1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. ‘Vizesiz Avrupa’ya geri sayım başladı
‘Vizesiz Avrupa’ya geri sayım başladı

‘Vizesiz Avrupa’ya geri sayım başladı

AB Komisyonu Türkler için haziran sonuna kadar vizeyi kaldırma tavsiyesi verdi, turizm ve iş dünyası bayram etti. Yeni tur programları için kollar sıvandı.İşadamları da yeni pazarlara açılma planı yapıyor

A+A-

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı turizm ve iş dünyasında büyük sevinç yarattı. 

Bugüne kadar vize kuyruklarında çile çeken işadamı, öğrenci ve turistler belge toplamadan, vize ofislerinde kuyruk beklemeden ve vize harcı ödemeden Avrupa’ya kolayca seyahat etmek için gün sayıyor. Her yıl vize masrafı olarak ödenen 300 milyon euro Türk vatandaşlarının cebinde kalırken vizenin kaldırılmasıyla Avrupa’ya giden Türk turist sayısı 9 milyondan 15 milyona yükselecek. 

AB Komisyonu, Türkiye’nin vize serbestisi için 72 kriterden 67’sini yerine getirdiği belirtilerek geriye kalan şartların yerine getirilmesi durumunda Türk vatandaşları için vizelerin en geç haziran ayı sonunda kaldırılmasını isteyen bir tavsiye kararı aldı. İş dünyası ve turizmcilerin kararla ilgili yorumları olumlu.

‘Hem gelişi, hem gidişi artırır’

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Avrupa’ya vizelerin kaldırılmasında bir adım daha atılmasının Türkiye turizmi için çok olumlu olacağını belirterek, “Ülkemizi bu durum olumlu etkiler. Bu anlaşma gereği biz de Avrupa ülkelerine vizeyi kaldırıyor olacağız. Hem turist gelişi, hem de Türkiye’den Avrupa’ya turist gidişinde ciddi artışlar olur. Bu çok geç kalmış bir karardı. Bunun telafi edilmesi çok olumlu bir gelişme” dedi.

‘Prestijimizi olumlu etkiler’

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, son kararın Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinde ve tam üyelik sürecinde önemli bir eşiğin atlanmasının göstergesi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: 

“Türkiye uzun vadede AB’nin bir parçası olur.  Bu da Türkiye’ye olan bakışı çok olumlu etkileyecek. Uzun vadede herkesin korktuğu gibi bütün Türkler Avrupa’ya akmayacak. Tersine Türkiye, AB’nin bir parçası gibi mütala edileceği için Türkiye’nin prestijini olumlu etkileyecek. Bu da Avrupa’dan Türkiye’ye olan seyahatleri artırır.”

‘İlk etapta yakın yere talep olur’

Etstur Yurtdışı Turlar Müdürü Cenk Okumuş, vizede yeni gelişmeleri heyecanla karşıladıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Şu anda pasaportların değişimi kriteri kaldı. Farklı bir pasaportla seyahat edilecek. Bunların hızlıca dağıtılması gerekiyor. Vizenin kalkması sonrasında yurtdışına gidişlerde ciddi artış olur. Vizeyle maddi ve manevi açıdan uğraşmak istemediği için bu ülkelere gitmek istemeyenler fikirlerini değiştirecek. Yazın sonuna doğru bunun etkilerini iyice göreceğiz. İlk etapta daha yakın ve ucuz olan Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelere talebin artmasını bekliyoruz. Daha sonra diğer ülkelere gidişler artacaktır.”

‘Yurtiçinde tatil tercih edilmeli’

Tatilbudur.com Genel Müdürü Bülent Kuş, vizesiz Avrupa yönünde atılan adımların Türkiye’den yurtdışına çıkışları artıracağını kaydederek, “Ancak şu anki konjonktürde Türklerin yurtdışı yerine yurtiçinde tatil yapması daha iyi bir karar olur. Şu dönemde ülkenin turizm sektörünün durumu ortada. Vize kalkınca vize için ödeme yapmadan herkes istediği ülkeye gidebilecek. Türk halkı daha fazla yurtdışına çıkacak ve bu oranda da vizyonu gelişecektir. Ülkeye hem geliş hem de gidişler artar. Biz de firma olarak bu sürece hazırlanmak için yurtdışındaki bağlantılarımızı daha güçlendiriyoruz” diye konuştu.

‘İşadamlarının kaygısı bitecek’

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, AB Komisyonu’nun kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, şu sonuçlara dikkat çekti:

- Vize serbestisi ile ihracatçılarımız AB pazarında çok daha sağlam adımlarla ilerleyecek.

- İşadamlarının vize kaygısı olmadan Avrupa pazarlarında müşteri arayabilecek.

- KOBİ’lerimizin önü açılacak.

- 2016 yılında komisyonun tahmininden çok daha hızlı büyüyeceğiz.

‘Avrupa pazarı esnafa açılır’

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “AB’nin vizeyi kaldırıyor olması piyasaya pozitif enerji verecek, piyasa canlanacak, yatırımlar artacak. Esnaf ve sanatkar artık ürettiği ürünler için Avrupa piyasasında rahatça pazar bulabilecektir. Tek taraflı yaşanan vize kısıtlaması zaten haksız rekabet yaratıyordu, kalkacak olması sevindiricidir. Ülkemizin üretimi ve ihracatı artacak, döviz rezervlerimiz yükselecektir” dedi. 

HABERE YORUM KAT