1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vücudun giriş kapısı ağızdır
Vücudun giriş kapısı ağızdır

Vücudun giriş kapısı ağızdır

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, sağlığın vücudun giriş kapısı olan ağızdan başladığını belirtti.

A+A-

Aslan,  17-23 “Kasım Ağız Diş Sağlığı Haftası” ve 22 Kasım “Diş Hekimliği Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada, fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak sağlıklı bir birey olmanın temel göstergelerinden ve vazgeçilmez unsurlarından birinin de ağız ve diş sağlığı olduğunu söyledi.

Kötü ağız hijyeni ve sağlıksız dişlerin pek çok hastalığa zemin hazırladığını belirten Aslan, "Ağız ve dişeti hastalıkları bugün bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunudur. TUİK'in 2010 yılı verilerine göre 0-6 ve 7-14 yaş grubunda son 6 ay içerisinde geçirilen hastalıklar sıralamasında ilk sırayı ağız- diş hastalıkları almaktadır. En sık görülen ağız ve diş sağlığı sorunları, diş çürükleri ve dişeti hastalıklarıdır. Diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının temel nedeni ise kötü ağız hijyenidir" dedi.

VÜCUDUN GİRİŞ KAPISI

Türkiye'de 18 Kasım 1908'de ilk tıp fakültesinin açılmasının ardından 22 Kasım 1908'de Dişçi Mekteb-i Aliyesi adıyla Tıp Fakültesi Dişçi Mektebi kurulduğunu belirten Aslan, şöyle konuştu:

"İstanbul Üniversitesi kurulduğunda bu okul tıp fakültesinden ayrılmış ve İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi adını almıştır. Bu nedenle 1996 yılından bu yana her yıl ilk diş hekimliği okulunun kurulduğu 22 Kasım tarihinde Diş Hekimliği Günü, 22 Kasım'ın içinde bulunduğu haftada ise Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır."

Aslan, Diyarbakır'da mobil diş tarama aracıyla, ağız ve diş bakım hizmeti verildiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT