1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yakılan derneği kadınlar yeniden inşa ediliyor
Yakılan derneği kadınlar yeniden inşa ediliyor

Yakılan derneği kadınlar yeniden inşa ediliyor

Diyarbakır'ın Şehitlik Mahallesi'nde Yeni İHYA-DER Başkanı Aytaç Baran'ın öldürülmesinin ardından silahlı grupların devreye girerek hedef aldığı derneklerden Şex Şamil Eşit Özgür Yurttaş Derneği kapısı kırılarak yakıldı.

A+A-

Yakılmasının ardından mahallede yaşayan kadınların emeği ile dernek yeniden inşa ediliyor. Diyarbakır'da 9 Haziran'da Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi'nde Yeni İHYA-DER Başkanı Aytaç Baran'ın öldürülmesinin ardından Eşit Özgür Yurttaş dernekleri silahlı grupların hedefi haline geldi.

Şehitlik Mahallesi Eşit Özgür Yurttaş Derneği üyeleri Bayram Özelçi, Emin Ensen, Bayram Dağtan silahlı gruplar tarafından katledildi. Aynı zamanda silahlı grupların hedefi haline gelen derneklerine polis şafak vakti baskın düzenlerken derneklerin kapılarını kırarak üye listelerine el koydu. Hedef haline getirilen derneklerden biri olan Şex Şamil Eşit Özgür Yurttaş Derneği'nin 10 Haziran sabahı kapısı kırıldı ve Molotof atılarak ateşe verildi. Çıkan yangında dernek binasında meydana gelen maddi hasardan kaynaklı dernek kullanılmaz hale geldi. 

Dernek kadın emeği ile inşa ediliyor

Yakıldığı günden bu yana mahallede yaşayan kadınlar derneklerini tamir edip bir an önce faaliyete girebilmesi için seferber oldu. Kadın emeği ile eskisinden daha güzel olan dernek binası, kadının var eden özünü gözler önüne seriyor. Yanan eşyaları özenle çıkarıp temizleyen, boyasını badanasını yapan kadınlar, kullanılmaz halde olan eşyaların yerine ise mahallede kapı kapı dolaşarak komün tarzı ile dernek için eşya topluyor. Aynı zamanda da mahalle sakinleri ise kadınların hummalı çalışmalarına katılarak derneğin bir önce açılması için çabalıyor. Baskıların kendilerini yıldırmayacağını ve ne kadar yakılsa ve yıkılsa da yeniden inşa edeceklerini, çalışmalarına devam edeceklerini belirten kadınlar, kendilerine yapılan zulmü kabul etmediklerini belirtti. 

'Düşmanlarımızın sevincini kursağında bıraktık'

Dernekte 6 gündür gece gündüz çalışan yurttaşlardan Şefika Topuz (52), dernekte gece gündüz çalışmalarına rağmen hala kullanıma açamadıklarını söyleyen Topuz, "6 gündür onlar yüzünden meclisimiz kapalı. Çalışmalarımıza geri dönebilmek için o kadar acele etmemize rağmen hala bitmedi. Emeğimizle derneğimizi yeniden inşa edeceğiz ve düşmanlarımızın sevinicini kursağında bırakacağız" dedi. "Ne hakları var bize bunları yapmalarına" diye derneğin yakılmasına tepki gösteren Topuz, derneğin yeniden faaliyete girmesi için hızla çalıştıklarını belirtti. 

'Bu zulmün sonu yok'

Mahalle sakinlerinden 62 yaşındaki Kudret Aslan da, ilerlemiş yaşına rağmen derneği yeniden faaliyete girmesi için gece gündüz çalışıyor. "Onlar derneğimizi yaktılar. Bir daha açmayacağımızı sandılar" diyen Aslan, yapanların sevinmemesi için derneği açmak için gecelerini gündüz ettiklerini belirtti. Barış ve huzur içinde yaşamak istediklerine dikkat çeken Aslan, "Bu zulmün sonu yok. Bu zulmü hak etmiyoruz" diyerek Kürt halkına yaşatılanların son bulmasını istedi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler