1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Vicdan ve merhamet yok, savaş var!’
‘Vicdan ve merhamet yok, savaş var!’

‘Vicdan ve merhamet yok, savaş var!’

Diyarbakır’ın Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde çatışmaların önüne geçmek için canlı kalkan eylemi başlatan yurttaşlar Özgür Haber Gazetesi’ne konuştu.

A+A-

15 gündür devam eden eylemde konuşan canlı kalkanlar, operasyonlar durmayıncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi. 80 yaşındaki Sakine Arat, “Meclistekilerin vicdan ve merhamet yoktur. Eğer olsaydı böyle olmazdı. Asker annelerine çağrı yapıyoruz; onlar da ‘Biz bu savaşı istemiyoruz. Ne bizim çocuklarımız ne de onların çocukları ölsün’ desinler ve savaşa karşı çıksınlar” dedi.
Bölgede artan çatışmalar sosyal, siyasal ve ekonomik olarak büyük tahribatlara yol açarken, bölge halkının savaş politikalarına tepkisi de büyüyor. Yaşanan savaşı durdurmak için çatışma bölgelerine giderek canlı kalkan olan halk, hiç kimsenin ölmemesi için canını siper ediyor. 15 gündür hemen hemen her gün çatışma haberlerinin geldiği Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde başlatılan canlı kalkan eyleminde yurttaşlar “Bu bizim savaşımız değil, biz bu savaşı istemiyoruz” diyor. Yer bulundukları alanda çatışmaların yaşandığı ve ölümle burun buruna gelen canlı kalkanlar, operasyonlar durmayıncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Aralarında 80 yaşında kadınlar ve çocukların da olduğu canlı kalkanlar Özgür Haber Gazetesi’ne konuştu.
 
‘Türk ve Kürt anneleri birleşsin ve bu ülkeye barış gelsin’
Canlı kalkan eyleminde tanıdık bir sima da bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde kendisiyle görüşmek istediğini ancak görüşmeyi reddedince kendisine 3 ay hapis cezası verildiğini söyleyen 80 yaşındaki Sakine Arat da bulunuyor. “Gerilla ve asker bizim çocuklarımızdır. Biz barış istiyoruz ama devlet yapmıyor” diyen Arat, savaşın bir an önce son bulmasını istiyor. Arat, “15 gündür buradayız. Biz barış istiyoruz ama devlet barış yapmıyor. Gerilla ve asker bizim çocuklarımızdır. Devleti yönetenler vicdanlarını sorgulasınlar, onlar çocuklarını askere yollasın. Biraz onların da çocukları da ölsün ki asker ve gerilla annelerinin ne çektiğini onlar da görsün. Erdoğan çocuklarını koruma altında yaşatıp fakir fukaranın çocuğunu buraya getirip ateşe atıyor. Bizim çocuklarımız zaten ateş içinde. Biz de ateşin içindeyiz. İnsanın evladı ateşte olunca boğazından ekmek geçmez. Meclistekilerin vicdan ve merhamet yoktur. Eğer olsaydı böyle olmazdı. Çocukları burada savaşta ölseydi öyle olmazdı belki. Çocuklarını savaşta kaybetmemişler ve mecliste maaşlarını alıp ceplerini dolduruyorlar. Keyifler yerinde. Askerlerden annelerden haberleri yok. Asker annelerine çağrı yapıyoruz çocukları askere gidecek olanlar ayağı kalksın ve biz bu savaşı istemiyoruz ne bizim çocuklarımız ne de onların çocukları ölsün desinler ve savaşa karşı çıksınlar. 80 yaşındayım ve bu sıcaklarda çocuklarımız ölmesin diye buradayım. Türk ve Kürt anneleri birleşsin ve bu ülkeye barış gelsin” dedi.
 
‘Madem öldürüyor, o halde çoluk çocuk hepimizi öldürsün’
Canlı kalkan eylemcisi Emine Altan da tek isteklerinin barış olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki gösteren Altan şunları kaydetti: “Tek isteğimiz barıştır. Biz sadece barış istiyoruz. Biz gerillanın ve hiç kimsenin ölmesini istemiyoruz, ülkemizin yakılmasını istemiyoruz. Burası bizim ülkemizdir. Biz ne Kafkasya’dan ne Avrupa’dan geldik burası bizim topraklarımız. Erdoğan bizden ne istiyor? Onların topraklarına mı girmişiz, onlara mı saldırmışız, çoluk çocuklarını mı çıkarmışız, biz onlara ne yaptık? Devlet bizden ne istiyor? Tansu Çiller bir taraftan, Mesut Yılmaz bir taraftan, Süleyman Demirel bir taraftan Erdoğan bir taraftan hepsi Kürtleri öldürüyor. Madem öldürüyor o halde çoluk çocuk hepimizi öldürsün. Günlerdir buradayız. Biz savaşı asla istemiyoruz. Seçimi kazandık ama kabul etmediler ve savaş başlattılar. Sonra seçim için sivil, asker ve polisleri öldürdüler. Biz buradayken operasyon yapıp buraya da ateş açtılar. Ona rağmen gitmedik ve gitmeyeceğiz de.”
 
‘Birazcık vicdanları yok ki ölümlerin önüne geçsinsinler’


Canlı kalkan eylemcilerinden Hanım Atlı da şunları söyledi: “Barış istiyoruz. Artık gençlerimiz ölmesin ve bu ateşten kurtulsun. Erdoğan seçimden bu yana ne orman ne çiftçi ne hayvan ne köylülerin evini bıraktı, her şeye zarar verdi. Onun yaptığını kimse yapmadı. Birazcık vicdanları yok ki bu gençlerin ölümlerinin önüne geçsin. Kürtler ne yaptı ki onlardan nefret ediyor ve çocuklarını öldürüyorsunuz? Bizim çocuklarımızı elimizden alıp öldürüyor. Hele kendi çocuğunu savaşa yollasın da görelim. Onun derdi ne asker ne polistir onun tek derdi sarayıdır. O kadar asker polis ölüyor gidip aileleriyle oturup acılarını anlıyor mu? Asker ve polis anneleri gerilla annelerinden daha çok ayağı kalkıp tepki göstermeliydi.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler