak Valiliği'ni aradıklarını ancak kendilerine bir yanıt verilmediğini belirtti. Cizre'ye girmekte ısrar eden heyet, kırsal yoldan Cizre'ye giderken, tekrardan polis ve askerin engeliyle karşılaştı. Silah dipçikleriyle heyet üyelerinin göğüslerine vurarak geçişlerine izin vermeyen polisin saldırısını protesto eden vekiller yeniden oturma eylemine geçti.
 
Nursel Aydoğan “Öldürülmemek için itfaiye ile ilçeden çıktım”


HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ise ilçede yaşanan olaylarda en az 2 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. İlçeye çok güç koşullarda girdiklerini yaşananları tarif etmenin ise mümkün olmadığını dile getiren Aydoğan, halkın açlıkla karşı karşıya kaldığını, çocukların psikolojilerinin bozulduğunu söyledi. Defalarca talep etmelerine rağmen devletin hiçbir yetkilisine ulaşamadıklarını ifade eden Aydoğan “En son 155 üzerinden bir polisle konuştum ve TBMM'ye de kayıtlı olan kendime ait aracın plakasını vererek ateşin kesilmesini, ilçeden ayrılacağımı söyledim. Ama bana can güvenliğiniz yok vurulursanız sorumluluk sizin dediler. Polis ateşi kesmeyince, ateş etmeyecekleri düşüncesi ile öldürülmemek için itfaiye aracının eşliğinde ilçeden çıktım. Halk bize polis henüz mahallelere giremediği için hiçbir gözaltının olmadığını söylediler. Ama polis öylesine öfkeli ki mahallelere girdiklerinde yüzlerce kişiyi öldürüp katliam yapacaklarından endişe ediyorum” dedi.
 
 
Baro Başkanı Elçi: Cizre İçin Uyarılarımızı Bir Hafta Önce Yaptık


Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi de önceki gün yönetim kurulu üyeleri avukat Kutbettin Odabaşı, avukat Cihan İpek ve avukat Bayram İncekaya ile tekrar gittiği ilçe ile ilgili uyarılarını bir hafta önce yaptıklarını söyledi. Elçi, "Lütfen Cizre ile ilgili toplum içerisinde etkisi olan siyasilere sesleniyorum. Cizre'de silahlar kullanılmadan, bir çatışmaya mahal vermeden sorunların çözülmesi çağrıda bulunmuştuk. Ne yazık ki korkumuz bir hafta geçmeden gerçekleşti." dedi.


Geçen hafta Cizre'de incelemelerde bulunduklarını anlatan Elçi, incelemeler sonunda bir rapor hazırladıklarını, kamuoyuna paylaştıklarını kaydetti. O gün yaşananları öngördüklerini belirten Elçi, geçen hafta şehirde bir gerginlik olduğunu, 3 sivilin yaşamı yitirdiğini hatırlattı.

Elçi şöyle konuştu: "Güvenlik görevlileri mahallelere yönelik bir operasyon yapıyorlar. Bu nedenle 24 saattir sokağa çıkma yasağı var. Bugün (dün) hep birlikte geldik, şehri gezdik. Hayat durmuş yüz bin insanın yaşadığı ilçede neredeyse hayat sona ermiş. Valiliğin bu kararı hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz. Cizre'de bir süredir kazılı olan hendek barikat gibi uygulamaların yanlış olduğunu söylüyoruz. Barikatların kaldırılmasını istiyoruz, herhangi bir çatışma yaşanmadan. Umarım bugün yaşananlar sivil insanların yaşamlarına mal olmaz. Yetkililere sesleniyoruz"
 
Silopi'de de 1 ölü


Şırnak'ın Şırnak Silopi ilçesi Cudi Mahallesi'nde, Cizre'deki direnişe destek vermek amacıyla akşam saatlerinde ses ve gürültü eylemi yapanların üzerine açılan ateş sonucu yaralanan Muttalip Pusat (28) yaşamını yitirdi. Karnına ve koluna isabet eden kurşun sonucu ağır yaralanan ve kaldırıldığı Şırnak Devlet Hastanesi'nde ameliyat edildikten sonra gece saatlerinde Yoğum Bakım Servisi'ne alınan 1 çocuk babası Pusat, sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Aynı saldırıda Yasin Uysal (30) isimli yurttaş da kolundan yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler