1. HABERLER

  2. SPOR

  3. 'Yakışmadı'
'Yakışmadı'

'Yakışmadı'

DİYARİNSESİ.ORG - Ziraat Türkiye Kupasında oynanan Galatasaray karşılaşması öncesi ve sonrası yaşananlar futbola gölge düşürdü.

A+A-

Amedspor'un Diyarbakır'da karşılaştığı Galatasaray maçında yaşananlar tepki topladı. Diyarbakırspor'u son kez Süper Lige taşıyarak taraftarın gönlünde efsaneleşen Dr.Abdurrahman Yakut yaşananları kabul etmek ve futbolla bağdaştırmak mümkün değil dedi. Yakut Diyarbakır'da futbolun bitmesini isteyen bazı grupların olduğunu bugünkü olaylarda sevindiklerini dile getirerek şunları söyledi: "Bugün Galatasaray maçında yaşanan olaylar, Diyarbakır şehrinin imajına, misafirperverliğine, sporun ruhuna, barış, dostluk ve kardeşliğe zarar vermiştir. Bu nedenle 5 yıldan bu yana yani süper ligde olduğumuz dönemden bu yana dibe vuran, Bank Asya'dan, 2.lige, 3.lige gerileyen bir süreç vardır. Bunun getirmiş olduğu gerilim taraftarın ruh haline yansımıştır.

DİYARBAKIR'A YAKIŞMADI

Bugünkü Galatasaray maçı öncesi ve sorasında yaşananlar, maç içerisinde bazı taraftarların yaptıkları olayları tasvip etmek mümkün değil. Gerek şehrine gelen o kulübe, hakemlere ve konuklara Diyarbakır kültüründe olan misafir gibi davranılmaması kentin imajını yerle bir etmektedir. Bunun dışında İstiklal Marşının ıslıklanması ulusal gazetelerde boy boy çıktı. Tabi böyle bir şey var mı tam olarak bilemiyorum. Bir kısım bu ıslık olayının bilet fiyatları ve stadın tribünlerinin tamamen açılmaması için yapıldığından bahsedilmektir. Buna rağmen bu tür şeylerle gündeme gelmek hiç doğru değildir. İstiklal Marşı bu ülkenin 77 milyonunun en önemli birleştirici değeridir. Buna herkesin saygı göstermesi gerekiyor. Bunlar Diyarbakır'a yakışan şeyler değildir. Bu olaylardan herkesin artık ders çıkarması lazım, futbolun insanları bütünleştirici, sporun ruhuna, amacına uygun davranması gerekir. Bu nedenle herkes şapkasını önüne koyması ve düşünmesi gerekir. 

 

DERS ÇIKARILMASI LAZIM

Diyarbakır'da sporun siyasete alet edilmesi veya bu noktalara çekilmemesi lazım. Bu nedenle geçmişten ve bugün yaşananlardan ders çıkarılması lazım. Yoksa çok daha uzun yıllar bunları konuşmaya devam ederiz. Diyarbakır şehrine süper ligi armağan ederek bıraktığımız o kulübün yerinde bugün yeller esiyor. Gittikçe gerileyen ve dibe vuran bir kulüp ortada. burada hem taraftarların hem de özellikle yönetime soyunan insanların nereden nereye geldiğimizi görerek yapılan yanlışlardan ders çıkarmaları lazım. 2009 yılından bu yana Diyarbakırspor'da bir arpa boyu yol alınamamıştır. Bunun yanında devamlı gerileyen bir yapı söz konusudur, bunların nedenlerini yıllar önce söylemiştim. Bu takıma gerektiği gibi destek çıkılıp sahip çıkılmazsa daha da batar demiştim. Maalesef üzülerek söylüyorum keşke haklı çıkmasaydım. Çok uzun yıllardır bırakın Diyarbakır'ı, Türkiye Liglerini en iyi tanıyan ve bilen biriyim. Futbol kulübünü yönetmek çok zordur. Kulübün 5 kuruşunu, kendi 25 kuruşundan üstün tutacaksın. Kendi şirketini nasıl yönetiyorsan, nasıl koruyup kolluyorsan kulübüde aldığın o sorumluluğun hakkını vermezsen darma duman olur,yüzüne gözüne bulaştırırsın. Bugün yaşanan bu süreçlerin tek sorumlusu iş bilmeyen yönetimlerdir. İş ve hesap bilmeden har vurup harman savurursan olacağı budur. 

Bugünkü Diyarbakırspor içinde şunu söyleyebilirim, bu yapıyla başarılı olmaları çok zor. İş bilen futbolun ruhunu bilen insanlarla paralel bir şekilde destek almaları lazım. Sadece şirketleşmeyle başarı gelmez, o sadece kurumsal yapıyı ifade eder. Bunun dışında da futbol dünyasını çok iyi tanımanız lazım. Her geçen sene sportif başarıyı yakalayamazsanız bu size eksi olarak yansıyacağı gibi, koca bir sezonun ve büyük bir maddi kayıp getirecektir."

HABERE YORUM KAT