Yakışmıyordu

Yakışmıyordu

Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır'ın en büyük mezarlığı olan Mardinkapı Asri Mezarlığı'nın girişinde yer alan tekel bayilerini yıktı.

A+A-

Kentin estetiğine zarar veren ve mezarlık girişinde olduğu için de vatandaşların tepkisine yol açan bu alana park yapılacağı kaydedildi.

Tarihi Mardinkapı Mezarlığı'nın girişinde ve yine tarihi Gazi Köşkü alanının güzergahı üzerinde yer alan tekel bayileri tarihe karıştı. Belediye, burada uzun yıllardır çalışan esnafın direnişine rağmen yıkım kararını hayata geçirdi. Mezarlık girişi olduğu için dini açıdan hoş karşılanmayan ve vatandaşların da tepkisini çeken tekel bayilerinin yanı sıra çevrede bulunan diğer iş yerleriyle beraber 20 iş yeri yıktırıldı. Alkollü içeceklerin satıldığı büfeler tarihe karışırken,bu iş yerlerinin yanında yer alan 2 benzin istasyonunun da tahliye edilerek yıktırılacağı bildirildi. Belediyenin bu istasyonları yıkmak için iş yeri sahipleriyle anlaşma aşamasında olduğu kaydedildi.

TEKEL BAYİLERİNİN YERİNE PARK

Belediye yetkilileri,yıkım kararı almalarındaki gerekçenin bu iş yerlerinin mezarlık girişinde bulunması ve bu durumun vatandaşları dini açıdan rencide etmesi ile tarihi ve turistik alanların güzergahında bulunması olduğunu ifade ettiler.Kent estetiğine zarar veren bu iş yerlerinin yıkılmasından sonra bu alana park yapılacağı kaydedildi. Parkın yapımına kalan iki benzin istasyonunun yıktırılmasından sonra başlanacağı bildirildi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT