1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Vize serbestisi gelirse Türkiye’den bir göç akını olabilir'
'Vize serbestisi gelirse Türkiye’den bir göç akını olabilir'

'Vize serbestisi gelirse Türkiye’den bir göç akını olabilir'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AB ile varılan mülteci anlaşması sonucu vize serbestisi elde edilmesi durumunda, Türkiye’den yeni bir göç akını yaşanabileceğini söyledi.

A+A-

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, Alman haber ajansı DPA’ya konuşan Demirtaş, partisinin vize serbestisinden yana olduğunu, ancak Türkiye’de savaşın genişlemesi durumunda sadece Kürtlerin değil, Türklerin de Avrupa’ya kaçabileceğini belirtti. HDP lideri böyle bir duruma müsaade edilmemesi için Avrupa’yı müzakere masasına dönülmesi amacıyla Ankara’ya baskı yapmaya çağırdı. Demirtaş’a göre olası göç dalgası nedeniyle Ankara’nın müzakerelere yeniden başlaması AB’nin çıkarına.

Türkiye uzmanı: 500 bin kişi iltica başvurusunda bulunabilir

Alman Güvenlik ve Kalkınma Politikaları Enstitüsü’nden (ISDP) Türkiye uzmanı Gareth Jenkins de vize zorunluluğunun kaldırılması durumunda, çoğunluğu Kürtler olmak üzere 400 bin ila 500 bin kişinin Avrupa’ya iltica başvurusunda bulunabileceğini belirtti. Jenkins’e göre güneydoğuda tırmanan şiddet halinden dolayı bu insanların pek çoğunun iltica şansı var.

Jenkins, bunun Schengen Anlaşması’nın sonu olacağını, bu nedenle de vize serbestisinden önce bazı ülkelerin anlaşmadan çekilmesini beklediğini söyledi.

AB-Türkiye anlaşması Yunan adalarına ulaşan mültecilerin Türkiye’ye iadesini hedef alıyor. Karşılığında AB, Türkiye’de kayda alınan her bir mülteciye karşılık, 4 Nisan’dan itibaren bir Suriyeli mülteciyi kabul edecek. Anlaşmada Türkiye’ye 72 şartı yerine getirmesi halinde hazirandan itibaren vize serbestisi ve üyelik müzakerelerinde yeni fasılların açılmasının kolaylaştırılması da vaat edilmişti.

 

(Deutsche Welle Türkçe)

HABERE YORUM KAT