1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Yabancı dil öğretiminde yeni yaklaşımlar tartışıldı
Yabancı dil öğretiminde yeni yaklaşımlar tartışıldı

Yabancı dil öğretiminde yeni yaklaşımlar tartışıldı

Dilöğretiminde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla gelişen bilgiteknolojilerini kullanarak Dicle Üniversitesi, Diyarbakır İl Milli EğitimMüdürlüğü ve Letonya Latvijas Lauksaımnıecibas Üniversitesi ile ortaklaşa“Türkiye ve Letonya'da Dil Öğretimin

A+A-

Dilöğretiminde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla gelişen bilgiteknolojilerini kullanarak Dicle Üniversitesi, Diyarbakır İl Milli EğitimMüdürlüğü ve Letonya Latvijas Lauksaımnıecibas Üniversitesi ile ortaklaşa“Türkiye ve Letonya'da Dil Öğretiminde Yeni Yaklaşımlar” isimli projehazırlandı.

DicleÜniversitesi kongre merkezinde “Bilişim Teknolojileri Dil Sınıflarında”projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantının açılış konuşmasınıgerçekleştiren Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Sait Yücel, iletişimi sağlayan en önemli unsurun dil olduğuna dikkat çekerek,ne kadar çok dil bilinirse iş hayatında o kadar başarılı olunacağını ifadeetti.

Türkiye'de enönemli sorunun konuşamamak sorunu olduğunu aktaran Yücel, “Günümüz iş hayatındaiyi bir kariyere sahip olabilmek için iletişim kanallarının açık olmasıgerektiğini hepimiz biliyoruz. İletişimi sağlayan en önemli unsur ise dildir.Ne kadar çok dil biliyorsak iş hayatında şansımız o kadar yüksek olacaktır.Ülkemizde yabancı dil ile ilgili en önemli sorun öğrencilerimizin konuşulanıanlayabiliyor fakat cevap veremiyor olmalarıdır” dedi.

 Dilin bir amaç değil araç olduğunu unutmamakgerektiğini ifade eden Yücel, yabancı dil eğitiminde sınıfta sadece o dilinkonuşulması gerektiğini aktardı.  Yücel,“Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken en önemli konu yabancı dil eğitimi Türkçe(konuşulan dil) konuşulmadan verilmelidir. Dilin bir amaç değil araç olduğunuunutmamak kaydıyla uluslararası gelişmeleri takip ve etmek ve öğretmeneğitimindeki gelişmeleri karşılaştırmak için gerekli fikirleri üretmekzorundayız” diye konuştu.

 Ardından söz alan Diyarbakır İl Milli EğitimMüdürü Mehmet Hadi Ağırbaş, dilin öğretilememesinin gerekçelerinin eğitimcilertarafından iyi tespit edilmesi gerektiğini aktararak, bu gerekçeleri ortadankaldırmak adına çalışmalar yapmak zorunda olduklarını kaydetti.

 İngiltere Open Üniversitesi'nden Prof. RegineHampel ve İspanya Universitat Oberta de Catalunya'dan Joseph Hopkins iletelekonferans yöntemi ile bağlantı kurularak dil öğretiminde yaklaşımlartartışıldı.

HABERE YORUM KAT