1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yanarak hayatını kaybeden çocuklar son yolculuğuna uğurlandı
Yanarak hayatını kaybeden çocuklar son yolculuğuna uğurlandı

Yanarak hayatını kaybeden çocuklar son yolculuğuna uğurlandı

Kulp ilçesine bağlı Karaağaç Mahallesi'ndeki Kuran kursunda 1 Aralık günü çıkan yangında yaşamını yitiren 6 çocukta toprağa verilirken, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez çocuklar için cenaze namazı kıldırdı.

A+A-

55 öğrencinin eğitim gördüğü kursun sadece gündüz dini eğitim verme izni bulunmasına rağmen, yaşanan facia sonrası son bir aydır yatılı olarak faaliyet verdiği ortaya çıkarken, olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.
 
Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Karaağaç Mahallesi'ndeki Kuran kursunda 1 Aralık günü çıkan yangında yaşamını yitiren 6 çocuktan 5'i dün toprağa verildi. Cenazelerden 1'i geçtiğimiz gün Silvan'da defin edilirken diğer 5 çocuk için ise Dicle Üniversitesi Camisi'nde cenaze namazı kılındı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, çocukların cenaze namazını kıldırmak için kente geldi. Prof. Dr. Görmez, düzenlenen törene gelmeden önce, yangında hayatını kaybeden çocuklardan Muhammed Bingöl, Sabahattin Altun, Serhat Sancar, Suat Çankaya ve Şahin Kahraman’ın cenazelerinin içinde bulunduğu tabutlar camiye getirildi. Burada, hayatını kaybedenler için Yasin okunup dua edildi. Daha sonra Dicle Üniversitesi Camii’ne gelen Prof. Dr. Görmez, Kur’an kursunda çıkan yangından hayatını kaybedenlerin tek tek cenaze namazını kıldırdı.
 
'Bu mübarek şehrin kalbine hiç kimse kurşun sıkmaya kalkışmasın'

 
Prof. Dr. Görmez, burada yaptığı kısa konuşmada, ilim yolunda hayatlarını çok elim bir kazada kaybeden gençlere Allah’tan rahmet diledi. Prof. DR. Görmez, şunları söyledi:
 
"Tek tesellimiz ilim yolunda hükmen şehit olmaları. Diyarbakır’dayız. Diyarbakır güzel, mübarek bir şehir. Bu şehirde istiyoruz ki sadece barış olsun. Sadece kardeşlik olsun. Sadece merhamet olsun. Bu güzel şehre, bu mübarek şehrin kalbine hiç kimse kurşun sıkmaya kalkışmasın. Bu şehir sahabe şehri, bu şehir peygamberler şehri. Bu şehirde sadece barış olsun, sadece kardeşlik olsun. Sadece güzel kokular çiçekler olsun, kan ve barut kokusu olmasın. Aslında ilim yolunda şehit olan gençlerimiz bize aynı zamanda bu mesajı veriyor.

 

Cenab-ı hak bir an önce tüm şehitlerimizi her türlü kötülükten muhafaza etsin. Az önce anne ve babalarına da söyledim. Bazı gençler, maalesef eli kalem tutacak bazı gençler dağlara gittiler ve kardeşlerini katlettiler. Kendi hayatlarını da ahiretlerini de berbat ettiler. Ama bu çocuklarımız elim bir kazada bugünün hiçbir kötülüğüne bulaşmadan bir Kur’an kursunda Kur’an okuyarak hayatlarını ilim yolunda sarf etmeyi düşünüyorlardı. Allah tekrar rahmet eylesin diyorum."
 
Namazın ardından cenazelerden 3’ü Karağaç, 2’si ise Kulp ilçesine gönderildi. Yangında hayatını kaybeden çocuklardan Nur Muhammed Bayka’nın cenazesi, dün Silvan ilçesinde defnedilmişti.
 
Soruşturma sürüyor Savcılık ve jandarma tarafından başlatılan soruşturma sonucunda iki hafta önce de kursta küçük bir yangın çıktığı öğrenilirken, olayla ilgili Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından iki müfettiş görevlendirildi. 20 Eylül 2011 tarihinden bu yana açık olan ve 55 öğrencinin eğitim gördüğü kursun sadece gündüz dini eğitim verme izni bulunmasına rağmen, yaşanan facia sonrası son bir aydır yasadışı biçimde yatılı olarak faaliyet verdiği ortaya çıktı. Kursta olay gecesi sadece yatılı 12 çocuğun kalması ise yaşanan facianın boyutunun daha da büyümesinin önüne geçti.
 
Fahri imamlar ders veriyor
 
Olayın ardından başlatılan soruşturmada, Kulp Müftülüğü'ne ait olmasına rağmen Kuran kursunda kadrolu görevlinin bulunmadığı ve fahri imamların ders verdiği de anlaşıldı. Yangını kendi imkanlarıyla söndürdüklerini anlatan köylüler, ambulans ve itfaiyenin de yine olay yerine geç geldiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler