1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yakılan ilkokulun yerine yenisi yapılacak
Yakılan ilkokulun yerine yenisi yapılacak

Yakılan ilkokulun yerine yenisi yapılacak

Diyarbakır'da IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde iki kez ateşe verilen ve sonrasında yağmalanan Ferit Köşkü İlkokulu yıkılarak, yerine yenisi yaptırılacak.

A+A-
Diyarbakır'da IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde iki kez ateşe verilen ve sonrasında yağmalanan Ferit Köşkü İlkokulu yıkılarak, yerine yenisi yaptırılacak.
 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere çeşitli illerde 6-8 Ekim tarihlerinde IŞİD'in Kobani'ye (Ayn el Arap) saldırması bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde yapılan saldırılar nedeniyle hasar gören 300 okulun büyük bölümü yaklaşık 65 milyon lira harcamayla onarıldı.
 
Çalışmalar sırasında başka okullarda eğitime devam etmek zorunda kalan binlerce öğrenci, tadilatın tamamlanmasının ardından okullarına yeniden kavuştu. Ancak gösteriler sırasında iki kez yakılan ve ardından yağmalanan Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesindeki Ferit Köşkü İlkokulu'ndaki öğrenciler okullarına dönemedi. 
 
Dicle Üniversitesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü teknik ekiplerince yapılan incelemede iki kez yakılan okul binasında büyük hasar oluşması nedeniyle onarımının mümkün olmadığı belirlendi. Bunun üzerine 3 kattan oluşan 9 derslikli okulun yıkılması kararlaştırılırken, aynı yerde yeni bir okul yapımı için Yenişehir Milli Eğitim Müdürlüğü'nce çalışma başlatıldı.
 
Okulun kullanılamaz hale gelmesinin ardından okuldaki 550 öğrencinin eğitimden yoksun kalmaması için yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Hasan Paşa İlkokulu'nda eğitimine devam ediyor.
 
"Öğrenci ve veliler mağdur oldu" 
 
Ferit Köşkü Mahallesi Muhtarı Adem Can, AA muhabirine, okulun yakılması nedeniyle 550 öğrencinin başka okula gitmek zorunda kaldığını anımsattı.
 
Mahalle sakinlerinin dar gelirli ailelerden oluştuğunu, bu nedenle çocuklarının uzaktaki okula gitmesinin onları sıkıntıya soktuğunu ifade eden Can, "Servis ücreti ödeyemeyen çok sayıda veli çocuğunu yaya okula götürmek zorunda kaldı. Öğrenci ve veliler mağdur oldu" dediler.
 
"Çocuklarımız eğitimsiz kalmasın"
 
Teknik ekibin yaptığı incelemenin ardından okul binasının yıkılmasının kararlaştırıldığını vurgulayan Can, şöyle konuştu:
 
"Yeni bir okul yapılması için Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvuru yaptık. Yetkililer, yıkılacak okulun yerine yenisinin yapımı için çalışma başlatıldığını söyledi. Mahalle sakinleriyle bir araya geldik. Bir daha bu tür olayların yaşanmaması için el birliğiyle yardımcı olacağız. Okul hepimizindir, çocuklarımız eğitimsiz kalmasın. Aileler üzüntü içerisinde yeni okulun yapımını bekliyor." 

HABERE YORUM KAT