1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Xwezgînî Ankara yolcusu
Xwezgînî Ankara yolcusu

Xwezgînî Ankara yolcusu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT) 19'ncu Ankara Tiyatro Festivali'ne Xwezgînî adlı oyunla katılıyor.

A+A-
Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından düzenlenen 19'uncu Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali DBŞT oyuncularını ağırlayacak.
 
Kız isteme merasimini anlamına gelen Xwezgînî adlı komedi tarzındaki oyun 25 Kasım günü saat 20:00'da Devlet Tiyatrosu Akün Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak. Şalîko Bekês'in yönettiği oyunun oyuncu kadrosunda  Özcan Ateş, Rezan Kaya, Kemal Ulusoy, Salih Yıldızöz yer alıyor. Biletler TAKSAV, DT Şinasi Sahnesi, DT Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi ile mybilet'ten satışa sunuluyor.
 
Yerli ve yabancı 57 oyunla, 19'uncu kez Ankaralılarla buluşan Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'ne bu yıl Hollanda, İspanya, İran, Amerika, Rusya, Gürcistan, Kanada ve Yunanistan'dan gelen tiyatro grupları da katılıyor. 21 Kasım'da başlayacak festival 30 Kasım'da sona erecek.
 
Oyunun Konusu
 
Bir aşk hikâyesini konu alan “Xwezgînî” adlı komedide, iki genç aşığın evlilik düşlerine engel olan “baba/aile” tabusunun, trajikomik bir tesadüfi karşılaşmanın neticesindeki yıkılışı anlatılıyor. Genç aşık mutsuzluğunun nedeni olarak gördüğü “kötü baba” tahayyülünü sokakta karşılaştığı “yabancıya” anlatır. Sevgilisinin ailesiyle görüşme cesaretini günlerce tanışma provası yaptıktan sonra bulan genç aşık, eve gittiğinde yine aynı “yabancı”yla karşılaşır. Genç aşık bir önceki karşılaşma çerçevesinde bu tesadüfi karşılaşmanın hesabını verecektir.
 
 
 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT