08 Aralık 2016 Perşembe
 • Diyarbakır6 °C
 • İstanbul7 °C
 • Ankara1 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir10 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,187
  %-0.51
 • Dolar
  3,3644
  %-0.72
 • Euro
  3,6304
  %-0.42

Washington Times'dan KKTC'ye jest

Washington Timesdan KKTCye jest

23 Temmuz 2008 13:07

Amerikan Washington Times gazetesi, Rumları Kıbrıs'ta eşit ortaklığa dayanan bir çözüme zorlamak için ABD'nin KKTC'ye uygulanan ambargoyu delmesi gerektiğini savundu.

Gazetede dün Bruce Fein imzasıyla yayınlanan makalede Kıbrıslı Rumların uluslararası alandaki üstünlükleri nedeniyle, adadaki Türklerle eşit statüyü bir türlü kabullenmediği vurgulandı. Makalesinde sadece Türkiye'nin tanıdığı Turkish Republic of Northern Cyprus (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) ifadesine yer veren Bruce Fein, Rum lider Dimitris Hristofyas'ın eşit ortaklık fikrini vatandaşlarına kabul ettirebilmesi için bir mazerete ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Bruce Fein, KKTC'ye uygulanan ambargolar nedeniyle zamanın kendi lehlerine çalıştığını düşünen Rumların 2004'te Annan Planı'nı reddettiklerini hatırlattı. Uluslararası toplumun planı kabul eden KKTC'ye verdikleri ambargoyu kaldırma sözünü tutmadıkları gibi, Rum Yönetimini tüm adanın temsilcisi gibi Avrupa Birliği'ne aldıklarına dikkat çeken Fein, şöyle devam etti: "Kıbrıslı Türkler siyasi izolasyon ve ekonomik ambargoların mağduru. Rumlar ise Birleşmiş Milletler'de temsil ediliyor. Diplomatik ilişkiler kuruyor. Zaman geçtikçe Kıbrıslı Tüklerin, Rumların kendilerini köle durumuna düşürmesine gösterdikleri direnç ambargo nedeniyle zayıflıyor. Bu avantajlı durum nedeniyle Türklere herhangi bir avantaj sağlayacak bir Rum lider siyasi intiharını gerçekleştirmiş olacaktır."

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Kıbrıslı Türklerin adil ve eşit koşullarda bir birleşme için iyi niyetle çaba harcadıkları yönünde görüş belirtmesi gerektiğini ifade eden Fein, "Ulaşım, telekomünikasyon, ticaret ve spor alanlarında KKTC ile ilişki kurarak, Rumların bu düşüncesini tersine çevirebilir. Bu şekilde, Rum lider Hristofyas'ın eşit ortaklık temelinde kurulacak tek bir Kıbrıs devleti düşüncesini kendi vatandaşlarına kabul ettirmesinin yolu açılacaktır" görüşünü ortaya koydu.

Okunma Sayısı : 494

PUAN DURUMU

1.Medipol Başakşehir1394031
2.Beşiktaş1385029
Detaylı Puan Tablosu>>
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
<-- end Facebook video code--> <--end kaynak-->
Yukarı Çık