1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yanan okul iki gün sonra eğitime hazır hale geldi
Yanan okul iki gün sonra eğitime hazır hale geldi

Yanan okul iki gün sonra eğitime hazır hale geldi

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde, kimliği meçhul kişiler tarafından dün akşam saatlerinde molotofkokteylleri atılan bir anaokulu yanarak, kullanılamaz hale gelen okulu işkadını Gülşen Duran ,Nevin İl boyatarak tekrar eğitime açılmasını sağladı.

A+A-

Olay, önceki akşam 19.00 sıralarında, ilçe merkezinde bulunan Cumhuriyet İlk ve Anaokulu’nda meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, bir grup kimliği meçhul kişiler tarafından okulun anaokulu bölümüne molotofkokteylleri ile saldırı yapıldı. Saldırının ardından okulun 4 sınıfı ile koridorları tamamen yandı.

Yangın, bir süre sonra bölgeye gelen itfaiye ekiplerinin çabası ile söndürüldü. Kaçan grubun yakalanması için çok yönlü çalışma başlatılırken, okulun yanan sınıfları için Güneydek Yapı Ürünleri Ltd. Şti. Capua Boya Fabrikası sahibi işkadını Gülşen Duran ve Nevin İl büyük bir özveri göstererek yardımda bulunarak sınıfların boya badana işlerini üstlendi. Kısa bir süre içerisinde yanan sınıflar tekrardan boyanarak eski haline kavuşturularak eğitime kazandırıldı. 

Konuyla alakalı açıklamada bulunan Güneydek Yapı Ürünleri Ltd. Şti. Capua Boya Fabrikası sahibi işkadını Gülşen Duran, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda böyle bir yardımda bulunduklarını belirterek, “Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak Beyin böyle bir talepleri oldu, bizde insanlık adına tüm yanan sınıfların boya ihtiyaçlarını karşıladık. Okullarımız eğitim yuvalarımızdır her zaman elimizden gelen ne olursa olsun yapmaya hazırız Allah korusun bir daha tekrar yaşanılmasın insanlık dışı bir olaydır olayları yapanları da kınıyoruz” diye konuştu. 

Geleceğin teminatı çocukların hiç bir şekilde eğitimden mahrum kalmaması gerektiğini belirten Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak ise, “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı hiçbir şekilde eğitim ve öğretime mahrum bırakmayacağız. Geleceklerini birlikte inşa edeceğiz. Gençlerimizin, evlatlarımızın, canlarımız ellerinde kalem ve klavye olması için çaba ve gayretleri göstereceğiz. Hiçbir kuvvet, eğitime engel olamayacaktır. Bu yapılan insanlık dışı bir muameledir. Gelecek nesillerimiz onurluca çığ gibi ileriye adımlar atmaktadırlar.

Okul yakılmaz. Bunları yapanları kınıyoruz” dedi. Ve boya ihtiyacımızı karşılayan Yanan okulun sınıfları Bismil milli eğitim müdürü Aydın ak tarafından tekrar yıkanıp boya yapılarak eğitime açtı boya girişimci iş kadını Gülşen Duran tarafından okulun tüm boyalarını okula hibe ederek örnek bir davranış sergiledi Güneydek Yapı Ürünleri Ltd. Şti. Capua Boya Fabrikası tarafından boyalar karşılandı. Fabrika sahibi işkadını Gülşen Duran ve Nevin İl ’e  çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 
 

HABERE YORUM KAT