1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Yakut'tan, Boluspor Başkanı Çarıkçı'ya Hodri meydan
Yakut'tan, Boluspor Başkanı Çarıkçı'ya Hodri meydan

Yakut'tan, Boluspor Başkanı Çarıkçı'ya Hodri meydan

Diyarbakırspor Futbol Şube Sorumlusu Dr. Abdurrahman Yakut,Boluspor Kulübü Başkanı Necip Çarıkçı'ya yönelik çağrısını sürdürdü ve "ya kendisi çıkıp maçın 4.hakemi Ruhi Arslanboğa ile maçtan sonra aradan 24 saat geçmeden yaptığı görüşmenin içeriğini açıkla

A+A-

ABDURRAHMAN YAKUT'TAN BOLUSPOR BAŞKANINA HODRİ MEYDAN....

Diyarbakırspor Futbol Şube Sorumlusu Dr. Abdurrahman Yakut,Boluspor Kulübü Başkanı Necip Çarıkçı'ya yönelik çağrısını sürdürdü ve "ya kendisi çıkıp maçın 4.hakemi Ruhi Arslanboğa ile maçtan sonra aradan 24 saat geçmeden yaptığı görüşmenin içeriğini açıklayacak,ya da biz elimizdeki belgeleri açıklayacağız.Kendisi bu yürekliliği göstermezse müfteri durumuna düşecek.Aksi takdirde biz kendisinden özür dileyeceğiz" dedi. 

"BU İDDİALARDAN SONRA NEDEN SUSKUNLUK İÇERİSİNE GİRDİ?"

Diyarbakırspor'un ligin 3.haftasında kendi sahasında Boluspor'la 1-1 berabere kaldığı maçın Malatya bölgesi hakemleri Yeşil-Kırmızılı takımın aleyhine verdikleri ters kararlar,vermedikleri 2 penaltı ve rakip takımın lehine verdikleri kararlarla büyük tepki çekmişti. Diyarbakırspor Futbol Şube Sorumlusu Dr. Abdurrahman Yakut ise bu maçta yaşanan hakem hatalarının sıradan hakem hataları olmadığını ileri sürerek maçtan sonra sert açıklamalar yapmıştı. Daha sonraki açıklamalarında Boluspor Başkanı Necip Çarıkçı'nın ağabey-kardeş olan orta hakem Suat Arslanboğa ve Ruhi Arslanboğa ile olan ilişkilerine ilişkin iddialarda bulunan Yakut,Çarıkçı'nın maçtan sonra aradan 24 saat geçmeden Ruhi Arslanboğa ile telefon görüşmesinde bulunduğunu öne sürmüştü. Boluspor Başkanı Çarıkçı'ya çağrıda bulunarak ağabey Arslanboğa ile yaptığı telefon görüşmesini açıklamasını isteyen Yakut,"maçtan sonra yaptığımız açıklamalara Boluspor yönetim kurulu çok rütin ve inandırıcı olmayan ifadelerle cevap verdi. Daha sonra bazı belgeler elimize ulaştı ve biz de Boluspor Başkanı Necip Çarıkçı'nın maçtan 24 saat geçmeden Suat Arslanboğa'nın ağabeyi Ruhi Arslanboğa ile telefon görüşmesi yaptığını kamuoyuna açıkladık. Çarıkçı'ya yönelik çağrımızda ise;ya böyle bir görüşme yapıp yapmadığını açıkla,görüşme yaptıysan da bunun içeriği hakkında kamuoyuna inandırıcı bilgi ver dedik. Kulüp başkanları ve yöneticilerin maçtan sonra hakemlerin soyunma odasına giderek onları tebrik etmesi ve sitemlerini dile getirmesi doğaldır. Ancak bir kulüp başkanının hakemlerin böylesine önemli hatalar yaptığı bir maçtan sonra hem de 24 saat geçmeden orta hakemin ağabeyi olan 4.hakemi telefonla araması normal bir olay olabilir mi?.Hakemleri tebrik etmek gerekirse bu işin sorumlusu MHK değil midir?.Ayrıca maçın hakemi Suat Arslanboğa,peki 4.hakem olan ve aynı zamanda orta hakemin ağabeyi olan 4.hakemi neden arıyorsun?. Necip Çarıkçı'nın suskunluk içerisine girmesini manidar buluyoruz. Kendisine hodri meydan diyoruz. Bu görüşmeyi yaptığını kabul ediyormusun?.Kabul ediyorsan bu görüşmede neler konuştunuz?. Bu çağrıya cevap vermezsen ve iddialarımızı çürütecek belgeler ortaya koymazsan sen müfteri durumuna düşersin. Şayet bunları çürütecek tezler ortaya koyarsan o zaman biz de senden özür dileyeceğiz" dedi.  

"FEDERASYONA VE MHK'YE ŞİKAYETTE BULUNDUK"

Konuyu Futbol Federasyonu ve MHK nezninde de takip ettiklerini belirten Abdurrahman Yakut,ilgili kurulların bu işin üstünü gitmesi gerektiğini söyledi. Türk futbolunun karanlık ilişkilerden kurtulması gerektiğini anlatan Yakut,iyi niyetle görev yapan ve kirli işlere bulaşmayan hakemlere saygılarının sonsuz olduğunu kaydetti. Başarısızlığa mazeret üretme peşinde olmadıklarını anlatan Yakut,"Boluspor maçından sonra deplasmanda Adanaspor ve Erciyesspor'a kendi sahamızda ise Ç.Rizespor'a yenildik. Yenilmemize rağmen hakemlere yönelik en ufak bir tepkimiz olmadı. Çünkü bu 3 maçta da hakemler iyi yönetim gösterdi,ufak tefek bazı hatalar olmuşsa bunlar da doğaldır. Boluspor maçı hakemlerini bu kadar gündemde tutmamızın nedeni,onların futbolun doğasında sayılabilecek hataları değildir. Midemizi bulandıran bir çok şey oldu,sonra araştırdık ve bazı ilişkiler ortaya çıktı. Biz sahadaki alın terininin çalınmasını istemiyoruz. Takımların kaderi takımlar tarafında sahada belirlensin. Ama Boluspor maçında böyle olmadı.Hakemler önceden organize olmuş bir şekilde puanlarımızı gasp etti. Konunun takipçisiyiz. Futbol Federasyonu ve MHK nezninde de girişimlerde bulunuyoruz. Bu sezon maçlarımızı Cüneyt Çakır,Fırat Aydınus,İlker Coşkun,Serkan Çınar gibi hakemler yönetti,onları tebrik ettik. Maçlarımıza bundan sonra adaletli kararlar verecek hakemler ve bilakis FİFA kokartlı üst düzey hakemleri istiyoruz. Federasyon ve MHK Boluspor maçı hakemlerine yönelik tepkimizi sıradan bir olay gibi görmeyip işin üstüne gitmelidir. Türk futbolunun karanlık ilişkilerden kurtulması lazım. Şampiyon olan hakemler,ilk 6'ya kalanlar ve küme düşenler dış etkiler olmaksızın belirlensin. O zaman sahalarda şiddet,hakemlere de bu kadar tepki olmaz. Futbol Federasyonu ve MHK'nin başında mazisi temiz insanlar var. Bu kirlilikleri ortadan kaldıracaklarına inanıyoruz ve bekliyoruz" şeklinde konuştu.