1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yakın zamanda görüşme olabilir
Yakın zamanda görüşme olabilir

Yakın zamanda görüşme olabilir

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan'ın koşullarının sürece ilişkin gelişmeleri daha sağlıklı takip etmesi için yeterli olmadığına dikkat çekerek, yakın bir zamanda Abdullah Öcalan ile bir görüşme yapabileceklerini söyledi.

A+A-

BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Belçika'da sürdürdüğü bir dizi temaslarının ardından Nuçe TV'de katıldığı Özel Program'da gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Demirtaş, Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmelerin ardından başlatılan sürecin üç aşamalı olduğunu ifade ederek, birinci aşamanın önemli aşamada başarıldığını söyledi.

Bu aşamada KCK ve PKK'nin üzerlerine düşeni yaptığını, bu konuda Kürt tarafının ciddi ve disiplinli bir şekilde yürüttüğünü belirten Demirtaş, hükümet cephesinde ise Kürt tarafının attığı adımlara karşılık adımlar istenilen ölçüde olmadığını; ancak şu ana kadar gelişmelerin de kaygı verici olmadığını söyledi. Demirtaş, Öcalan'ın bu aşamada bir değerlendirme yapması gerektiğini ifade ederek, “Bütün bu gelişmeleri BDP heyeti olarak bir toplantının yapılması gerektiğini söylüyor. Bunun için gerekli girişimler yapıldı. Yakın zamanda bu toplantı gerçekleşebilir” dedi.

'Üsluba dikkat edilmeli'

Öcalan'ın koşullarının sürece ilişkin gelişmeleri daha sağlıklı takip etmesi için yeterli olmadığına da dikkat çeken Demirtaş, Öcalan'ın sadece BDP heyeti ile değil, sivil toplum örgütleri, oluşturulan komisyonlar, akademisyenler ve gazetecilerle de görüşmesi gerektiğini kaydetti. Demirtaş, birinci aşamada tarafların gösterdiği performansta KCK'nin süreci çok olgun bir şekilde yürüttüğünü ve bu durumun da Ankara'ya birebir yansıdığını dile getirerek, KCK sürece pozitif katkı sunacak adımlar attığını; ancak AKP cephesinde zaman zaman süreci zorlayan açıklamalar ve pratikler söz konusu olduğunu belirtti. Hükümetin barış diline ve üslubuna dikkat etmesi gerektiğine işaret eden Demirtaş, operasyonların durdurulması, geri çekilme sürecini zorlamayacak bir durum ve Meclis'teki komisyonu ile Akil insanlar çalışmalarının sürdürülmesinin ise olumlu olduğunu söyledi.

Demirtaş, yeni anayasa için yol temizliğinin yapılması, Meclis'in bu süreçte uzun bir tatil yapmaması, sürecin seçim hesaplarına kurban edilmemesi gerektiği konusunda da uyarılarda bulunarak, Anayasa referandumunun seçimlerden önce yapılması gerektiğini ifade etti. Yeni Anayasa ve demokratikleşme referandumlarının öncelikli olarak yapılmasının daha sağlıklı olacağını söyleyen Demirtaş, AKP'nin bu konudaki kaygısının “süreç” kaygısından çok parti için hesaplarının kaygısı güttüğünü aktardı.

'Konferans başarılıydı'

Demirtaş, Ankara'daki Demokrasi ve Barış Konferansı'nı değerlendirerek, şunları dile getirdi:

“Türkiye'de ilk defa böylesi bir konferans gerçekleşti. Çok farklı kesimler barış ve çözüm için bir araya geldi. İkincisi bu konferans, Sayın Öcalan'ın çağrısı üzerine biraraya geldi. Bu çok önemli bir nokta. Bu iki nokta düşünüldüğünde konferans başarılıydı. Bundan sonra konferansta tartışılan konuları takip etme ve ortaklaşarak örgütsel çabaları sürdürme konusunda kararlılığını sürdürmedir. Bu konferans kendisini özne olarak tanımlayarak sürecin gerekliliklerini sürdürme konusunda kendisine bir misyon gelişti bu da önemliydi. Sürecin demokratikleşme boyutlarına dikkat çeken bir konferans oldu. Yapılacak 4 konferans, 2. aşamanın demokratikleşme, anayasal ve yasal çözüm aşamasının en önemli siyasi mekanizmasıdır. Bu konferanslar parti oluşumları aşan bir misyona sahiptir. Bu zaten tek başına partimizin başaracağı bir şey değil. Bunun için mutlaka ki, blok hareketini daha da genişletilmesi gerekiyor.”

Demirtaş, Diyarbakır'daki konferansın 15-16 Haziran tarihlerinde yapılmasının öngörüldüğünü aktararak, “Kürt hareketi ve örgütleri biraraya gelerek dünyaya ne istediklerini ortaya koyacaktır. Bu sürecin ciddiyetine denk bir kararlılıkla taleplerini ortaya koyacaktır. Diğer partilerde olan kesimler de gelip Kürtlerin taleplerini ortaya koyabilir. Bütün siyasi hareketlere davetimiz var. Konferanslara katılmayan bu sürecin dışında kalır” dedi.

'Kürt hareketi aynı zamanda bir Alevi hareketi'

“Aleviler, son dönemde yaptığı kongre ve kurultaylarda Alevilerin sürecin öznesi ve aktörü olduğunu ortaya koydu. Şu ana kadar CHP'nin etrafında kümelenen Aleviler, bir kopuşu geliştirmeli. Alevilerin olmazsa olmaz koşulu CHP'den kopuştur. Türkiye solu, Kürtler ve Aleviler doğru buluşmalar sağlarsa siyasetin temel merkez gücü ortaya çıkıyor.

Buradaki kritik nokta AKP'den beklentili olmak yerine Türkiye'deki bütün ezilenler bir aaraya gelirse aynı hareket etrafında bileşirse AKP ya demokratik değişim yaşayacak ya da gerileyecektir” diyen Demirtaş, Türkiye'de Kürt toplumu ile Aleviler arasında farklılık yaratılmak istenildiğine işaret etti. Demirtaş, Kürt hareketinin aynı zamanda bir Alevi hareketi olduğunu herkesin iyi bildiğini ifade ederek, “Biz sadece Kürtlerin anadil ve kültürü için değil, Türkiye'nin tekçi yapısına karşı mücadele yürütüyoruz, Alevilerin kimliği ve kültürü için de mücadele ediyoruz. Bugün Alevi, Kürt kimliği ve kültürü kendisini açıkça ortaya koyuyorsa bu Kürtlerin mücadelesinin sonucundadır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT