1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Yaban hayvanlarına ölüm ihalesi açtılar
Yaban hayvanlarına ölüm ihalesi açtılar

Yaban hayvanlarına ölüm ihalesi açtılar

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün birçok ilde yaban keçisi, ayı, kızıl geyik ve ceylan gibi yaban hayvanlarının avlanması için ihale hazırladı.

A+A-
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne bağlı bölge müdürlükleri tarafından Türkiye'nin birçok ilinde “av turizmi” adı altında çeşitli yaban hayvanlarının avlanması için ihaleler hazırlandı.
 
Mayıs ve Haziran aylarında yapılacak ihalelerle 4 ilde her biri 10 bin liradan 15 ayı, 6 bin liradan 9 ilde 109 yaban keçisi, 5-6 bin liradan çengel boynuzlu dağ keçisi, fiyatı ve sayısı belirtilmeyen daha birçok ilde de ceylan, kızıl geyik, melez yaban koyunu, yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi gibi çok sayıda yaban hayvanı vurulacak.
 
Ayı başına 10 bin lira
 
4 ilde toplam 15 ayı avlanması için ihale edildi. Sinop ve Zonguldak'ta 20 Nisan günü 8 ayı için her biri KDV hariç 10 bin TL muhammen bedel üzerinden yapılan ihalelerde, 1 Mayıs- 15 Aralık 2015 tarihleri arasında avlama hakkı verildi. Avlanacak ayı sayısı, Ayancık'ta 1, Türkeli'de 2 olarak belirlendi. Kastamonu'da ise 5 ayı avlanacak. Artvin'de 6, Giresun'da 1 ayı avlanması için ihale edildi.
 
Yaban keçilerine ölüm
 
14 Mayıs'taki ihalede Mersin'de 33, Kayseri'de 6, Hatay'da 2, Niğde'de 12, Adana'da 17 olmak üzere toplam 70 yaban keçisi av ihalesi yapılacak. Datça ve Köyceğiz'de 8 Mayıs'taki üç ayrı ihalede 24 yaban keçisinin avlanmasına izin verecek. Datça'daki 4 yaban keçisi, her biri 5 bin 500 TL'den, Köyceğiz'deki 20 yaban keçisiyse her biri 6 bin TL bedel üzerinden ihale edilecek. Erzurum ve Erzincan'da 12 yaban keçisi ve 4 çengel boynuzlu dağ keçisinin av ihalesi 11 Mayıs'ta yapılacak. Divriği'de 3 yaban keçisi için her biri 6 bin 500 TL'den av ihalesi, 28 Mayıs'ta gerçekleşecek.
 
Nesli tükenen kızıl geyiklere ölüm fermanı
 
12'nci Bölge Müdürlüğü'nce Giresun'da yaban keçisi, Rize'de ise çengel boynuzlu dağ keçisi av ihaleleri 15 Haziran'da yapılacak. Artvin'de de sayısı belirtilmeyen yaban keçisi ve çengel boynuzlu dağ keçileri için 16 Mayıs'ta ihale düzenlenecek. 8'inci Bölge Müdürlüğü'nün duyurusunda Konya ve Karaman illerinde sayıları belirtilmeyen yaban keçisi ve yaban koyununa ilişkin ihalelerin 25 Mayıs'ta yapılacağı belirtildi. Sinop ve Kastamonu illerinde Haziran ayında yapılacak ihalelerle de sayıları belirtilmeyen kızıl geyikler doğal hayatından koparılacak. Aynı şekilde 9'uncu Bölge Müdürlüğü 3 Haziran'da sayıları belirtilmeyen Anadolu yaban koyunu ve kızıl geyikler için, 4 Haziran'da da Bolu'da sayısı belirtilmeyen kızıl geyikler için ihale yapılacak.
 
Tilkiler şimdilik canlarını kurtardı
 
Yaban hayvanlarının ölüm listesinde bir tek Tilkiler (Vulpes vulpes) yer almıyor. Şimdilik kefeni yırtan Tilkiler, bu yıl için listede yer almadıkları için mutlu olsa gerek. Ancak önümüzdeki sene ne olacağı belli değil. Onlar da her an diken üstünde.
 
İnsanların gözü önünde katliam
 
Geçen sene ihale sonucu bir Yaban Keçisinin öldürülmesine tanıklık eden Tuncelili Doğasever Hüseyin Narin, konuya ilişkin düşüncelerini dile getirirken, “Türkiye'nin yaban hayatı hayvanları öldürterek para kazanmaya ihtiyacı yoktur. Geçen sene yaşadığımız Tunceli'nin Mazgirt İlçesi Dedebağ köyünde yabancı uyruklu avcılar yaban keçisini bu şekilde ihale yoluyla vurdu. Tabii vatandaş olarak burada tepkimizi koyduk, ama keçinin vurulmasına engel olamadık. Şimdi de Türkiye'nin birçok ilinde bu tür yaban hayvanlarını ihale yoluyla avcılara peşkeş çektiriyorlar. Kendi doğal zenginliklerimizi bu şekilde yok ediyoruz. Yazık” dedi.
 
Doğaseverler ayaklandı
 
Bu arada Anadolu, Ege ve Marmara federasyonlarının çatı kuruluşu Hayvan Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) yönetimi, ihalelerin iptali için Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na dilekçeyle başvurdu.
 
HAYKONFED Kurucular Kurulu'ndan Timur Ugan, gazetecilere yaptığı açıklamada, devletin bu ihaleleri her yıl yaptığını kaydetti. Ugan şöyle dedi:  
 
“Av turizmi adı altında yüzlerce yaban hayvanının öldürülmesini kabul etmemiz mümkün değil. Bu katliam ihalelerinin iptal edilmesi gerekiyor. Biz avcılığın spor olmadığı, cinayet olduğunu, tamamen ortadan kaldırılması ve derneklerinin kapatılmasını talep ederken, yurt dışından gelecek profesyonel katillere bunun para karşılığı yaptırılmasını kabul etmiyoruz. Bakanlığa ihalelerin tamamının iptali için dilekçeyle başvurduk. Gerekirse bu konuda mahkemeye gideceğiz. Bu rezillik her yıl tekrarlanıyor. Bir taraftan sözde korumak için para harcanırken, bir taraftan komik rakamlara yüzlerce hayvan katlediliyor.”
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT