1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. 'Vitaminlerin bir etkisi yok!'
'Vitaminlerin bir etkisi yok!'

'Vitaminlerin bir etkisi yok!'

Sağlıklı yaşam için C ve D vitaminin hayati öneme sahip olduğunu söyleyen uzmanlara göre, bu vitaminler viral enfeksiyonun ilerlemesini durdurabiliyor. Fakat bu vitaminlerin koruyucu ve önleyici olduğuna dair kesin ve açık bir kanıt henüz yok.

A+A-

Foxnews'te yer alan habere göre, C ve D vitamini grip ve soğuk algınlığını önlemede etkili değil. C vitamini 1970' lerde soğuk algınlığı tedavisi olarak sunulmuştu. O zamanlar Nobel ödülü adayı olan biyokimyacı Dr. Linus Pauling C vitaminin fazla dozunun soğuk algınlığının sıklığını ve süresini azaltmayla ilgili olduğunu söylemişti. Ancak C vitamini soğuk algınlığına karşı yaygın olarak kullanılsa da rahatsızlıklarda faydalı olduğuna dair çok az kanıt var.
 
C VE D VİTAMİNİ

 
C vitamini ya da askorbik asit kas, kemik ve kan damarları için zorunlu bir antioksidandır. Yüksek dozda alınması ise virüslerin etkili şeklide çoğalma yeteneğini azaltabilir. C vitamini doğal olarak narenciye gibi meyve ve sebzelerde bulunuyor. Ayrıca eczanelerden gıda takviyesi olarak da satın alabilirsiniz. Hasta olun ya da olmayın C vitamini sağlığınız için gereklidir. C vitaminin önerilen günlük dozu erkekler için 90 mg, kadınlar için ise 75 miligramdır. Günde 2 bin miligramdan fazla C vitamini tüketimi ise böbrek taşına, bulantıya ya da ishale yol açabilir.
 
KALP HASTALIĞI OLAN

 
Yapılan çok sayıda araştırma, D vitamini eksikliğinin kalp hastalığı, depresyon, zihinsel zayıflama, raşitizm ve hatta kanserin de dâhil olduğu birçok sağlık problemiyle ilişkili olduğunu iddia ediyor. D vitamininin bağışıklık fonksiyonunda önemli rol oynadığı düşünülüyor, fakat klinik deneyler sağlıklı olan yetişkinlerde grip ve soğuk algınlığına karşı savaşmada D vitamininin etkisiz kaldığını gösteriyor.
 
“Journal of the American Medical Association” isimli dergide yayınlanan araştırmada, Yeni Zelanda'da sağlıklı 322 kişi kontrol edildi ve yüksek dozlarda D vitamini alanların da 18 aylık süreç boyunca sahte ilaç kullananlar ile aynı oranda enfeksiyona yakalandıkları tespit edildi.
 
GÜNEŞİN ETKİSİYLE

 
Güneş vitamini olarak bilinen D vitamini vücutta güneşin etkisiyle üretiliyor. Ancak bunun yanında balık, yumurta ve süt ürünleri gibi bazı gıdalarda da bulunabiliyor. Ayrıca D vitaminini gıda takviyesi olarak da alabilirsiniz.
 
Vücudunuzda C ve D vitamini seviyesi düşükse bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir ve viral enfeksiyonlara karşı zayıf düşersiniz. Bu vitaminlerin dengesini de iyi kurmalısınız, yüksek dozlarda almanız halinde size yarardan çok zarar verecektir.

HABERE YORUM KAT