1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Vicdansızlığın bu kadarı!
Vicdansızlığın bu kadarı!

Vicdansızlığın bu kadarı!

Erdal Satılış, engelli derneklerinin adını vererek dergi ve benzeri yayınlar satan dolandırıcı kişilere karşı vatandaşları uyarırken, polise ihbar edilmesini istedi.

A+A-

DİYARBAKIR- Engellilerin adını kullanarak para topluyorlar, dergi ve benzeri yayınlar satarak vatandaşlardan kazanç sağlıyorlar. Diyarbakır'da sokak ve caddelerde sıkça yaşanan bu sahtekarlık, il dışındaki dolandırıcılık şebekeleri tarafından organize edilirken,üniversite öğrencileri ise bu işte kullanılıyor.
 
Uluslararası Engelliler Derneği Diyarbakır Şubesi Başkanı Erdal Satılış, engelli derneklerinin adını vererek dergi ve benzeri yayınlar satan kişilere karşı vatandaşları uyardı.Kentin kalabalık noktalarında engellilere yardım toplama adı altında dergi ve benzeri yayınların satışında artış olduğunu dile getiren Satılış, böyle bir çalışmalarının bulunmadığını söyledi.  
 
'SAADET ZİNCİRİ HALİNE GETİRMİŞLER'
 
Satılış,"Ofis ekinciler, caddesi ,gazi caddesi ve benzeri işlek caddelerde spor tipli genç bayanların çoğunlukta olduğu bazıları öğrenci birçoğu ise öğrenci olmadıkları halde kendilerini öğrenci gibi tanıtıp yoldan geçen kişilere kibarca yaklaşarak sakatlara destek amacıyla dergi sattıklarını dergilerin geliriyle onlara ortopedik ekipman alınacağı şeklinde duygulu ve etkileyici şekilde dergi satmaya çalıştıklarına çoğu kez Diyarbakırlı vatandaşlarımız tanık olmuşlardır.

Engellilere karşı duyarlı olan vatandaşlarımız katkı olsun diye 3 lira ve ya 5 lira verip, satın aldıklarını biliyorum. Ne yazık ki bu işi yapanların çoğu sakat olmadıkları halde, sakatları suistimal ederek sakatlar üzerinden ne kadar haksız kazanç elde ediyorlar biliyor musunuz?. Tahminen ben söyleyeyim; Aylık 20 bin dergi çıkarıldığını varsayarsanız 5 ile çarptığınızda, 100.bin TL 3 ile çarptığınızda aylık 60 bin TL eder sadece bir ayda.Bu paranın yarısı bastıranın yarısı satanın. Gerisini siz düşünün." dedi.
 
'İTİBAR ETMEYİN, HEMEN POLİSE BİLDİRİN'
 

Bu kişilerin polise ihbar edilmesini isteyen Satılış, vatandaşların bu istismara izin vermemesi gerektiğini vurguladı. Satılış,”Bazı bilinçli vatandaşlarımız dergi satanlara satış izni olup olmadıklarını sorduklarında,”Dernek yöneticileri bütün illerde satışı izin vermiştir. “şeklinde imzalı yazısını göstererek vatandaşlarımızı kolaylıkla kelime oyunlarıyla kandırıyorlar. Halbuki valilik izni oluru olması gerekmektedir. Bazı bizim derneğimizi tanıyan vatandaşlarımız, mağaza sahipleri arayıp bildiriyorlar bizler de bu kişileri zabıtayı, emniyeti arayarak engellemeye çalışıyoruz. Yasal değilse zaten yetkili merciler gereğini yapıyor, ben buradan zabıta ve emniyet yetkililerine teşekkür ediyorum. Ama; ne yazık ki, çok kibar görünen dergi satan bu kişiler satışları engellenince üzerimize saldırdılar kimileri bıçak çekti. Mağaza önüne kaçarak kendimi kurtardım. Kimileri tehdit etti. Sakat olmadıkları halde sağlam kişiler engellilere yardım derneği kurarak engelliler üzerinden kılıfını uydurarak ticaret yapanlar da var bilhassa. “ dedi.
 
'ENGELLİLERİN DUYGULARIYLA OYNUYORLAR'
 

Yapılan dolandırıcılığın engellileri incittiğini belirten Satılış,bu vicdansızlara karşı uyanık olunması gerektiğini anlattı. Satılış,şöyle konuştu :”Genellikle bayanlar boyunlarına yaka kartı takarak ev ev esnaf esnaf ve organizede bulunan işletme ve fabrikaları gezerek yasak olduğu halde sakatlar adına bağış toplayanları bağış adı altında evlere dergi satanlara mutlaka tanık olmuşunuzdur. Kapınızı çalan bu tür derneklere vatandaşlarımız itibar etmesinler iyi niyetle yapılan bu tür yardımlar dolandırıcıların ekmeğine yağ sürecektir sayıları giderek de artacaktır.

Sakat olmayıp da sakatlara hizmet veren kendini sakatlara adamış dernek yöneticileri de var sözüm onlara değil zaten onlar kapı kapı dolaşarak gazete dergi satmazlar .Boyunlarına yaka kartı takarak bağış toplamazlar veya toplattırmazlar .Onlar engellilerle iç içedir okul yaptırırlar engellilerin, istihdamı, eğitimi, sağlığı için uğraşırlar zaten onları herkes biliyor."