1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yağmursuyu şebekesinin yüzde 88’i tamamlandı
Yağmursuyu şebekesinin yüzde 88’i tamamlandı

Yağmursuyu şebekesinin yüzde 88’i tamamlandı

Büyükşehir Belediyesi, 24 milyon avroluk Yağmursuyu Drenaj Sistemleri ve Atık Su Kolektörlerinin Rehabilitasyonu ve Tamamlanması Projesi çalışmalarının yüzde 88’ini tamamladı.

A+A-

 Büyük bir emek, özveri ve alınteriyle yürütülen çalışmaların yılsonunda bitirilmesiyle, kentin altyapı anlamında modernleşmeye doğru dev bir adım atması bekleniyor.

DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün kentte yağışlar nedeniyle oluşacak altyapı sorunlarının giderilmesini sağlayacak Diyarbakır Yağmursuyu Drenaj Sistemleri ve Atık Su Kolektörlerinin Rehabilitasyonu ve Tamamlanması Projesi’nin çalışması devam ediyor.

Halka daha konforlu bir altyapı hizmeti sunmak amacıyla IPA ile yapılan sözleşme uyarınca başlatılan çalışmalar, kentin pek çok bölgesinde sürüyor.

Yüzde 88’lik kısmı tamamlanan çalışmalar kapsamında, Qamışlo Bulvarı’na 1600 mm çapında ana kanalizasyon kolektör hattı (ana taşıyıcı hat) döşeniyor. Pirinçlik Mahallesi’nde 200-300 mm çaplarında kanalizasyon şebekesi, Üçkuyular TOKİ mevkiinde 1400 mm çapında yağmur suyu şebekesi, Araştırma Hastanesi yolu üzerinde ise 600 mm çapında kanalizasyon şebekesi çalışması devam ediyor. İstasyon Caddesi’nde 300 mm çapında, Yeni Hal 1 Cadde üzerinde 300-400 mm çaplarında, Bayındırlık Mevkii’nde 300-400 mm çaplarında,  Şehitlik Caddesi’nde 800 mm çapında yağmur suyu şebekesi, Benusen Mahallesi’nde 1200 mm çapında kanalizasyon ve 1200 mm çapında yağmur suyu şebekesi çalışması sürüyor.

43 km yağmursuyu, 90 km kanalizasyon şebekesi döşendi

2014 Eylül ayından bu yana 43 bin 998 metre yağmur suyu şebekesi, 90 bin 947 metre kanalizasyon şebekesi döşeyen DİSKİ, kentin pek çok noktasında devam eden altyapı çalışmaları kapsamında 6 bin 145 metre yağmur suyu şebekesi, 11 bin 496 metre kanalizasyon şebekesi de döşeyerek çalışmalarını tamamlamayı hedefliyor. Böylece toplam 102 bin 443 metre kanalizasyon, 50 bin 143 metre yağmur suyu şebekesi döşenerek, kentin modern bir altyapıya kavuşması amaçlanıyor.

Toplam 24 milyon avroya mal olacak

DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün IPA ile yaptığı sözleşme uyarınca hayata geçen 24 milyon avroluk Diyarbakır Yağmursuyu Drenaj Sistemleri ve Atık Su Kolektörlerinin Rehabilitasyonu ve Tamamlanması Projesi’nin finansmanına, Avrupa Birliği yüzde 85, DİSKİ Genel Müdürlüğü yüzde 9 ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yüzde 6 katkı sunuyor.

Yağmur suları doğrudan nehre bırakılacak

 

Çevreci bir yatırım olan yağmur suyu şebekesi altyapısı ile “Yağmur suları kanalizasyon şebekesine karışmadan bağımsız bir şekilde Dicle Nehri’ne bırakılacak. Kentte yağışlardan dolayı oluşacak taşkınların ve su baskınlarının önüne geçilecek. Yağmur suyu şebekesi altyapısının tamamlanması ile birlikte Diyarbakırlılar daha konforlu bir altyapıya” kavuşacak.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler