1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Ya Mandela olacak Ya da"
"Ya Mandela olacak Ya da"

"Ya Mandela olacak Ya da"

Çözüm süreci bundan sonra nasıl ilerleyecek? Vatan Gazetesi yazarı Hüseyin Yayman atılacak 9 adımı yazdı.

A+A-
Buna göre, Öcalan'ın yanındaki mahkumlar değiştirilecek, yazışmalar için bir ekip oluşturulacak. Bakanlar Kurulu kararı ile 9 komisyon kurulacak. Mutabakat sürerse 2015 Nevruzunda Öcalan kalıcı barış çağrısı yapacak. Yayman, 6-7 Ekim olayları sonrası yaşanan krizin atlatıldığını, İmralı heyetinin önümüzdeki günlerde adaya gideceğini belirtti.
 
6-7 Ekim olayları sonrası çözüm sürecindeki son duruma dair Vatan Gazetesi yazarı Hüseyin Yayman bir yazı kaleme aldı. Son 50 günde yaşananların turnusol kağıdı işlevi gördüğünü belirten Yayman, "Hükümetin ve Öcalan'ın çözümü istediği bir kez daha test edildi ve onaylandı" yorumu yaptı. Yayman, "Kriz şimdilik atlatıldı" dedi.
 
"Öcalan ya Ortadoğu'nun Mandela'sı olacak ya da..."
Yayman yazısında şunları ifade etti:
 
"6-8 Ekim olaylarından sonra devlet heyeti Öcalan'la görüştü ve yeni bir mutabakata varıldı. Muhtemelen önümüzdeki günlerde HDP heyeti yeni görüşme için adaya gidecektir. Kriz atlatıldı çünkü sürecin sahibi Tayyip Erdoğan ve Abdullah Öcalan. Bu iki isimden biri 'süreç bitti' demeden süreç sona ermez. 'Baldıran zehiri içerim' diyen Erdoğan süreçten vazgeçmez. Öcalan'ın önünde iki yol var. Birincisi sabırla müzakereleri nitelikli hale getirip 'Ortadoğu'nun Mandela'sı' olacak. İkinci yol ise maalesef kötü sonla biten film. Erdoğan ve Öcalan'ın yanında üçüncü bir aktör olarak toplum ne pahasına olursa olsun mutlu son istiyor."
 
9 maddede atılacak adımları yazdı
 
Bundan sonra hangi adımlar atılacağına ilişkin de Yayman yazısında şu 9 maddeyi sıraladı:
 
"Süreç 6-8 Ekim öncesine dönecek ve ders çıkarılarak yoluna devam edecek. İlk adım olarak Öcalan'ın yanındaki mahkumlar değiştirilecek .YAzışmalarını yapacak bir ekip kurulacak. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı gözetiminde izleme heyeti oluşturulacak. Bakanlar Kurulu kararı gereği 9 ayrı komisyon kurulacak. Eylemsizlik devam ettirilecek. Demokrasisi ve özgül ağırlığı büyüyecek. Yol haritası olarak nitelenen hususlar ayrışmayı değil, bütünleşmeyi sağlayan adımlar olacak. Hakan Fidan-Abdullah Öcalan mutabakatı devam ederse 2015 Nevroz'unda Öcalan silahsızlanma dahil kalıcı barış için büyük bir çağrı yapacak."
 
Yayman, "Türkler istemedikten sonra Türkiye bölünmez. Türkiye bölünmeyecek ama rejimin deli gömleği ülkenin üzerinden çıkarılacak" ifadelerini kullandı.
 
Kaynak: CNNTurk

HABERE YORUM KAT