1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Vur Gerilla Vur'a Ceza Verilecek, 'Sayın Öcalan'a Verilmeyecek
'Vur Gerilla Vur'a Ceza Verilecek, 'Sayın Öcalan'a Verilmeyecek

'Vur Gerilla Vur'a Ceza Verilecek, 'Sayın Öcalan'a Verilmeyecek

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 4.Yargı Paketi'yle ilgili kamuoyuna açıklanan mevcut bilgilere göre, paketin çok abartıldığını söyledi.

A+A-

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 4. Yargı Paketi'yle ilgili kamuoyuna açıklanan mevcut bilgilere göre, paketin çok abartıldığını söyledi. Elçi, kanun maddeleriyle ilgili düzenlemeden KCK sanıklarının abartıldığı gibi yararlanamayacağını belirtti.

Yeni düzenlemede işkence ve zaman aşımı ile ilgili düzenlenen olumlu olduğunu, ancak bunun tek başına yeterli olmadığını savundu. Elçi, "Kamuoyundaki mevcut bilgilere göre, işkence suçlarında zamanaşımı tamamen kaldırılıyor. Hangi tarihte işlenirse işlensin, işkence ve kötü muamele iddialarında, zaman aşımı işlemeyecek ve her zaman dava açılabilecek deniliyor. Bu yöndeki suçlar geçmişte etkili soruşturulmadı. Bu kapsama kamu görevlilerinin, insanlığa karşı işlenen suçlar ve cinayetler de eklenmeli. Bu eklenmezse bölgedeki faili meçhul cinayetlerle ilgili eylemler bu kapsama girmez." dedi.

TCK'nın 220'inci maddesinin 6 ve 7'inci bölümlerinde yapılacak değişiklikte 'şiddet ihtiva etmiyorsa' hükmün eklenmesi gerektiğini anlatan Elçi, aksi takdirde bir anlam ifade etmeyeceğini belirtti. Elçi, "Hatta bu 6'ıncı madde tamamen kaldırılmalıdır. Çünkü örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan dolayı cezalandırılır hükmü var. Bu, kırsalda elinde silah olan örgüt mensubunun da, bir belediye başkanının da aynı cezayı almasına neden oluyor." diye konuştu.

Paket kapsamında açıklanacak metni görmemelerine rağmen gazetelerde yer alan çalışmalara bakıldığı zaman bu düzenlemelerin KCK sanıklarını çok etkilemeyeceğini belirten Elçi, çünkü TCK 314. maddede bir değişikliğin olmadığını kaydetti. Elçi, "Kamuoyunda abartılı bir beklenti oluşmuştur. Bu doğru değildir. Propaganda ile ilgili yapılacak düzenlemede örneğin 'Vur gerilla vur' diyen bir kişi şiddeti teşvik ettiği için ceza alacak. Ama herhangi bir basın açıklamasına katıldığı için propaganda suçundan yargılanacak kişi ceza almayacak. Aynı şekilde geçmişte 'Sayın Öcalan' dedikleri için yargılanan kişiler bu kapsamda ceza almayacak. Böyle bir düzenlemede barolar ve hukukçuların da görüşleri alınmalı. Önemli bir husus ise bu düzenlemenin uygulanması önemli." şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT